fbpx
EAST MAG
Art Film Hercova misia 2024
Foto: A. Bercik

Maroš Kramár si prišiel Hercovu misiu prevziať s dcérkou

Herci Antónia Lišková a Maroš Kramár si dnes o 16:00 pri Dolnej bráne prevzali prestížne ocenenie Medzinárodného filmového festivalu Art Film Hercova misia. Obaja sršali dobrou náladou a čerstvý otecko sa pochválil aj partnerkou Inou a dcérkou Rijou.

Hercova misia je ocenenie, ktorým festival od roku 1995 oceňuje herecké osobnosti za mimoriadny prínos v oblasti hereckého filmového umenia. Počas rokov ju dostalo množstvo osobností zvučných mien, ako napríklad Franko Nero, Gina Lollobrigida, Sophia Loren, Omar Sharif, ale i Jozef Kroner, Ladislav Chudík či Vlastimil Brodský.

Dnes sa k nim predali slovenská herečka Antónia Lišková, ktorá už 25 rokov žije a pôsobí v Ríme a obľúbený herec Maroš Kramár. Umelci neskrývali dobrú náladu a ceremoniál si užívali. Antónia priznala, že je v Košiciach prvýkrát, no je z nich nadšená. “Ahoj Košice, ja som tu prvýkrát v tomto meste a je nádherné. Som úplne pyšná Slovenka,” vyznala sa prítomnému publiku. “Som naozaj veľmi rada, že som tu, je veľká česť pre mňa byť tu na Slovensku, vrátiť sa domov a dostať takéto ocenenie. Ďakujem.”

Foto: A. Bercik

Kramár si vyskúšal sabráž

Maroš Kramár neodolal a po prevzatí cien si vyskúšal sabráž. Medzi divákmi mal dve lásky – dcérku Riju a partnerku Inu, ktoré neskôr neváhal pritiahnuť aj na pódium.

Foto: A. Bercik

“Ja tu nie som na rozdiel od Antónie prvýkrát, chodievam tu pravidelne, aj na filmový festival a som veľmi rád, že si aj filmový festival na mňa spomenul. Je úžasný pocit, že sú ľudia, ktorí sledujú našu robotu dlhodobo a že si ju naozaj aj cenia. Ďakujem za pozvanie a zdravím Košice, ktoré mám naozaj veľmi rád,” poďakoval sa.

Foto v galérii: A. Bercik

“Vôbec prvýkrát sa stalo, že odovzdávame hneď dve Herecké misie,” zdôraznil Juraj Čurný.

​Slovensko-talianska herečka Antónia Lišková sa narodila v Bojniciach a po presťahovaní do Talianska sa uplatnila aj vo svojej novej domovine. svoje prvé filmové a televízne úlohy stvárnila na prelome tisícročia v snímke C’era un cinese in coma (2000), Il tunnel della libertà (Tunel slobody, 2004), či v seriáli Il commissario (2002). V roku 2008 získala za stvárnenie jednej z hlavných postáv v talianskom filme Riparo – Anis tra di noi Európsku striebornú stuhu za najlepší ženský herecký výkon, ktorú jej udelil Taliansky národný syndikát filmových novinárov. Za svoj výkon obdržala cenu aj na Talianskom filmovom festivale v Annecy. Prvé nakrúcanie na Slovensku absolvovala v roku 2018, a to pri seriáli Milenky Jakuba Krónera a Adriany Krónerovej. V tejto tvorivej zostave nakrútili aj celovečerné komediálne snímky Šťastný nový rok (2019) a Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021). Antónia Lišková v súčasnosti účinkuje vo filmoch talianskej, slovenskej či českej produkcie. V roku 2023 nakrútila spolu s režisérom Gabriele Guidiom historickú drámu Terezín, na ktorom sa Lišková podieľala nielen ako herečka, ale aj ako kameramanka a producentka. Účinkovala tiež v česko-slovenskej fantasy minisérii Vedma (2023).

Maroš Kramár sa narodil v hereckej rodine a už v detskom veku začal účinkovať v televíznych filmoch. Na striebornom plátne debutoval v roku 1973 v stredometrážnom filme Pověst o stříbrné jedli legendárneho českého režiséra Františka Vláčila. Absolvoval Štátne konzervatórium v Brne a stal sa hercom Divadla Andreja Bagara v Nitre a neskôr Slovenského národného divadla. Z množstva televíznych filmov spomeňme Výlet do mladosti (1982) či nového verziu Ženského zákona (1987) režiséra Pavla Haspru. Stvárnil hlavnú úlohu v dráme Dušana Trančíka Iná láska (1985) ako aj jedného z troch kamarátov v kultovom filme Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji (1994) ako aj predsedu v politickom thrilleri Mariany Čengel Solčanskej Únos (2017). Patrí k najobsadzovanejším hercom v seriáloch na Slovensku aj v Česku.

Pridajte komentár