EAST MAG
Van Gogh výstava v Budapešti

Multimediálnu šou venovanú Van Goghovi skrátka musíte navštíviť. Až do septembra v Budapešti

Ste vášnivými fanúšikmi umenia? Alebo len máte radi krásne a unikátne veci? Nech je to akokoľvek, nemali by ste si nechať ujsť výnimočnú výstavu jedného z najväčších maliarskych velikánov – Vincenta Van Gogha. Zabudnite však na klasické obrazy visiace na stenách. Tentoraz ide o šou, za ktorou nemusíte vôbec cestovať ďaleko – aktuálne ju až do septembra nájdete v Budapešti. Na ploche s rozlohou 2-tisíc metrov štvorcových dokázali organizátori prepojiť umenie so zábavou a najmodernejšími technológiami. Pripravte sa na mapping, zvukové efekty, technológie 4K a mnoho iného.

Foto: welovebudapest.com

Stanica CNN zaradila výstavu medzi 12 najlepších zážitkov na svete, ktoré sa rozhodne oplatí zažiť na vlastnej koži. Multimediálna výstava digitálneho umenia The Immersive Experience predstavuje „vznášajúce sa“ umelecké diela holandského majstra, na ktoré tak ľahko nezabudnete. Ocitnete sa priamo uprostred pšeničného poľa či v štvrti Café Terrace. Samozrejmosťou je množstvo svetelných a zvukových efektov.

REKLAMA
Foto: FB organizátora

Nuda rozhodne nehrozí

Dozviete sa však tiež množstvo informácií o Van Goghovom živote a diele, vzťahoch so súrodencami i spojení s Paulom Gauguinom. Rozhodne však nečakajte žiadny nudný výklad. Môžete si tiež pozrieť krátky film o Hviezdnej noci, ktorý odhalí dôvod výskytu rôznych odtieňov rovnakej farby na obrazoch – pričom Van Gogh bol podľa mnohých indícií farboslepý.

Jeho obrazy tu nájdete “plávať” po stenách i po podlahe, ponoríte sa priamo do animácií. Objavíte tu však tiež interaktívnu sekciu, kde si môžete vyskúšať vlastnú kreativitu a v miestnosti s virtuálnou relitou môžete kráčať po boku umelca, aby ste preskúmali jeho inšpiráciu ôsmich ikonických obrazov a zažili niečo výnimočné – avšak pozor, za dodatočný poplatok. Bežné vstupné pre dospelého je inak 6 500 HUF cez týždeň a 7500 počas víkendu, detská vstupenka stojí 5 500 HUF a cez víkend 6 500 HUF. Otvorené je od 10:00 do 19: 00 hod., cez víkend od 9: 00 do 19:00 hod. A kde túto šou nájdete? Na Dózsa György út 1.v Budapešti.

Foto: welovebudapest.com

Van Gogh vytvoril cez 2 000 diel

​Vincent van Gogh (1853 – 1890) bol holandský postimpresionistický maliar, ktorý je jednou z najznámejších a najvplyvnejších osobností západných dejín umenia. Za niečo vyše desať rokov vytvoril asi 2 100 diel, vrátane približne 860 olejomalieb, väčšinu z nich za posledné dva roky svojho života. Patria sem krajiny, portréty a autoportréty a vyznačujú sa výraznými, symbolickými farbami a dramatickým, impulzívnym a vysoko expresívnym štetcom, čo prispelo k základom moderného umenia. Je známe, že za jeho života sa predal iba jeden z jeho obrazov. Van Gogh sa preslávil až po svojej samovražde vo veku 37 rokov, po rokoch chudoby a duševných chorôb.

Autoportrét. Foto: wikipedia

komentár: 1