EAST MAG
protidrogový vlak Revolution Train
Foto: archív organizátora

Zážitkový protidrogový vlak Revolution Train mládeži revolučným spôsobom priblíži závislosti

Vyše 500 stredoškolákov zo župných škôl denne navštívi vlak, ktorý revolučným spôsobom upozorní na závislosti prostredníctvom skutočných príbehov. Zastaví v Spišskej Novej Vsi, Košiciach i Michalovciach.

Z Českej republiky na východné Slovensko docestuje vlaková súprava, ktorá je upravená na edukačné účely. Protidrogovú osvetu šíri zaujímavým a moderným spôsobom. Odborné informácie sú odprezentované prostredníctvom zážitku i skúsenosti. Na palube vlaku stredoškoláci v multimediálnom priestore uvidia osud skupiny mládežníkov, ktorá zažije automobilovú nehodu pod vplyvom alkoholu, nasledujú diskusie a šírenie osvety, ale aj vysvetlenia od odborníkov. Projekt pokračuje aj ďalej na školách, kde sa v náväzných programoch dozvedia viac o zvyšovaní povedomia o trestnoprávnej zodpovednosti, ochrane detí pred závislosťami a hlavne, o  rozvoji zdravého spôsobu myslenia.

REKLAMA
Foto: archív organizátora

„Tento špeciálny vlak je príkladom toho, že najlepšie je raz vidieť a zažiť ako stokrát počuť. Téma závislostí, ale aj predávkovania sa študentom ponúka v jazyku im blízkom. Cestujúcimi sú deti a mládež vo veku 12 až 17 rokov. Tí radi objavujú a skúšajú na vlastnej koži, žiaľ, aj situácie, ktoré môžu skončiť tragicky nielen pre nich. Vďaka župe si tento unikátny vlak urobí zastávku aj v Spišskej Novej Vsi, Košiciach a Michalovciach, kde ponúkne zážitok pre vyše 1500 študentov krajských stredných škôl, Verím, že 100 minút vo vlaku prinesie nový pohľad na tému závislostí a po čase aj potrebný efekt, “ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Dočasnou stanicou pre Revolution Train  bude už v stredu 17. 4. Spišská Nová Ves, odkiaľ ho vypravia do Košíc, kde zastaví vo štvrtok 18. 4. V Košickom kraji budú jeho konečnou stanicou Michalovce, a to v piatok 19. 4.

Foto: archív organizátora

Projekt úspešne funguje v susednej Českej republike, jeho domovskou stanicou je Praha, odkiaľ vyráža na turné na základe dopytu od miest a škôl. Autorom myšlienky je Pavel Tůma z neziskovej organizácie Nadační fond Nové Česko. Nápad sa zrodil ako osveta na základe vlastnej skúsenosti, keď ho tvrdé drogy pred rokmi pripravili o kamaráta. Cieľom preventívneho programu je zapôsobiť na všetky ľudské zmysly a podporiť tak pozitívne životné voľby.

Foto: archív organizátora

Základom programu je multimediálna vlaková súprava a interaktívne zážitkové vzdelávanie. Súprava má 300 ton, pričom vlak je dlhý 165 metrov. Projekt zároveň zbiera dáta, ktoré môžu mestá využiť pri protidrogovej prevencii. Okrem Slovenskej a Českej republiky vlak vyráža aj do Poľska a Nemecka. V mestách projekt preškolí odborníkov a získava spätnú väzbu. Viac o projekte sa študenti aj rodičia dozvedia na REVOLUTION TRAIN.

Foto: archív organizátora

tlačová správa

Pridajte komentár