Byť bookstagramerom, teda venovať sa písaniu recenzií na knižky na Instagrame, nie je zase až taká ojedinelá záľuba. Výnimočné však už je, ak ste atraktívna vyštudovaná právnička a svoj koníček robíte naozaj na vysokej úrovni. Ako Košičanka Kristína P.
Ako si sa vlastne dostala k tomu, že z Teba bude bookstagramerka?
Úplnou náhodou. Vôbec som nevedela, že niečo ako bookstagram vôbec existuje, až kým mi jedna baba nepovedala, aby som si prečítala jej recenziu na určitú knihu a neodkázala ma na svoj knižný profil. Objavovala som tento svet a po niekoľkých týždňoch som si povedala: prečo to neskúsiť? Tak či tak som veľa čítala a o svoje dojmy z kníh sa občas aj podelila aspoň na stránke knižného e-shopu.
Mnoho odvážlivcov začne, no v pomerne veľkej konkurencii aj rýchlo skončí, prípadne neupúta. Ty si si našla vlastnú cestu – zviditeľnili ťa najmä naozaj krásne fotografické koláže a v nemalej miere aj Tvoja krása. Bolo to Tvoj plán od začiatku? Napovedá tomu už len názov Knižný blond.
V prvom rade ďakujem za kompliment. (Úsmev.) Keď som si zakladala účet, chcela som, aby názov nejakým spôsobom vystihoval aj mňa samotnú. Pretože, áno, plánovala som do toho zapojiť aj seba, ale vtedy som ešte nemala úplnú predstavu, akou cestou sa vydám. V čase, keď som ešte nepoužívala photoshop, mi napadlo vždy čo najvernejšie napodobniť obálku a veľmi ma takáto kreativita bavila.

Fotky si robíš sama?
Áno, minulý rok som zainvestovala do stojana s LED kruhovým svetlom a nemôžem si to vynachváliť! Už som to aj nejakým blogerkám poradila. Občas však aj pootravujem snúbenca alebo brata, ak je so mnou.
Vyštudovala si právo. Ako to, prosím ťa, stíhaš? Koľko času venuješ tejto svoje záľube? Nejde len o tvorbu samotných príspevkov, ale aj na čítanie kníh potrebuje človek množstvo času.
Právo som úspešne ukončila minulý akademický rok a odvtedy mám oveľa viac času na čítanie. A hoci si teraz robím rigorózne konanie, už nie som de facto študentkou. Je však pravda, že aj popri štúdiu som sa dokázala dostatočne venovať knihám a knižnému svetu. Niektoré spolužiačky nechápali, ako to zvládam a stíham, a ja môžem len povedať, že popri všetkých tých skriptách a právnych predpisoch som potrebovala aj únik, a tým sú pre mňa knihy. Navyše, vždy som čítala rýchlo, čo mi bolo nápomocné aj pri testových otázkach, ktoré bolo potrebné s porozumením vypracovať rýchlo. Nakoniec však nie je dôležitý čas, ale láska ku knihám a z nej pramení aj vôľa venovať sa tejto záľube.

Čo čítaš najradšej?
Ja čítam všetko, takže mi je ťažké vybrať jeden žáner či druh kníh. Najradšej mám romány podľa skutočných udalostí alebo tie, ktoré sa na ne nápadne podobajú. Ďalej autobiografie, biografie, psychologické trilery, detektívky (najmä tie od Agathy Christie s Hercule Poirotom), populárno-náučnú literatúru, atď. atď.
Vieš knižku aj riadne skritizovať alebo si skôr za taktické formulácie? Predsa len, keď ide o spoluprácu, žiadny vydavateľ ani autor nechce veľmi počuť negatívne slová…
Minulý rok jedno vydavateľstvo ako reakciu na moju menej nadšenú reakciu reagovalo v tom zmysle, že účelom spolupráce je čitateľov na knihu nalákať, nie odradiť. Priznám sa, veľmi ma to prekvapilo (v negatívnom slova zmysle). Vtedy som si povedala, že po takomto názore mi ani nebude ľúto, ak dané vydavateľstvo so mnou ukončí spoluprácu… Myslím, že tým som zodpovedala väčšiu časť otázky. Môžem ešte dodať, že na knihu sa snažím vždy pozerať aj objektívne, aj keď, samozrejme, v recenzii sa v zásade nevyhnem ani subjektívnemu vnímaniu.
Neláka Ťa byť skôr influencerkou? Mala by si zaujímavejšie spolupráce, nezriedka platené, kým tu dostávaš akurát tak knižky…
Nikdy ma to nelákalo. Chcem ostať v knižnej sfére. Kniha je (a vždy bola) skrytým bohatstvom a mne stačí, ak niekto vie, že tú knihu nedostanem zadarmo, ale venujem jej svoj čas – čítaním, recenzovaním, vytvorením fotografie.

Aké chyby podľa Teba robia iní bookstagrameri?
Ak vezmeme do úvahy vizuál, veľkou chybou sú fotky bez akéhokoľvek nápadu, ktoré nemajú šancu žiadnym spôsobom upútať. Bookstagramerský svet je rozmanitý a každý si v ňom vie nájsť to svoje. Patrím však k blogerkám, ktoré viac poteší, ak im niekto pochváli napísanú recenziu ako fotografiu. A v tejto súvislosti musím povedať (možno kvôli tomu budem niektorým menej sympatická), že niektoré bookstagramerky a bookstagrameri síce majú krásne fotografie, ale ich recenzie majú závažné i menej závažnejšie nedostatky – zlá vetná konštrukcia, nepoužívanie čiarok, do očí bijúce gramatické chyby. Podľa mňa by bookstagrameri mali ovládať gramatiku a celkovo materinský jazyk na vyššej kvalitatívnej úrovni. Ak to tak nie je, znižuje to dôveryhodnosť danej recenzie a možno aj recenzenta samotného. Ale ak to zhrniem, dôležité je, že každý robíme to, čo nás baví a napĺňa. A robíme to najmä pre radosť.

Vmestia sa Ti ešte vôbec knižky do knižnice?
Povedzme, že ak by som z knižnice vyhodila všetku právnickú literatúru, právno-filozofické a filozofické knihy môjho snúbenca, tak by sa ešte miesto našlo. (Smiech.)
Čo všetko si sa musela naučiť – nejaké grafické programy, štýl písania príspevkov…?
V prvom rade, čo sa týka úpravy fotiek, som sa musela naučiť pracovať s aplikáciou Picsart. Vlastne, dodnes mám pocit, že sa stále niečo učím, aj keď ide o jeden z tých najjednoduchších programov na úpravu. Pri písaní recenzií mi však pomohlo štúdium. Mňa veľmi baví odborné vedecké písanie, čoho dôkazom je, že počas štúdia mi vyšiel odborný článok a dve odborné recenzie (z toho jedna v Justičnej revue vydávanej Ministerstvom spravodlivosti).





0 Komentár