EAST MAG
Zuzana Borhyová-Kleinová
Foto: archív NDKE

Dlhoročná sólistka košického baletu dnes slávi nádherné jubileum

Krásneho životného jubilea, 90 rokov, sa dnes, 22. marca, dožíva dlhoročná sólistka košického baletu Zuzana Borhyová-Kleinová. Nasledovníci je pripravili krásny darček.

Členovia Baletu Národného divadla Košice venujú oslávenkyni reprízu najnovšej inscenácie jedného z najkrajších svetových baletov GISELLE. Informuje o tom divadlo na svojej sociálnej sieti.

REKLAMA

Rodáčku z Košíc Zuzanu Borhyovú – Kleinovú jej pohybové nadanie veľmi skoro priviedlo k tancu. Do divadla prišla ako elévka, no neskôr sa vypracovala na významnú a dlhoročnú sólistku baletu Štátneho divadla v Košiciach. S baletom sa zoznamovala v atmosfére vynikajúcich celoštátnych (československých) úspechov vtedy úplne mladého baletného súboru košického divadla, ktoré boli dielom vynikajúcich osobností vtedajšieho československého baletu Rudolfa Macharovského a Miroslava Kůru.

Už ako pätnásťročná sa roku 1949 stala elévkou, roku 1951 riadnou členkou baletného zboru. Bohaté skúsenosti ju napokon roku 1966 priviedli na post sólistky, na ktorom zotrvala až do svojho odchodu na dôchodok v roku 1991. Dlho interpretovala repertoár lyrickejšieho charakteru (Runa v inscenácii Radúz a Mahuliena (1956), Klárka v Luskáčikovi (1962), Júlia v Čajkovského Romeovi a Júlii (1963), Svedomie v Hirošime (1964), Odetta v Labuťom jazere (1964), Vták Ohnivák v rovnomennom balete Vták Ohnivák (1967), Myrta v Giselle (1972), Varvara v Doktorovi Jajbolí (1973) a Líza v Zle stráženom dievčati (1976). Neskôr v spolupráci s choreografom a dlhoročným vedúcim košického baletu Stanislavom Remanom sa jej kreácie obohacovali aj o možnosti charakterovej a výrazovej tanečnice. Menšie postavy stvárňovala v košickom balete až do polovice osemdesiatych rokov. Okrem Košíc pôsobila v rokoch 1967 – 1968 v súbore Reimundtheater vo Viedni.

Pridajte komentár