EAST MAG
perly
Foto: archív KLENOTA.SK

Vyberáte si perlový náhrdelník? Ako zistíte, či je pravý?

Výber perlového náhrdelníka môže byť fascinujúcim a zároveň náročným procesom, pretože na trhu existuje množstvo rôznych druhov perál a ich imitácií. Ak vás teda láka ich krása a chcete si vybrať náhrdelník, ktorý bude nielen štýlový, ale aj autentický, je dôležité mať po ruke informácie a znalosti potrebné na rozpoznanie ich originality.

Ktoré základné vlastnosti a kritériá môžu deklarovať pravosť vyberaného šperku z perál?

Veľkosť a tvar perál je prvý dôležitým poznávacím znamením pravosti

Tak ako človek, ktorý je so svojimi špecifickými a nie vždy rovnými krivkami dokonalým originálom matky prírody, podobne aj prírodné perly majú určité charakteristické črty, na základe ktorých viete zistiť, že sú pravé. Ide najmä o ich špecifickú veľkosť a tvar.

Pravé perly dokážu len v ojedinelých prípadoch nadobudnúť veľkých rozmerov a dokonale okrúhlych hladkých tvarov, ako to poznáme z lacných umelých šperkov, ktoré sa vyrábajú z plastov, skla, alabastru a v lepšom prípade z mušlí.

Dokonca aj v prípade pravého perlového náhrdelníka, kde sú perly na oko dokonale okrúhle, môžete pri detailnejšom pohľade pozorovať jemné rozdiely v ich tvaroch. Ak sú teda konkrétne perly úplne identické, môže to naznačovať, že boli vyrobené strojovo a z materiálov, ktoré majú s týmito pravými organickými drahokamami spoločný len názov.

Pokiaľ ide o konkrétny rozmer, pravé perly sú v priemere obvykle menšie a väčšinou nepresahujú veľkosť 1 cm. Koniec koncov práve táto ich prirodzene vzniknutá veľkosť len v niekoľkých milimetroch prispieva k ich jemnému a elegantnému vzhľadu, pre ktorý ich ľudia tak milujú.

Pravé perly majú výrazný lesk a povrch

Ďalším znamením pravosti perál môže byť ich vonkajší vzhľad. Presnejšie lesk, ktorý je v takomto prípade prirodzene ostrý. Dalo by sa povedať, že pravé perly vynikajú dúhovou žiarou, ktorá odzrkadľuje celé farebné spektrum.

Hovorí sa tomu iridescencia, ktorá sa prejavuje rôznou intenzitou v závislosti od kvality perál, čo znamená, že niektoré perly môžu mať túto žiaru menej zreteľnú a naopak, umelo vyrobený drahokam je menej lesklý a pôsobí drsnejšie v porovnaní s prirodzenou a jemnou iridescenciou pravých perál.

Pokiaľ ide o konkrétne druhy pravých perál, vybrať si u nás najčastejšie môžete z nasledovných:

  • Sladkovodné perly majú na svojom povrchu väčšie nedokonalosti, ktoré však pridávajú šperku na jeho kráse, sú tiež lacnejšie.
  • Akoya morské perly dorastajúce do veľkosti od 2 do 10 mm, sa svojím tvarom aj farbou najviac podobajú klasickej bielej perle.
  • Perly južného Pacifiku majú v sebe viac žlto zlatej farby a sú považované medzi svojimi rôznymi druhmi za najvzácnejšie.
  • Tahitské perly v najbežnejších rozmeroch od 8 do 18 mm, môžete rozpoznať na základe ich kovového a tmavšieho farebného odtieňa.

Samotná farba je tiež daná konkrétnym typom lastúrnika a charakteru, kvality či teploty vody, v ktorej sa nachádzajú. Zaujímavé je, že v chladnejšej morskej vode je rast perly pomalší, no dosahuje sa krajší lesk. Matnejší povrch a rýchlejší vývoj je zas možné očakávať u lastúr vyskytujúcich sa v teplejších vodách.

Teplota a hmotnosť perál

Inými kritériami, na základe ktorých sa rozpoznáva pravosť perál, sú ich teplota a hmotnosť. Teplota je pri pravej perle v porovnaní s okolím na dotyk vždy chladnejšia. Takže ak vás pri umiestnení takéhoto šperku na vaše telo príjemne „nezaskočí“ jeho výrazný chlad, s pravosťou toho veľa spoločného nemá. To isté platí v podstate aj pre hmotnosť perál, ktorá je vyššia a preto aj celkový šperk bude pomerne ťažší.

Foto: archív KLENOTA.SK

Spôsob spracovania do šperku

Poznávacích znamení pravosti perál môže byť naozaj veľmi veľa. Ani samotné spracovanie šperku by ste však nemali podceňovať. Ak si vyberáte perlový náhrdelník alebo náramok, je nutné venovať pozornosť umiestneniu perál na šnúru.

Pri pravých drahokamoch sa najčastejšie používa spôsob uzlíkovania, aby sa v prípade prasknutia nezačali voľne rozpadávať a pohybovať. Bez uzlíkov medzi perlami môže tiež dochádzať k ich väčšiemu poškodeniu, pretože pravé perly môžu pri vzájomnom kontakte produkovať jemný prášok, čo je nakoniec ďalším znakom ich pravosti.

Výroba a pôvod

Výroba pravých perál je procesom, ktorý zahŕňa ustrice perlorodé, a to buď v sladkej alebo slanej vode. Samotný vývoj perly môže prebiehať čisto bez zásahu človeka, čo je však veľmi ojedinelý prípad, pretože takéto perly sú veľmi vzácne, ťažko sa hľadajú a nie sú z dlhodobého hľadiska komerčne života schopné.

Perly vytvorené ľudskou intervenciou tvoria najväčší podiel na trhu, pretože sú pre svoju dlhú životnosť človekom kultivované, teda umelo stimulované a za jeho asistencie pestované.

Ľahké, dokonale hladké a na sto percent identické guličky sú naopak len imitáciou zo spomínaného skla, plastu, alabastru alebo mušlí, potiahnuté perleťovým povlakom, vďaka ktorému získavajú vizuálny dojem podobný skutočným perlám. Pri výbere perlového šperku sa treba preto obrátiť na odborníka, ktorým môže byť aj KLENOTA.SK, kde si môžete vybrať tento nádherný drahokam na šperku s jeho vlastným certifikátom.

Ak prístup k certifikátu od výroby alebo predajcu nemáte, pomoc môžete hľadať u gemológa, ktorý sa na pravosť drahých kameňov špecializuje a je schopný vám dať v tomto smere jasnú a hlavne deklarovanú odpoveď.

KLENOTA.sk vám ponúka perlové šperky, ktoré sú nielen certifikované, ale tiež v sebe nesú nadčasovú krásu a originalitu, ku ktorej sa môžete dostať aj z pohodlia svojho domova alebo kancelárie, cez kompletný a jednoduchý nákup alebo odborný servis.

Pridajte komentár