fbpx
EAST MAG
Nie je IT ako IT
Foto: LEMUR

Podujatie Nie je IT ako IT stredoškolákov vzdelávalo, pobavilo i odmenilo

Nie je IT ako IT je názov netradičného podujatia, ktoré spoločnosť  Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia v týchto dňoch usporiadala s cieľom podporiť gaming, atraktivitu práce v informačných technológiách i so zámerom podporiť školy v okrajových regiónoch. Stredoškoláci zo Sobraniec a Rožňavy sa atraktívnou formou oboznámili s rôznymi pozíciami v rámci IT sféry, zasúťažili si v programovaní robotov či scrum upratovaní a do svojich škôl si napokon odniesli až 10 herných počítačov.

Študenti sa hravou formou zoznámili so skutočnosťou, že IT nie je len programovanie, ale aj správa, kompletne celý proces a project management či auditoring. Pri každej aktivite, ako napríklad scrum upratovaní, SCRATCH programovaní LEGO robotov alebo audite mali k dispozícii mentorov a koučov, takže bolo na nich, ako informácie od nich využijú pre víťazstvo svojho tímu.

„Testujeme rôzne koncepty, ako prilákať mladé talenty, a toto je jeden z nich – spojenie gamifikácie s tým, aby sa naši potenciálni zamestnanci oboznámili s našimi zamestnancami, aby videli, čo robíme, či ich to bude alebo nebude zaujímať, skrátka aby  sme trošku zvýšili atraktivitu zamestnania v IT firme,“ naznačil  Igor Stančík, viceprezident pre ľudské zdroje. Zdôraznil, že im vo firme veľmi záleží aj na tom, aby sa do IT sféry pridávali dievčatá. „Snažíme sa preto pracovať s dievčatami a nielen s dievčatami, ale aj s ich rodičmi, a  sme radi, že to už prináša prvé ovocie a na akciách vítame čoraz viac dievčat.“

Foto: LEMUR

Nie je to len o výhre, ale najmä o dobrých vzťahoch

Okrem študentov z Gymnázia v Sobranciach si prišli zasúťažiť aj prváci zo Strednej odbornej školy technickej v Rožňave z odboru Informačné a sieťové technológie.

„Spolupracujeme s DTITSO SK už niekoľko rokov. Vlastne od založenia odboru. Deti sa tešili, chceli niečo nové zažiť a informatik sa nesmie báť výziev. A nie je to vždy o výhre, naozaj je to o dobrých vzťahoch a spolupráci. My sme z Rožňavy a sme veľmi radi, keď máme možnosť deťom ukázať aj niečo iné, keďže v meste máme len jednu väčšiu IT firmu,“ naznačila pedagogička Elena Kalinová.

Na víťazstvo svojich zverencov si veľmi netrúfala, keďže súťažili prváci. To ešte netušila o prekvapení, a to že po 5 počítačov dostane napokon každá škola.

„Bolo to tu dnes super. Užili sme si to. Ešte nie sme celkom rozhodnutí, čo chceme robiť po škole, takže je skvelé môcť takto vidieť priestory a ľudí,“ zhodnotili jej zverenci.

Nakoľko intenzívne spolupracujeme so strednými školami v rámci Duálneho vzdelávania, aj vedľajších projektov, povedali sme si, že bude fajn nechať študentov zasúťažiť si o hodnotné ceny a   podporiť gaming v regióne. Samotný event nesie názov Nie je IT ako IT, takže v prvom rade sme  chceli študentom ukázať, že IT nie je len o programovaní, ale o rôznych ďalších podporných tímoch a technológiách,“ uviedol Matúš Čičvara, Education Operation Manager DTITSO SK.


Foto: LEMUR

Zdôraznil, že ich zámerom bolo tiež dať školám možnosť, aby mohli žiaci trénovať na rôzne gamingové  turnaje. „A keďže my sme prešli obnovou nášho hardvéru a staré počítače sú stále vysoko výkonné a zvládnu všetky možné hry, povedali sme si, že bude fajn posunúť ich ďalej.“


Foto: LEMUR

Pridajte komentár