EAST MAG
Art Film 2024
Foto: Réka Szabó

Art Film v Košiciach štartuje už čoskoro. Ponúkne 143 filmov

30. ročník, 171 projekcií 143 filmov na 8 rôznych miestach v dosahu pešej chôdze od historického centra Košíc. To je v skratke aktuálny ročník medzinárodného filmového festivalu Art Film, ktorý v metropole východu štartuje už 21. júna a potrvá do 28. júna. Na záverečnom ceremoniáli si Antónia Lišková, Maroš Kramár a Sergej Loznica na Art Filme prevezmú ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera.

Festival sa premiérovo uskutoční pod novým názvom Medzinárodný filmový festival Art Film. Úvodná tlačová konferencia odtajnila pripravovaný program aj mená laureátov ocenení.

„Som veľmi rád, že sa nám 30. ročník darí a dúfam aj podarí úspešne zrealizovať. Art Film je od tohto roka už firma, ktorá má svoje oficiálne sídlo v Košiciach. Bolo to symbolické vyjadrenie toho, že sme v metropole východného Slovenska našli tie najlepšie podmienky a po predchádzajúcich rokoch sme si všetci uvedomili, že nič lepšie sme na Slovensku ani nemohli nájsť. Chcem tiež povedať, že tam, kde je samospráva nápomocná, sa kultúre i športu darí,“ uviedol producent festivalu Ján Kováčik.

„Dovolím si tvrdiť, že dnes, po 30 rokoch, môžeme kľudne povedať, že Art Film je rodinné striebro slovenského filmového priemyslu alebo rodinné striebro v rámci všetkých kultúrnych akcií na Slovensku,“  dodal.

Foto: Réka Szabó

12 slovenských premiér

Podrobné informácie o programe odprezentoval umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch. 30. ročník ponúkne návštevníkom 143 filmov a 171 projekcií na 8 rôznych miestach. Filmy budú tento rok zaradené do 13 sekcií.

„Pripravili sme širokú ponuku filmov. Zmenili sme identitu festivalu, aby sme zvýraznili jeho medzinárodný rozmer. Pridali sme tiež novú súťažnú sekciu – medzinárodnú súťaž filmov strednej a východnej Európy, kde sa môžu prihlásiť celovečerné filmy bez žánrového obmedzenia, ktoré vznikli od januára 2023. Pozornosť si určite zaslúži sekcia Slovenská sezóna, ktorá je zostavená vyslovene zo slovenských premiér, ktoré ste ešte nemali možnosť vidieť. Dokopy v rámci festivalu vo všetkých sekciách odpremiérujeme až 12 slovenských filmov.“

Podľa jeho slov sa diváci môžu tešiť na aktuálne novinky z Cannes, Berlína, Benátok, Sundance či Rotterdamu od tvorcov, akými sú Wim Wenders, Radu Jude, Alexander Kluge, Lav Diaz, Sofia Coppola, Levan Akin, Michel Franco, Małgorzata Szumowska a iných. Okrem samotných filmových projekcií a premiér ponúkne Art Film slávnostné ceremoniály, masterclassy, autogramiády, koncerty, talk-show, prezentácie i výstavy. Košice navštívia bývalí laureáti ocenení Zlatá kamera i Hercova misia, festival bude hostiť množstvo delegácií k filmom.

Foto: Réka Szabó

Antónia Lišková, Maroš Kramár i Sergej Loznica

Na 30. ročníku Art Filmu k už oznámeným laureátom ocenenia Zlatá kamera, režisérom Cristi Puiu a Miloslavovi Lutherovi, ktorí si ich prevezmú na úvodnom ceremoniáli, pribudnú ďalšie tri osobnosti. Na tom záverečnom si Hercovu misiu prevezmú Antónia Lišková a Maroš Kramár a Zlatú kameru ukrajinský režisér Sergej Loznica.

„Som veľmi rád, že domovom Art Filmu sú práve Košice. Ak celé naše mesto dokáže byť atletickým štadiónom pre Maratón mieru, ak Košice dokážu vytvoriť  tieňovú kulisu pre filmy a teraz už aj pre seriál, tak teraz musíme pripraviť také podmienky, aby sa Art Film v Košiciach cítil dobre,“ skonštatoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Medzinárodný filmový festival je ideálnym miestom, kde možnosti nášho regiónu vieme prezentovať aj ďalším potenciálnym záujemcom ako aj všetkým jeho návštevníkom – preto je prirodzené, že ho podporujeme… Festival k nám láka mnohých ľudí z iných miest i zo zahraničia,“ doplnil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

30. ročník MFF Art Film ponúkne aj tradične bohatý sprievodný program – koncert Petra a Lipu a jeho hostí s pesničkami Milana Lasicu, Koncert filmovej hudby so sólistami Mirkou Partlovou a Jánom Slezákom, špeciálne festivalové vydanie populárnej talkshow Milana Kolcuna Bez šepkára a tradične aj verejnú nahrávku obľúbenej relácie moderátorov Rádia FM Baláž a Hubinák. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na výstavy fotografií Ctibora Bachratého či Mira Nôtu, autogramiádu, burzu filmových nosičov a ďalšie podujatia, ktoré doplnia už aj tak mimoriadne bohatú festivalovú ponuku.

Foto: Réka Szabó

Pridajte komentár