EAST MAG
MUDr. Jana Zápachová
Foto: AGEL

Poznáte správne zásady saunovania? Ako dlho si dopriať saunu, koľko tekutín prijať a čo deti?

V zimnom období patrí saunovanie medzi obľúbené relaxačné aktivity, ktoré majú priaznivý účinok na fyzické a psychické zdravie človeka. O správnom spôsobe saunovania a jeho zdravotných účinkoch porozprávala lekárka Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Jana Zápachová.

Aké zdravotné benefity prináša saunovanie?

Saunovanie predstavuje vhodný spôsob otužovania organizmu, nakoľko zlepšuje jeho adaptáciu na zmeny vonkajšej teploty. Zlepšuje imunitu, funkcie srdca a ciev, prínosné je tiež pre pokožku. Okrem toho zvyšuje produkciu endorfínov (hormón šťastia) a rastového hormónu. Popri priaznivých účinkoch na fyzické zdravie pôsobí blahodarne aj na psychickú pohodu človeka.  

Ako často a ako dlho sa môže človek saunovať?

Zo začiatku je vhodné saunovať sa jedenkrát týždenne, neskôr približne trikrát do týždňa. Jeden cyklus saunovania pozostáva zo zahrievacej fázy a následného ochladzovania. Trvá 20 až 30 minút, pričom zahrievanie nesmie presiahnuť 15 minút. Cyklus opakujeme dva až trikrát. Na záver saunovania je vhodný odpočinok v tichej tmavej miestnosti.

Foto: pixabay.com

Je potrebné sa po saunovaní schladiť?

Schladenie sa po zahriatí organizmu je neoddeliteľnou súčasťou saunovania. Kontrastný účinok tepla a chladu je tréningom termoregulácie a vedie k lepšej adaptabilite organizmu na tepelné zmeny vonkajšieho prostredia. Je viacero spôsobov schladzovania – sprchovanie, omývanie alebo ponorenie do ľadovej vody. Pri schladzovaní vynechávame hlavu a zhlboka dýchame.

Prečo je dôležité piť počas procedúr dostatok tekutín?

V saune sa zvyšuje telesná teplota, potením vylúčime 500 až 1500 ml potu. Pri nedostatočnom príjme tekutín môže dôjsť k dehydratácii a zníženiu krvného tlaku. Je vhodné vypiť primerané množstvo tekutín pred saunovaním a následne vo fáze odpočinku. Vhodná je čistá voda, bylinkové čaje, riedené džúsy a minerálky.  

Pokračovanie článku na ďalšej strane.

tlačová správa

Pridajte komentár