EAST MAG
shop VSG
Foto: archív KSK

Východoslovenská galéria otvorila svoj redizajnovaný Shop VSG

Moderný, no útulný. Príjemný, s dôrazom na kvalitné materiály a vkusný dizajn. A navyše plný originálnych umeleckých predmetov na predaj. Východoslovenská galéria vo štvrtok otvorila svoj redizajnovaný Shop VSG, v ktorom bude širokej verejnosti ponúkať tovar s pridanou hodnotou.

Redizajn Shopu VSG na základe vyhláseného Open Callu realizovalo medzinárodné dizajnérsko – umelecké zoskupenie Fuzzy Earth v zložení Sebastian Gschanes, Tekla Gedeon & Nour Hamdan. Porota si tento projekt vybrala spomedzi 11 prihlásených návrhov. Pod názvom SURF ‘N’ TURF sa ukrýva inovatívne, funkčné a nadčasové riešenie späté s prírodnými materiálmi. 

REKLAMA

„Z jedenástich návrhov do druhého kola prešli tri. Potom sme sa o nich dlho rozprávali, pretože všetky mali isté kvality, no nakoniec sme sa rozhodli, že vyberieme najviac výtvarný návrh, ktorý nás oslovil netradičným riešením, farebnosťou a hravosťou. My sme mali v Open Calle presne zadefinované, že chceme, aby bol obchod pohyblivý, čiže okrem knižnice sú všetky komponenty na kolieskach a priestor vieme v budúcnosti prípadne prispôsobiť aj na iné využitie. Zároveň sme chceli mať dosť odkladacieho miesta. Získali sme tiež výnimočný na mieru robený pult, ako aj množstvo textilných doplnkov robených na mieru dizajnérom z Budapešti,“ naznačila riaditeľka VSG Dorota Kenderová,

Foto: archív KSK

Projekt pod názvom Shop VSG bol realizovaný v rámci výzvy Tradície inšpirujú inovácie. Okrem množstva publikácií, časopisov a reklamných predmetov galérie je pre návštevníkov k dispozícii aj kurátorovaný výber produktov lokálnych umelcov, dizajnérov, a tiež výrobkov od zraniteľných skupín, s ktorými má galéria rozbehnuté spolupráce. 

„Chceme produkovať reklamné umelecké predmety, ktoré majú nejaké využitie. Nechceme aby ľudia nakupovali iba preto, aby nakupovali. Všetky veci tu sú praktické a majú pridanú hodnotu, čiže buď sú z recyklovaných bannerov z našich výstav alebo na sebe majú pečať konkrétneho zbierkového predmetu. A pri tvorbe všetkých spolupracujeme s lokálnymi umelcami, ktorí pôsobia v Košickom kraji,“ dodala D. Kenderová.

Pre umelecké duše i bežných návštevníkov

V galerijnom obchodíku tak nájdete originálne tričká i ponožky, grafiky, keramické umelecké predmety, zápisníky, rozmanité taštičky a množstvo iného tovaru. Zatiaľ ide prevažne o produkty od združení a lokálnych výrobcov ako Odpadnesh,  Precious Plastic Slovakia, Crazystep a Green Smile, precízne a umelecky spracované keramické výrobky či nové dizajnové produkty vytvorené grafikom VSG.  

Foto: archív KSK

A čo na samotný dizajn obchodíka hovoria chlapci z Fuzzy Earth?

„Naše návrhy sú vyrobené z environmentálne udržateľných materiálov, v nadčasovej estetike, s dôrazom na detaily a kvalitu aby bola zabezpečená ich odolnosť, ucelenosť a dlhovekosť. Pracujeme trpezlivo, s oddanosťou vďačnosťou a vytvárame funkčné a krásne objekty, ktoré treba milovať a starať sa o nich,“ priblížili.

Sebastian Gschanes nám prezradil, že projekt nazvali zámerne SURF ‘N’ TURF, čo si požičali z gastronómie (kombinácia morských plodov a hovädzieho mäsa – pozn. red.). Inšpirovali sa tak konceptom, ktorý prepája dva protiklady – zem a more – a na základe toho vyberali i použité materiály. „Tiež sme však kládli dôraz na recykláciu. Zároveň nám však záležalo na elegantnom prevedení, plus sme sa zamerali na teplú farebnosť a pocit domáckej atmosféry.

Foto: archív KSK

Pozrite si videoreportáž z otvorenia Shop VSG:

Pridajte komentár