EAST MAG
čítanie
Foto: pixabay.com

Naše knižné tipy

Premýšľate, do akej knižky sa „zahryznúť“, aby ste sa odpútali od každodennej všednosti? Prelúskali sme sa novinkami jednotlivých kníhkupectiev a vybrali sme pre vás niekoľko tipov.

Kde si sa vydala, tam si mlieko pýtaj – Júlia Marcinová

(vydavateľstvo Artis Omnis) s podtitulom Kniha o živote, smrti a odpustení.

Zaujme vás už svojou obálkou a vnútri ukrýva naozaj pôvabný príbeh, nad ktorým budete dlhšie premýšľať. Autorka napísala román na základe skutočných udalostí a odohráva sa v rokoch 1860 až 1944 v Poluvsí, ktoré je dnes časťou Rajeckých Teplíc. Rozpráva príbeh rodiny naprieč generáciami tak, ako sa skutočne stal: bez prikrášlenia, bez zjemnenia, s drsnosťou dedinského prostredia, ale aj s vľúdnosťou obyčajného človeka. Život bol voči hlavným protagonistom neraz neúprosný, no napriek tomu nás silným príbehom sprevádza odpustenie, odvaha a pokora. Samotná autorka
Júlia Marcinová sa profesionálne venuje etnológii a tradičnému odievaniu. Táto výnimočná kniha s výnimočným príbehom mapuje históriu jej rodiny. V románe vystupujú osoby, ktoré svoj život v obci Poluvsie – Rajecké Teplice naozaj prežili a viacerí ho žijú doteraz. Recenzie na knižku sú zatiaľ mimoriadne pozitívne, tak veríme, že vás nesklame.

Foto: archív Artis Omnis

Niet úniku – Yrsa Sigurdardóttir

(vydavateľstvo Metafora) Pokiaľ patríte k milovníkom severských detektívok, vyskúšajte nový titul tejto úspešnej islandskej spisovateľky. Príbeh je rozdelený na dve línie – pred a po a obe vás udržia v maximálnom napätí. Beštiálna vražda na islandskej samote „okorenená“ tým, že v nej vrah po hroznom čine aj istý čas býval, nedá vyšetrovateľom spávať. Idylická islandská príroda ostro kontrastuje so strašným, nevysvetliteľným zločinom.

Foto: archív Metafora

Sto pod nulou Art Davidson

(vydavateľstvo Absynt) s podtitulom Zimný prvovýstup na Mount McKinley

Milovníkov absyntoviek určite poteší táto novinka o partii ôsmich horolezcov sa v roku 1967 rozhodla podniknúť zimný prvovýstup na najvyššiu severoamerickú horu Denali známu ako Mount McKinley. Partia ôsmich mužov sa pustila do projektu, ktorý bol od počiatku odsúdený na neúspech. Ako budú vzdorovať zime, víchrom a nedostatku kyslíka vo výškach nad 5000 metrov? Ako sa vysporiadajú so situáciami, keď pocitová teplota klesne na mínus sto stupňov a oni zostanú uväznení v ľadovom masíve? Sto pod nulou Arta Davidsona nie je to len kniha účastníka expedície, ktorý dôverne spoznal každého z jej členov. Je to aj kniha reportéra, ktorý na všetko pozerá s odstupom času a na miesto expedície sa vracia tiež prostredníctvom denníkov i rozhovorov so svojimi horolezeckými kolegami. A je to aj priamy a úprimný záznam jednej šialenej expedície, ktorú postretlo všetko – od eufórie, cez nenávisť až po smrť.

Foto: Absynt

Kniha o živote a smrti – Axel Munthe

(vydavateľstvo Slovenský spisovateľ)

Zbierka autobiografických príbehov sa od prvého vydania v roku 1929 nečakane stala celosvetovým bestsellerom a bola preložená do vyše štyridsiatich jazykov. Obsahuje rôzne, nie vždy chronologicky usporiadané epizódy z autorovho dobrodružného a na zážitky bohatého života.

