EAST MAG
primár MUDr. T. Ševčík - vpravo a MUDr. M. Mitro z nemocnice v Šaci
Foto: AGEL

Novinka v nemocnici v Šaci: Unikátna operácia zápästia s pomocou 3D

Pred pár dňami sa na ortopedickej sále Nemocnice AGEL Košice-Šaca vykonala skutočne unikátna operácia pod vedením primára Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Tomáša Ševčíka. Vďaka technologickej novinke sa docieli nielen presná korekcia, ale aj detailné umiestnenie implantátu v operovanom zápästí.

Pacient, ktorý ako prvý absolvoval nový typ operácie, utrpel pred rokom infarkt myokardu a súbežne aj zložitú zlomeninu dolného konca vretennej kosti. „Keďže jeho stav bol komplikovaný, nebola možná ani odložená operácia zápästia. Pri hojení sa postupne rozvinula zložitá deformita vretennej kosti – posun vo všetkých troch rovinách,“ uviedol primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice AGEL Košice-Šaca Tomáš Ševčík, ktorý priblížil, že ešte aj donedávna sa takéto stavy riešili operáciou, počas ktorej sa kosť prepílila a narovnala. Korekcia sa však robila len takpovediac od oka, a to pomocou posúdenia predoperačnej RTG snímky.

REKLAMA
Foto: AGEL

„V publikovaných štúdiách vychádzala takáto korekcia na približne 80 percent, oproti zdravému zápästiu. Rozvoj techniky a počítačových technológií nám však už aj na Slovensku umožnili nový typ výkonu, a to korekciu kostnej deformity pomocou 3D plánovania v špeciálnych grafických programoch. Samotná operácia sa vykoná už v programe, kosť sa virtuálne prereže a narovná podľa zdravého zápästia. Následne sa na kosť primodeluje naskenovaná dlaha a skrutky, ktoré sa použijú pri skutočnom výkone,“ vysvetlil ortopéd, ktorý si novú metódu pochvaľuje.

Foto: AGEL

„Spomínaným postupom vieme docieliť presnú korekciu, presné umiestnenie implantátu aj rozmery skrutiek. Na záver obdržíme od firmy 3D maketu napravenej kosti, rezaciu a vŕtaciu šablónu, ktoré si vysterilizujeme a použijeme pri operácii. Celkovo nám táto technológia pomáha skrátiť operačný výkon približne na polovicu a výrazne zlepšuje presnosť korekcie,“ dodal na záver T. Ševčík z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny, ktorá je vďaka spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a spoločnosťou Biomedical Engeneering s.r.o. Košice aktuálne jediným ortopedickým pracoviskom na Slovensku, ktoré má možnosť takýto postup pri korekcii deformít využívať.

tlačová správa

Pridajte komentár