EAST MAG
Fóliovník alebo skleník
Zdroj obrázku: Veronika / stock.adobe.com

Fóliovník vs skleník: Kde je výhodnejšie pestovať zeleninu?

Kto vyrastal na dedine, potom si dobre pamätá, že takmer v každej záhrade stál skleník alebo fóliovník. Aký je medzi nimi rozdiel? Kedy je vhodné v nich sadiť zeleninu? Vieme o niektorom z nich povedať, že je lepší než ten druhý? Práve na tieto otázky nájdete odpovede v dnešnom článku.

Ktorý z dvoch spomenutých „zeleninových domčekov“ je lepší? To je otázka, ktorú si môžu klásť mnohí začínajúci záhradkári. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako sa líšia skleníky a fóliovníky.

Čo majú spoločné?

Fóliovníky aj skleníky sú síce z iných materiálov, ale plnia podobnú funkciu – zabezpečujú vlahu, zvyšujú úrodnosť a chránia úrodu pred poškodením. Niekedy môžeme badať aj to, že nám úroda rastie rýchlejšie.

V čom sa líšia?

Prvý dôležitým rozlíšením medzi skleníkom a fóliovníkom je cena. Lacné fóliovníky sú oveľa dostupnejšie ako drahšie skleníky.

Aj napriek mnohým podobnostiam dokážeme nájsť rozdiely. Prvý rozdiel spočíva v možnosti presúvania. Zatiaľ čo fóliovník viete prenášať ľahko a rýchlo, skleník neviete presunúť vôbec – resp. môžete, to budete si vyžadovať demontáž a opatrné presúvanie sklenených okien.

Líšia sa aj v tom, ako dlho vám vydržia. Fóliovník vám vydrží kratšie, pretože je náchylnejší na zničenie v podobe potrhania. Budete tak musieť aspoň raz za rok vymeniť fólie. Vedľa skleníka môžete postaviť napríklad záhradnú lavičku, ktorá bude tvoriť akýsi obranný val proti vetru, a zároveň bude vyzerať elegantne. Skleník na druhú stranu vydrží oveľa dlhšie.

Čo môžete sadiť?

V skleníku aj vo fóliovníku môžete sadiť to isté. Väčšie teplo sa však drží v skleníku, preto ak chcete sadiť aj nejaké okrasné rastliny, odporúčame vám fóliovník. Naopak, ak chcete vyskúšať zasadiť semienka nejakého exotického ovocia, väčšiu šancu na úspech máte so skleníkom.

Pridajte komentár