fbpx
EAST MAG
detičky so zajačikom
Foto: shutterstock.com

Škôlka Veterinka bude rozprávkou plnou zvierat. Štartuje v septembri a ešte prijíma detičky

V ostatnom období vzniká a funguje už aj v Košiciach množstvo zaujímavých materských škôl. Predstavte si však škôlku, v ktorej sú deti v bezprostrednom obklopení zvierat, učia sa o liečivých rastlinkách, ktoré si aj pestujú a pijú z nich čaj, jazdia na koňoch, používajú laboratórium i mikroskopy, adoptujú si stromček… a pritom za ňu ako rodič neplatíte vôbec až tak veľa. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF)  bude od septembra vo svojich priestoroch prevádzkovať presne takúto rozprávkovú materskú školu, ktorá však patrí do siete štátnych škôlok, čiže detičky zodpovedne pripraví do prvého ročníka.

Foto: shutterstock.com

Výhodou je už len samotné krásne prostredie areálu veteriny, v obklopení historických budov. Najväčším bonusom bude, samozrejme, prítomnosť zvierat. „Deti budú mať priamo na mieste neuveriteľné možnosti, čo sa týka fauny a flóry. Počas prechádzok vždy natrafia v priamom prenose na nejaké zvieratká, samozrejme, pri dodržaní bezpečnosti. Od exotických druhov cez psíkov, kone či orly. Veterina má tiež viacero vysunutých pracovísk, kam budeme chodiť na výlety. Čiže kým sa väčšina detí učí o zvieratkách z obrázkov, naše deti to budú mať naživo,“ s nadšením opisuje riaditeľka materskej školy Andrea Kiššová. Na mysli má  školskú farmu v Zemplínskej Teplici, Účelové zariadenie pre chov a choroby zveri,  rýb a včiel v Rozhanovciach či jazdecký areál v širšom centre Košíc.

Foto v galérii: archív UVLF

Nadšene už budúcim zverencom nakúpila mikroskopy a interaktívne tabule, využívať budú môcť miestne laboratórium.

“Donesieme si z prechádzky lístoček a vieme si ho zväčšiť a detailne pozerať na tabuli. Kým iné škôlky si včelára či cvičiteľa dravých vtákov musia volať, my ich máme takpovediac “po ruke”. Oproti lesným škôlkam máme tiež viacero výhod. Bonusom určite je, že sme v sieti štátnych škôlok, čiže dodržiavame aj štátny vzdelávací program, navyše v ničom nechceme byť extrémni, naším hlavným zámerom je budovať u detí lásku k prírode.”

O 20 detí sa budú starať 3 pedagogičky

Deti si budú pestovať rastlinky, pravidelne ich polievať, sledovať, ako čo rastie. “Samozrejme, že podobné aktivity robia aj iné škôlky, no my to všetko budeme mať pod nosom a okolo nás bude k dispozícii množstvo odborníkov.” Využívať budú tiež študentské záujmové kluby – kynologické, pre milovníkovi mačiek, plazov a akváriových rýb, sokoliarstva a rehabilitácie dravcov, malých cicavcov a exotických vtákov či chovateľov včiel.

Kapacita materskej školy Veterinka je 20 detí, ktoré budú vekovo zmiešané. Starať sa o nich budú tri padagogičky.

Foto: shutterstock.com

„V štátnych školkach navyšujú kapacity, čiže je v podstate nemožné individuálne sa deťom venovať. Niektorí rodičia môžu mať obavy zo zmiešanej skupiny detí od 3 do 6 rokov, lenže presne v nej sa dajú využiť prvky Montessori, kde staršie deti pomáhajú mladším, čiže sa prirodzene rozvíja prosociálne cítenie. A menšie deti sú vlastne staršími ťahané.“

Detičky budú veľa času tráviť v exteriéri.

„Uvažujeme postupne aj o vybudovaní altánkov, čo je naozaj ideálne na rôzne tvorivé aktivity. Budeme tiež jemne podporovať aj otužovanie, budeme môcť pozorovať výcvik psíkov, plánujeme s deťmi robiť herbáre,“ pokračuje riaditeľka, ktorá má vyše 30-ročnú prax zo štátnych materských škôl.

Foto: shutterstock.com

Rodinná škôlka

Vzhľadom na to, že budova prechádza prestavbou, bude všetko úplne nové, interiér bude tematicky vyzdobený zvieratkami. Herná časť a priestor na spanie budú oddelené. Škôlka tiež bude mať k dispozícii autobus.     

Foto v galérii: archív UVLF

„Nie som nová a už viem porovnať, viem si vyňať niečo aj zo štátnej škôlky, čo je dobré, ale tiež si povyberám veci z alternatívnych škôlok. Budem aplikovať niektoré prvky Montessori, niektoré z Waldorfskej pedagogiky. Budeme spolupracovať so zahraničnými študentmi, aj s profesorkou angličtiny.

Keďže bude detičiek malý počet, celá škôlka bude pôsobiť veľmi rodinne. Výletov či exkurzií sa budú môcť zúčastniť aj rodičia.

Foto: shutterstock.com

Cena materskej školy je tiež veľmi výhodná a v porovnaní s inými súkromnými škôlkami výrazne nižšia. Deti, ktorých rodičia nie sú zamestnancami, študentmi a doktorandmi UVLF v Košiciach a majú nad 3 roky, vyjdú rodičov mesačne na 150 eur, deti do 3 rokov 200 eur. Ak ste však v nejakom vzťahu s UVLF, zaplatíte ešte menej – za dieťa nad 3 roky 100 eur a do troch rokov 150 eur mesačne.

.   

Pridajte komentár