EAST MAG
banner-v-kosiciach-to-zije
Foto-koláž: L. Bollová

V Košiciach to žije – prinášame program od 6. do 12. júna

Na čo sa vyberiete najbližšie? Láka vás Virvar, Motosalón či filmy v Amfiku? Inšpirujte sa našimi tipmi na kultúrne vyžitie a vyberte si to naj pre seba.

ŠTVRTOK 6. júna

Od dnešného dňa si môžete užiť aj obľúbené Potulky, tentoraz na tému Víno a Košice. Dozviete sa napríklad o tom, ako súvisí zvon sv. Urban s vínom, kde boli vinárske závody, ako vznikla značka košického vína RUBESO, koľko sa pilo v stredoveku i kde nájdeme motívy vínnej révy a čo symbolizovala. Podrobný program nájdete tu.

Aj tento rok sa môžete tešiť na festival VIRVAR – Dni bábkového divadla a hier pre rodiny, ktorého 12. ročník sa bude konať od dnes do 9. júna 2024. Pozrite si podrobný program.

Zdroj: archív BDK

Kino Úsmev v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá vám od júna opäť prinášajú FILMOVÉ LETO V AMFIKU. V júni premietajú vo štvrtky, piatky a soboty. Film sa začína vždy po zotmení. Tešiť sa môžete (nielen) na najočakávanejšie filmové novinky na najväčšom plátne v Československu v príjemnej atmosfére kina pod holým nebom.

Košická hudobná jar (KHJ) pokračuje. Dnes v Dome umenia zaznejú pod taktovkou Alexandra Liebreicha diela Mendelssohna Bartholdyho, Brahmsa i Dvořákov Koncert pre husle a orchester a mol v podaní výnimočnej Kristīne Balanas. Štart je o 19:00.

Kino Úsmev v spolupráci s kultúrnym centrom Hnat Khotkevych Palace of Culture z Ľvova uvádza veľkolepé premietanie nemého filmu významného ukrajinského režiséra Dziga Vertova, MUŽ S KINOAPARÁTOM (1929), so živým hudobným doprovodom Mishu Kalinina a Roksany Smirnovej. Stačí prísť dnes o 19:00 hod. do Veľkého štúdia RTVS na Moyzesovej 7. Film, ktorý je sčasti dokumentom a sčasti filmovým umením, sleduje mesto v Sovietskom zväze 20. rokov 20. storočia počas celého dňa, od rána do večera. Film režírovaný Dzigom Vertovom, s množstvom zložitých a novátorských kamerových záberov, zachytáva scény bežného každodenného života v Rusku. Vertov oslavuje modernosť mesta s jeho rozľahlými budovami, hustým osídlením a rušným priemyslom.

Milujete muzikálové melódie?  V tom prípade by ste rozhodne nemali chýbať na šou Noc na Broadway – The only Helga Show. Kabaretný orchester Luis a náš showensemble vám kráľovsky naservírujú svetoznáme muzikálové melódie. Cabaret, Hair, La Cage aux Folles, Dracula, My Fair Lady, West Side Story, Cats, Little Shop of Horrors, Grease, Chorus Line, Evita, Mamma Mia!… Bohatý a chutne namiešaný varietný koktail! Začiatok je o 20:00 v GES Clube.

Zdroj: archív organizátora

SOBOTA 8. júna

Aj tento rok víta nákupné centrum Optima už štvrtý ročník jedinej výstavy motocyklov, skútrov, štvorkoliek, bugín a trojkoliek na východnom Slovensku Motosalón Košice. Predstaví sa široké spektrum značiek ako KTM, Husqvarna, Triumph, Kawasaki, Polaris, Indian, Vanderhall CF moto, BRP Can-am, Goes, Voge, Segway, Linhai, TGB, Benelli, Super Soco… V programe vystúpia kaskadéri na motorkách a štvorkolkách (stunt and street show) a pre návštevníkov bude k dispozícii trenažér na zadnom kolese a jazdy na pitbikoch. Súčasťou Motosalónu bude aj Motozraz Čermeľský kvet. Štart je o 10:00 hod.

Deň detí si v OC Galéria môžete užiť takto s oneskorením. Dnes od 14:00 do 18:15 hod. sa tu totiž uskutoční Cirkusová fiesta. Detičky sa môžu tešiť na cirkusové atrakcie, sprievod a školu cirkusu.
14:00 – 18:00 Choduliari – vítanie hostí v OC Galéria
14:00 – 18:00 Sprievodné aktivity (tvorivé dielne, maľovanie na tvár, hry pre deti)

14:00 – 14:15 Cirkusový sprievod
14:15 – 14:45 Circus Batacuda
14:45 – 15:00 Otvorenie moderátorom, uvedenie programu
15:00 – 16:00 Veselá cirkusová škola
16:00 – 16:15 Súťaže
16:15 – 18:15 Cirkusový workshop

Zdroj: archív organizátora

NEDEĽA 9. júna

Motosalón Košice si môžete užiť pred OC Optima aj dnes.

PONDELOK 10. júna

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach a Klub priaznivcov cestovania vás pozývajú na prednášku spojenú s premietaním na tému Koločava, Zakarpatská Ukrajina. Stretnutie sa uskutoční dnes o 17:00 v pobočke Terasa (Tr. SNP 48/A). Koločavu predstaví Štefan Kyšeľa.

STREDA 12. júna

Romantický koncert pre violu a klavír sa v Múzeu Vojtecha Löfflera uskutoční dnes o 19-tej. Predstavia sa vám dvaja skúsení interpreti, Erik Jámbor (klavír) a Peter Čižmár (viola). V ich podaní si vypočujete skladby M. Glinku a Y. Bowena.

Pridajte komentár