EAST MAG

UX / PIVO #13 bude venované prístupnosti v dizajne

Už o pár dní sa v Tabačke Fabricafe uskutoční tradičný event košickej UX komunity. Okrem dvoch prednášok nás čaká aj oslava 5. narodenín Občianskeho združenia UX / Košice.

Číslo 13 rozhodne nie je pre košickú UX komunitu nešťastným číslom. Presne pred piatimi rokmi 13.2.2019 bolo oficiálne predstavené združenie UX / Košice. A na tohtoročnom symbolickom UX / PIVE #13 vystúpi aj dlhoročný UXák Martin Krupa, ktorý na košickom pódiu stál presne pred piatimi rokmi.

Témou UX / PIVA #13 bude prístupnosť v dizajne. Keďže do júna 2025 by mali členské štáty EÚ prijať opatrenia na dodržiavanie prístupnosti pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, táto téma bude v dizajne rezonovať čoraz viac. Martin Krupa sa vo svojej prednáške bude venovať dizajnu pre seniorov. Naša populácia starne. Ide o celosvetový trend typický pre vyspelé krajiny. Prečo si pri tvorbe digitálnych produktov zaslúžia pozornosť práve naši seniori? Aké zručnosti majú s novými technológiami? Martin sa s nami podelí o svoje zážitky a skúsenosti z testovania so seniormi. Taktiež porozpráva o odporúčaniach pre dizajn určený tejto cieľovej skupine.

Peter Leško (vpravo). Foto: archív organizátora

Dizajn naozaj pre všetkých?

Aj druhý hosť má k téme prístupnosti obzvlášť blízko. Bude ním spoluzakladateľ Občianskeho združenia UX / Košice, Peter Leško, ktorý dodáva: “Veľmi sme zvažovali, ako osláviť naše 5. narodeniny. Ale keďže našou hlavnou prioritou je vzdelávanie, rozhodli sme sa spraviť UX / PIVO #13 trochu špeciálne. Nakoľko tému “prístupnosť” považujem za veľmi dôležitú a sám sa jej už niekoľko rokov intenzívne venujem, nebola naozaj lepšia príležitosť ako spolu s Martinom Krupom odprezentovať náš pohľad na ňu.” Peťo bude hovoriť o tvorbe dizajnu pre všetkých. Úlohou dizajnérov, vývojárov či manažérov je tvoriť produkty použiteľné pre svoju cieľovú skupinu. Ale je tomu skutočne tak? Naozaj tvoríme jednotný zážitok pre všetkých? Peťo počas svojej prednášky porozpráva, ako môžeme zlepšiť používateľskú skúsenosť pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a podporiť tak inkluzívne digitálne prostredie. Odhalí prístupnosť v rámci dizajnových systémov a vysvetlí kľúčové mobilné funkcie, ktoré pomôžu dizajnovať naozaj pre všetkých.

Martin Krupa. Foto: archív organizátora

UX / PIVO #13 začína 13.2.2024 o 17.30 v Tabačke Fabricafe. Vstup na podujatie je  zadarmo. Košickú UX komunitu môžete podporiť dobrovoľným príspevkom.

Presný program nájdete na ďalšej strane.

Ľubica Reváková

Teacher of media ■ UX design ■ marketing ■ PR & communication

Pridajte komentár