fbpx
EAST MAG
roboty v Tabačke First GLOBAL 2024
Foto: A. Bercik

Súťaž FIRST Global 2024 zaplnila Tabačku robotmi

V týchto dňoch sa v priestoroch košickej Tabačky uskutočnila robotická súťaž v olympijskom štýle FIRST Global 2024. Trinásť stredoškolských tímov z celého Slovenska a Česka bojovalo o postup do celosvetového kola, ktoré sa bude konať v septembri v Aténach.

Súťaž First Global vznikla vďaka nadácii First, ktorá organizuje množstvo rôznych robotických súťaží. Spája tisíce mladých ľudí s vášňou pre vedu, techniku a robotiku. Jej cieľom je podporovať vzdelávanie a kariéru v oblasti STEM.

Už prvý rok sa súťaže zúčastnili tímy z celého sveta. Okrem robotickej línie sa podujatie vždy snaží riešiť aj globálne problémy, ktoré sú zadaním pre robotickú disciplínu. Postupne to boli napríklad prístup k pitnej vode, energetická kríza, vlani vodíkové palivá a tento rok to bude v Aténach téma udržateľnosti produkcie jedla,“ vysvetlil Adam Kukla, predseda FIRST Global Slovakia, o.z.

Foto: A. Bercik

O postup do Atén bojovalo 13 tímov

Na Slovensku sa prvý turnaj zorganizoval v roku 2019 a počet zúčastnených škôl stále rastie. Aktuálneho ročníka sa v Košiciach zúčastnilo 13 tímov z Česka a Slovenska.

A s čím sa vlastne museli popasovať? Overili si svoje znalosti v softvérovéj a hardvérovej výzve, AI znalosti v tímovej výzve a tiež vedomosti z ďalších disciplín. Ich zostrojený robot tiež musel v rámci disciplíny „Vodíková batéria“ postupne nazbierať a vyselektovať čo najviac modrých a zelených guľôčok. „Malé modré predstavujú atómy vodíka a veľké zelené atómy kyslíka. Úlohou súťažiacich je tieto guľôčky nejakým spôsobom roztriediť, čo predstavuje rozdelenie vody na dve odlišné molekuly, pričom molekula vodíka je nositeľ energie, ktorú vieme neskôr využiť, takže ju musia ukladať do fiktívnej vodíkovej batérie, zatiaľ čo tie zelené – atómy kyslíka, zase do špeciálnej nádoby, ktorú nazývame vývod kyslíka.“

Jedno z kôl slovenského finále First Global Slovensko 2024 v košickej Tabačke. Video: A. Bercik

Stručne a jasne povedané, súťažiaci toho museli vyzbierať čo najviac, roztriediť guľôčky podľa farieb a na záver sa ich robot ešte musel zavesiť na železnú konštrukciu, čo predstavovalo úroveň ich odbornosti.

Súťažiacich najviac potrápilo plánovanie. Dalo im zabrať postupne si zadefinovať proces tvorby robota. V Tabačke im už potom len ostávalo dúfať, že ich výtvor nesklame. „Postupne sa učia na vlastných chybách a z roka na rok sa vo svojich výtvoroch zlepšujú,“ pochválil ich však A. Kukla.

Súťaž sa nekonala formou ligy či pavúka, body sa zbierali postupne. Na záver sa zrátali body zo štyroch kôl a rozhodlo sa o víťazovi. Nomináciu, z ktorej bude zostavený päťčlenný reprezentačný tím na celosvetové kolo do Atén 26.-29. septembra, získali tímy umiestnené v celkovom poradí na 1. a 2. mieste.

Foto: A. Bercik

Nechýbali ani slečny

Medzi súťažiacimi sme zaregistrovali aj dievčatá. Zo slečny sa napríklad tešili aj chalani v tíme DUÁLKA zo Súkromnej SOŠ automobilovej Duálna Akadémia Bratislava.

„Vniesla k nám úplne iný rozmer, veľmi obohatila celý tím. A zároveň sa pri chlapcoch aj osmelila. Kým na začiatku mala problém presadiť sa, teraz si už vie vybojovať pozornosť,“ prezradil nám mentor DUÁLKY, ktorá napokon s robotom, ktorého pomenovali Renáta, skončila v celkovom hodnotení na 2. mieste.

Foto: A. Bercik

A ako napokon súťaž dopadla?

1. miesta v plnení hlavných výziev:

Tímová výzva – Tím LionTech, International School of Prague, Praha, ČR

Hardvérová výzva – Tím Mecha Falcons, International School of Prague, Praha, ČR

Softvérová výzva – Tím Galileo School, Súkromné gymnázium Galileo School, Bratislava

Špeciálne ocenenia v rámci Hardvérovej výzvy (v stavbe robotov):

Cena za Dizajn – TímGPH Tech, Gymnázium P. Horova, Michalovce

Cena za Kreativitu – SPŠE repre, Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Košice

Umiestnenia v celkovom poradí:

3. miesto: Internátisti, Stredná priemyselná škola, Myjava

2. miesto: DUÁLKA, Súkromná SOŠ automobilová Duálna Akadémia, Bratislava

1. miesto: GymZH, Gymnázium M. Rúfusa, Žiar nad Hronom

Pridajte komentár