Od budúcich letných prázdnin rozšíri vozový park DPMK 11 nových elektrobusov spolu s príslušnou nabíjacou infraštruktúrou. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) schválilo uplynulý týždeň poskytnutie finančného príspevku z eurofondov vo výške 13 914 815 eur pre projekt „Verejná osobná doprava s nulovými emisiami v meste Košice, I. etapa“.
MIRRI ešte v závere augusta minulého roka vyhlásilo výzvu „Podpora verejnej osobnej dopravy s nulovými emisiami“, kde pre štyri okresy v meste Košice a okresy Košice-okolie a Michalovce je celkovo určených 18 489 500 eur. Cieľom výzvy bolo v týchto okresoch podporiť rozvoj udržateľnej verejnej osobnej dopravy s nulovými emisiami prostredníctvom nákupu batériových elektrických autobusov (elektrobusov), resp. vodíkových autobusov).
V septembri 2023 poslanci mestského zastupiteľstva schválili podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok, ktorý im predložil primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý). Poslanci takisto schválili aj zabezpečenie financovania prípadných neoprávnených, resp. ďalších vyvolaných výdavkov z vlastných zdrojov DPMK, resp. kapitálovým transferom z rozpočtu mesta.
Primátor: Cestujúci sa majú na čo tešiť
„Je to výborná správa pre Košičanov a všetkých cestujúcich v našej MHD. Moderná a čo najviac bezemisná a ekologická MHD je našim dlhodobým cieľom. Ďakujem všetkým, ktorí sa o tento úspech pričinili. Ideme ďalej, spolu s DPMK pripravené viaceré ďalšie projekty na čerpanie z eurofondov, ktoré by pomohli zlepšiť dopravnú infraštruktúru v meste alebo komfort cestovania v prostriedkoch MHD,“ skonštatoval primátor.
DPMK sa ako oprávnený žiadateľ mohol z Fondu pre spravodlivú transformáciu v rámci eurofondového Programu Slovensko uchádzať maximálne o 14 miliónov eur. Poverený generálny riaditeľ DPMK Roman Danko je spokojný, že sa im v silnej konkurencii podarilo uspieť. Pripomína, že aj nové veľkokapacitné elektrobusy dobíjané pomocou výsuvného pantografu sú jedným z krokov ako postupne znížiť podiel vozidiel s naftovým pohonom zo súčasných cca 85 percent na polovicu. Nízkopodlažné elektrobusy budú disponovať klimatizáciou a viacerými smart technológiami.
„Projekt bol spracovaný pre vytvorenie čisto elektrickej trakcie na bývalých trolejbusových linkách 71 a 72. Vnímame to ako prvý krok k elektrifikácii týchto i ďalších liniek. Takto zabezpečíme prevádzku vozidiel v rámci „celodenných služieb“ bez potreby dobíjania elektrobusov v depe na Hornádskej. Tam sa budú nabíjať len v nočných hodinách. Rýchle nabíjanie počas prestávok na konečných zastávkach bude zabezpečené novou dobíjacou infraštruktúrou,“ ozrejmuje Roman Danko.
Elektrobusy budú premávať na linkách 71 a 72
DPMK v súčasnosti dokončuje verejnú súťaž na dodanie nových elektrobusov a nabíjacej infraštruktúry. Roman Danko predpokladá, že ak sa nič nepredvídané nestane, po skončení všetkých administratívnych procesov verejného obstarávania by mohla byť priebehu budúceho mesiaca podpísaná zmluva s víťaznou spoločnosťou. Tá bude mať rok na to, aby dodala nové elektrobusy. Jazdili by na linke 71 z Lingova na zastávku Kláštor v mestskej časti Sídlisko KVP, resp. na 72-ku z Lingova na Grunt v mestskej časti Myslava. Zároveň na konečných zastávkach KVP Kláštor a v depe DPMK na Hornádskej ulici by bolo zabezpečené ich tzv. rýchle nabíjanie.














Pridajte komentár