Keď ako mladý muž prvýkrát navštívi ostrov Capri, okamžite sa doň zaľúbi a zatúži sa tam presťahovať. Pri kaplnke San Michele stretne tajomného muža a uzavrie s ním faustovskú dohodu, ktorá má zaručiť, že sa mu to podarí. O tej chvíle podriaďuje tomuto snu všetky svoje kroky a v diele prevádza čitateľa dlhou a kľukatou cestou, ktorá k viedla k jeho splneniu: štúdium medicíny a prax „módneho lekára“ v Paríži, letá strávené stavbou vily na Capri, lekárska prax v Ríme, medzitým epidémia cholery v Neapole, zemetrasenie v Messine, vojna a iné ťažké skúšky, ktoré ako lekár prekonal. Pestré zážitky prepletá úvahami na vážne i ľahšie témy ako smrť, eutanázia, výskum na zvieratách, postavenie žien či povaha niektorých zvierat. Približuje rušné roky strávené vo veľkomeste, kde liečil šľachticov a zbohatlíkov, ale aj bedárov v chudobných štvrtiach, a pokojný vidiecky život na milovanom ostrove, ktorého jasné svetlo sa mu napokon stalo osudným. Muntheho dielo však okrem živého, zábavného a dramatického rozprávania prináša svedectvo nielen o jeho zaujímavých životných peripetiách a celoživotnej láske k zvieratám, ale aj o rôznych aspektoch vtedajšej spoločnosti a o svete, v ktorom žil a pôsobil.

Foto: knihy.sk

Útek na vidiek – Julie Caplin

(vydavateľstvo Cosmopolis)

Romantické sušičky určite poteší tento pôvabný román o sklamaní, ale aj hľadaní dôvery v lásku a vo vzťahy. Keď ilustrátorke Elle priateľ oznámi, že si potrebuje dať pauzu, rozhodne sa odísť z milovaného Londýna na vidiek, aby si tam utriedila svoje myšlienky. Pomocnú ruku jej podá krstná mama Magda, ktorá jej načas zverí svoj dom a spolu s ním aj chlpaté prekvapenie – sučku Tess. Ella je spočiatku v šoku a netuší, čo by si s chlpáčkou mala vlastne počať. Okrem toho jej život znepríjemňuje miestny veterinár a hŕstka starousadlíkov, ktorým pojem súkromie vôbec nič nehovorí. Podarí sa jej nakoniec prehodnotiť svoj život a dá šancu láske, aj keď si sľúbila, že mužom sa bude už vyhýbať?

Foto: knihy.sk

Rozprávky Pavla Dobšinského – Pavol Dobšinský

(vydavateľstvo Ikar)

Sprostredkujte deťom rozprávkové dedičstvo v novej, čarokrásnej podobe. Mnoho generácií slovenských detí vďačí Pavlovi Dobšinskému za príbehy, v ktorých statoční šuhaji víťazia nad strigôňmi a drakmi, ľúbezné dievčiny pomáhajú svojim milým v núdzi a chudobní rodičia majú v synoch i dcérach bohatstvo, aké kráľom chýba. V rozprávkových krajinách sa dejú nevídané, neslýchané zázraky: pecúch Janko vzlietne na striebornom tátošíkovi ponad hory, kováčova žena povije dievčatko so zlatou hviezdou na čele, Lomidrevo pošibe medené jabĺčko a hneď z neho vyrastie zámok. Ten svet odkrýva odvekú túžbu nášho ľudu po lepšom, spravodlivejšom živote. „Pán Boh daj šťastia,“ zdravia sa jeho hrdinovia a zlým silám odolávajú najmä múdrosťou a dobrotou srdca. A tak sa im napokon dostane zaslúženej odmeny, zvonec odzvoní šťastný koniec a my sa môžeme radovať spolu s nimi.

Foto: IKAR

Začítať sa však môžete aj do nášho románu na pokračovanie, ktorý pre vás týždeň čo týždeň pripravujú slovenské spisovateľky Lina Franková a Magdaléna Pirožeková.

komentáre 2