EAST MAG
World Robot Olympiad
Foto: archív organizátora

Nadšenci LEGO robotiky budú opäť súťažiť v Košiciach

V priebehu mája sa konali regionálne súťaže World Robot Olympiad v Košiciach a Banskej Bystrici, odkiaľ tridsať najlepších tímov postúpilo do finále, ktoré sa bude konať v hlavnej budove Kasárne/Kulturpark v Košiciach 11. 6. 2024.

Hlavný koordinátor súťaže na Slovensku Edutus Slovensko a organizátor Nadácia Talentum Cassoviensis na základe záujmu regionálnych kôl vidia narastajúci záujem žiakov o súťaž.

„Vďaka našim partnerom, rozhodcom a dobrovoľníkom sa nám podarilo prvýkrát zorganizovať dve regionálne kola na Slovensku. V Košiciach aj Banskej Bystrici sa konali súťaže na univerzitnej pôde (TUKE a UMB), kde sme zažili nezabudnuteľnú atmosféru. Boli sme svedkami komplexne vypracovaných riešení, je viditeľné, že súťažiaci sa zlepšujú a kvalita v dôsledku väčšej konkurencie rastie. Sme radi, že WRO priťahuje ako magnet talentovanú mládež a pevne veríme, že všetci, ktorí postúpili do finále ešte zdokonalia svojho robota. Súťaž na Slovensku sa koná už piaty rok a motiváciou určite je aj to, že najlepší z každej kategórie získajú nominácie na svetové a európske finále”  zhodnotila priebeh súťaže po regionálnych kolách Angelika Hanesz v mene organizátorov.

Foto: archív organizátora

O súťaži WRO

Súťaže sa môžu zúčastniť dvoj alebo trojčlenné tímy pod vedením mentora. Roboty postavia z LEGO stavebnice a riadia ich programom, ktorý ovláda motory a senzory. Riešia sa rôzne úlohy na súťažnom poli, ktoré je iné pre jednotlivé vekové kategórie.

Vekové kategórie:
1. Elementary – od 8 do 12 rokov
2. Junior – od 11 do 15 rokov
3. Senior – od 14 do 19 rokov 

Aktuálny ročník sa venuje udržateľnosti života na zemi „EARTH Allies“, zadania riešia výzvy, ktorým ľudstvo čelí a na ich prekonanie je potrené spojiť všetky vedomosti.

Roboty z kategórie ELEMENTARY  pomáhajú pri  pestovaní a riadení životného cyklu zeleniny. Rozvážajú ich medzi kompostárňou a trhom v závislosti od ich čerstvosti plodov, pričom sa starajú aj o zavlažovanie.

Robot z JUNIOR kategórie pomáha pri vybudovaní ekologického mesta tým, že vytvorí nové parky, strešný záhrady a aplikuje obnoviteľné zdroje energie v každodennom živote.

Robot v kategórii SENIOR pomáha pri obnovení mesta po prírodnej katastrofe, kde postaví nové domy, očistí komunikácie od trosiek a opraví poškodené vodovodné potrubia.

Foto: archív organizátora

Výsledky regionálnych kôl https://drive.google.com/file/d/1NPY1MYuF98KM5EVkr1F4P9NDmMZkopIQ/view

Ďalšie info:
www.wro.sk
https://www.facebook.com/WROSlovakia

Generálny partner:

Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Partneri:

www.kkui.fei.tuke.sk

www.hotovo.com

www.eduxe.sk

www.fpt.sk

www.bbxnet.sk

www.fei.tuke.sk

www.lifted.dev

www.fpw.umb.sk

tlačová správa

Pridajte komentár