fbpx
EAST MAG
hríby
Foto: Viktor Horovský

Košičania hlásia „hríbomániu”. Opýtali sme sa odborníka, čo vraví na skorý výskyt obľúbených húb

FB skupina Na huby Košice a Košice-okolie v ostatných dňoch priam explodovala množstvom príspevkov o nájdených hríboch. Najviac ich vraj aktuálne rastie v Slanských vrchoch, ale „úlovky” hlásia už napríklad aj z Kavečian či z okolia Šemše. Aby ste sa potešili aspoň vizuálne, tu je ukážka. Zároveň sme sa opýtali Jána Červenku, predsedu Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV, aká je pravda.

Foto: Martin Bereš

Foto: Viktor Horovský

Foto: Božena Marcinová

Zároveň sa však objavuje množstvo komentárov, že ide o neaktuálne fotografie z minulého roka, lebo hríby ešte teraz nemôžu rásť.

Na všetko okolo aktuálneho výskytu hríbov aj iných húb sme sa preto opýtali Jána Červenku,
predsedu Slovenskej mykologickej spoločnosti pri SAV.

Sociálne siete aktuálne zaplavili fotky s prvými košíkmi hríbov v okolí Košíc. Je už ich čas?

Sezóna hríbovitých húb, vrátane obľúbených hríbov, sa v najteplejších oblastiach zvyčajne začína už koncom apríla až začiatkom mája, keď sa objavujú prvé hríby sosnové a zrnitohlúbikové. V polovici mája sa k nim pridajú hríby dubové, suchohríby žltomäsové, kozáky a masliaky. Výskyt prvých hríbov v tomto období teda nie je ničím neobvyklý.

Viete povedať, kde aktuálne na východnom Slovensku najviac rastú?

Z hlásení o výskyte húb na východnom Slovensku sa dá vyčítať, že huby rastú skôr lokálne, na miestach, kde bol dostatok zrážok. Hromadné nálezy zvyčajne pochádzajú z lokalít, ktoré sú rokmi overené. Hubár, ktorý sa vyberie po neznámej trase, väčšinou nájde len zlomok z toho, čo je odfotografované na sociálnych sieťach. Práve takto sa však dajú objavovať dosiaľ neznáme náleziská húb.

Neznamená to, že ak sa vyskytujú takto pomerne skoro, že už v tradičnom augustovom a septembrovom čase nebudú?

Jednotlivé druhy počas roka rastú obvykle v jednej až piatich vlnách. To platí aj pre najznámejšie jedlé huby. V priaznivej sezóne podhubie húb dokáže vytvárať plodnice každých 4–6 týždňov. Ak tomu nebráni sucho, huby si jesennú sezónu nenechajú ujsť. V posledných rokoch sa dokázali zmobilizovať aj v novembri či decembri, ak im počasie neumožnilo vyrásť koncom leta či začiatkom jesene.

Aká je prognóza na tohtoročnú sezónu, čo sa týka úrody húb?

Vývoj hubárskej sezóny sa nikdy nedá spoľahlivo predpovedať na dlhšie časové obdobie ako na niekoľko týždňov. Aj po dlhotrvajúcich dažďoch môže prísť suché a veterné počasie, ktoré vysuší podhubie a to sa potom len sťažka regeneruje. Vplyvom globálnych klimatických zmien dochádza k veľmi nerovnomernému rozloženiu zrážok. Aj keď tie môžu byť výdatné, kým sa oživí podhubie a začne vytvárať zárodky, ďalší dážď neprichádza a celý proces sa musí zopakovať. Takto môže huba počas roka prísť aj o niekoľko príležitostí na vytvorenie plodníc. Počas tohtoročnej jari bol na mnohých miestach dostatok zrážok a aj vhodná teplota pre vývin podhubia. Dobre vyvinuté podhubie je predpokladom pre bohatú hubársku sezónu. Zatiaľ to teda s hubami vyzerá veľmi nádejne.

Čo iné ešte v tomto období – máj/jún rastie, čo hubárom urobí radosť?

Okrem už spomenutých hríbovitých húb sa v hojnom počte začali objavovať prvé kuriatka, miestami aj bedle vysoké. Vďačnými hubami, ktoré hubári hlásia z viacerých lokalít, sú aj plávky a výborné jedlé muchotrávky červenkasté. Pri zbere pečiarok si treba dávať pozor na prípadnú zámenu s muchotrávkou bielou, ktorá aktuálne rastie v najteplejších oblastiach.

Pridajte komentár