EAST MAG
Ida Sándor
Foto: archív I. Sándor

Fashion dizajnérka Ida Sándor opäť zahviezdila v Číne: „Som pyšná, že som všetko dokázala sama“

Modely na prestížny Harbin Fashion Week v Číne preváža v bežnej batožine. Celú kolekciu si žehlí sama. Nemá manažéra ani človeka na sociálne siete, nerieši si nasilu reklamu, všetku energiu vkladá do tvorby. Vďaka talentu, prirodzenosti a empatii si u nej v ateliéri podáva kľučku aj množstvo prominentných osobností. Ida Sándor okúzlila svojimi modelmi čínsky Harbin Fashion Week už štvrtýkrát.

Pokiaľ hľadáte prezdobenosť, volány či krajku, ste na zlej adrese. Jej móda je sofistikovane minimalistická, prepracovaná do detailov, zapamätateľná a v neposlednom rade nositeľná. V ostatnom období u nej dominuje tlmená farebnosť, látky sú vždy jednofarebné, aby vynikla krása modelov. Ida sa rada hrá a experimentuje. „Od začiatkov som sa venovala geometrickým a prepracovaným strihom, mám rada geometriu a rada sa hrám. Základom sú u mňa jednofarebné látky, lebo práve tam najlepšie vidieť prácu návrhára. Ako keby pretváral samotnú látku na model – ako sochár. Skúšam rôzne možnosti, hranice. Nechcem, aby to bolo len o peknej látke. Samozrejme, v ateliéri ich mám, ale na svojich autorských módnych prehliadkach sa nimi neprezentujem,“ vysvetlila Ida Sándor.

REKLAMA

Foto: archív I. Sándor

„Nehrajme sa na svetových návrhárov, veľmi sme ovplyvnení ponukou látok“

Z materiálov využíva najmä hodváb, kašmír či kožu. „Surový hodváb používam najmä na patchwork, lebo má nádherné odtiene farieb, takú sýtosť nemá žiadny iný materiál. Hodváb je však veľmi náročný na údržbu, treba ho chemicky čistiť a preto je to v dnešnej rýchlej dobe nevýhoda. Lenže keď už raz žena okúsi hodváb, iné nechce. (Smiech.) Napríklad saténový padavý… Ale na každý deň človek potrebuje aj ľahko udržiavateľné modely, takže to rôzne striedam,“ objasňuje s vysvetlením, že látky nakupuje vyslovene všade. „Samozrejme, nehrajme sa na svetových návrhárov, veľmi sme ovplyvnení ponukou. Treba však povedať, že je pomerne široká – no aj tam si treba vedieť vybrať. Ako keď si žena buduje šatník a má k dispozícii milión e-shopov a predajní. Je to úplne rovnaké. Nakupujem látky všade – manžel už vie, že keď napríklad cestujeme na dovolenku, nájdem predajňu látok aj tam, kde to absolútne nečakáme. Mám však aj stálych dodávateľov, je to rôzne.“

Foto: I. Sándor

Pokračovanie na ďalšej strane.

komentár: 1