EAST MAG
trh na Dominikánskom
Foto: FB MČ Košice-Staré Mesto

Trh na Dominikánskom je plný priesad a kvetov. Vyberajte aj podľa orientácie balkóna

Kto si ešte nekúpil priesady, kvetiny a bylinky na balkón, má príležitosť. Mestská časť Košice – Staré Mesto láka na návštevu trhu na Dominikánskom námestí. Na jej FB profile sme našli aj dobré rady týkajúceho sa toho, že kvety si treba vyberať podľa orientácie balkóna.

“Pri výbere rastlín berte v prvom rade do úvahy orientáciu balkóna. Nie všetky rastliny totiž vyžadujú celodenné slnko, niektorým dokonca poludňajší úpek vyslovene škodí,” znie cenná rada, ktorá naozaj môže výrazne pomôcť k tomu, aby bol váš balkón ako z rozprávky.

Foto v galérii: FB MČ Košice-Staré Mesto

A aké kvietky sa teda kam hodia?

Južný balkón

Na balkóne orientovanom na juh si tepla užijete až-až, podobne ako rastliny, ktoré tu budete pestovať. Vyššie teploty dobre znášajú všetky bylinky, takže ak máte balkón z kuchyne, budete ich mať vždy poruke. Dobre tu budú kvitnúť aksamietnice, poludňovky, portulaky aj gazánie, ktoré potrebujú slnko ako soľ, ale aj “klasické” balkónovky, ako sú petúnie či muškáty. Dariť sa tu bude aj oleandrom, sukulentom a citrusom.

Západný/východný balkón

Na východnú i západnú stranu si môžete zvoliť rastliny, ktoré vyžadujú menej slnka a svetla napríklad previsnuto rastúce muškáty, diascie, bakopy, lobelky, ďalej zvončeky, okrasný tabak, chejranty, ageráty, margaréty, papučky i tunbergie.

Severný balkón

Na balkón, ktorý je otočený na sever, slnečné lúče takmer nedopadajú. Výber rastlín máte síce obmedzený, napriek tomu sa pestovania kvetín nemusíte vzdať. Vybrať si môžete z týchto kvitnúcich, ktoré dobre znášajú zatienenie – begónie, netýkavky, fuksie, nezábudky, z listnatých drevín – azalky, rododendrony, hortenzie, brečtan, zimozeleň, krušpán, aukuba, vavrínovec i vavrín.

Pridajte komentár