fbpx
EAST MAG
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Foto: Petra Bošanská

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Formát Príbeh hudby sa už jedenásť rokov snaží skamarátiť mladých ľudí s klasickou hudbou – a darí sa mu to mimoriadne úspešne. Za vyše dekádu deti zistili, že muzicírovanie má svoj počiatok v praveku, dozvedeli sa o emóciách v hudobnom umení či o nesmrteľných hrdinoch skladateľského remesla. Teraz patrí Príbeh hudby po prvýkrát konkrétnej osobnosti. „W. A . Mozart je fascinujúci pre všetky generácie. Vnímam  ho ako geniálneho, bláznivého, veselého, nápaditého, nadaného, nesmrteľného, ale aj trošku drzého predstaviteľa slobodného myslenia a dokonalého umenia. Jeho život bol inšpiratívnym a jeho hudba je dodnes neprekonaná. Verím, že aj návštevníci našich koncertov nájdu v Mozartovi talentovaného človeka s obrovskou láskou k hudbe,“ hovorí autor, moderátor a scenárista vzdelávacieho cyklu Príbeh hudby a zbormajster Bratislavského chlapčenského zboru Gabriel Rovňák.

Foto: archív ŠfK

Mozart v hudbe i slove

Jeho najnovší program odštartoval 8. júna v rozhlasovej pyramíde v Bratislave a na budúci týždeň prichádza do košického Domu umenia. Na pódium sa ako malý Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart postaví Alexander Fellmayer. Dvanásťročného sopranistu Bratislavského chlapčenského zboru bude sprevádzať domáci orchester ŠFK, na klavíri zahrá Janette Katinová Šingerová. Publikum si vypočuje ukážky z Malej nočnej hudby, „Jupiterskej“ symfónie či predohry k opere Figarova svadba. Nebude chýbať interakcia a slovo Gabriela Rovňáka, ktorý okrem dirigentskej taktovky vezme do ruky aj moderátorský mikrofón.

Program tvoria s deťmi

Návštevníci sa nemusia obávať, že by ich za zhruba hodinku programu zaplavila vlna faktov či pojmov. Gabriel Rovňák totiž po jednotlivých koncertoch konzultuje dramaturgické „pre a proti“ priamo s malými návštevníkmi a ich pripomienky zapracováva. „Detskí diváci Príbehu hudby očakávajú dynamický koncert zameraný na zážitok, bez zložitej faktografie. Chcú počuť viac kratších hudobných ukážok, zažiť prekvapenie, interakciu a chcú tiež sami poznávať hudbu, s ktorou ich zoznamujeme. Práve takýto koncert im spolu so Štátnou filharmóniou Košice pripravujeme,“ uzatvára Rovňák. Program je primárne určený pre deti od 7 do 15 rokov, ale priaznivcov si nájde aj medzi mladšími a dospelákmi.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár