EAST MAG
Peter Kocai - Zlaté obrazy
Foto: A. Bercik

Do 3D diel osádza pravé zlato. Peter Kocai sa označuje za priekopníka goldizmu

Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, presnejšie v Galérii bašta, v týchto dňoch nájdete pozoruhodnú výstavu netradičných diel s názvom Zlaté obrazy. Zaujmú nielen svojou duchovnou hĺbkou a estetickou krásou, ale napríklad aj reálnym osadeným zlatom v podobe certifikovaných drobných šperkov zo 14-karátového zlata. Ich autorom je Peter Kocai, rodák z Čečejoviec, ktorý sa s úsmevom označuje za priekopníka nového umeleckého smeru – goldizmu.

3D zlaté diela, ktoré rozžiaria každú miestnosť, vytvára kombinovanou technikou z minerálneho piesku a minerálneho kameňa.

REKLAMA

„Zbožňujem všetky oblasti výtvarnej tvorby. Vyrastal som v rodinnom dome, mali sme zváračku, čiže keby som zašiel na šrotovisko, dokážem vytvoriť sochy zo železa. Mali sme drevo a sústruh, aj to mi je teda blízke. Rovnako však hlina či betón. A keďže sa v minulosti nekúrilo plynom a ako deti sme pomáhali s vykladaním uhlia, už vtedy ma okúzlili zlaté žilky v ňom a začal som sa zaujímať o mineralógiu. Zrejme preto som zlatom dodnes taký očarený,“ prezradil nám výtvarník, sochár, učiteľ výtvarnej výchovy a interiérový a exteriérový dizajnér v jednom, ktorého k umeniu priviedli mamka a pedagóg a sused Jozef Pira.

Foto: A. Bercik

Pokračuje v tvorbe predkov

Naznačil, že jeho zlaté obrazy sú jemne ezoterické a majú ambíciu byť pokračovaním tvorby našich predkov z dávnej Mezopotámie, ktorí na steny jaskýň kreslili rotačné špirály, zachytávajúce rotácie a vibrácie, ktoré podľa jeho štúdií vznikli vďaka odovzdaným znalostiam astrológie od iných civilizácií. „Som tiež stotožnený s myšlienkou, že každý človek vytvára rotáciu energií a práve tú som chcel zachytiť aj v obrazoch. Využívam aj symboliku kruhu – symbol slnka ako životadarcu. Žijeme v lokalite, kde je žiaľ šesť mesiacov pochmúrne počasie a tma, tak som sa rozhodol, že naše moderné príbytky by som chcel svojou tvorbou ozvláštniť. Aby sa pri zapnutí svetla každá miestnosť rozžiarila.“

Foto: A. Bercik

Rád experimentuje

Peter Kocai sa prezentuje aj klasickou maľbou, s ktorou slávi úspech najmä za hranicami Slovenska, no túžil vytvoriť niečo unikátne a výnimočné. „Niečo, čo ešte nik nerobí. Spojil som svoje duchovné pocity s minerálnym pieskom a minerálnym kameňom a know-how neprezradím, no lepením a spájaním vytváram štruktúru, ktorú potom dotváram k vizuálnemu efektu zlata. Keďže som vyštudovaný strojár, využil som aj svoje technické znalosti a vedomosti a vytvoril diela, ktoré sú efektné, krásne a zároveň prekvapivo ľahké. Najmä v zimnom období dotvárajú teplo domova. Mnohí návštevníci sú až šokovaní. Sám som si tento štýl nazval goldizmus,“ zhodnotil umelec, ktorý je napríklad aj spoluautorom busty hradného kapitána Dobó Ištvána Ruska, ktorá je uložená v priestoroch Miskkolci Egyetem.

Foto: A. Bercik

„Chcem robiť originálne veci, nie to, čo robí každý. Bežné predajné veci ma neuspokojujú, hoci sa zákazníkom páčia. Rád experimentujem a využívam napríklad aj pravé zlato – osadil som ho priamo do obrazu – certifikované 14-karátové zlato od môjho dodávateľa Sisi Gold Lux, ktoré som sám aj upravil a osadil do obrazov. Vlastne som osadil šperky. Podľa želania zákazníka je to možné osadiť kamkoľvek.“

Výstava potrvá ešte do 26. apríla.

Foto v galérii: A. Bercik, archív autora

Pridajte komentár