fbpx
EAST MAG
kávičky ilustračka
Foto: archív PSK

Viete, že aj u nás fungujú letné školy?

Sotva začali prázdniny a hneď od pondelka 1. júla sa tri zo stredných škôl v Prešovskom kraji znovu otvorili. Tentoraz však pre žiakov základných škôl. Pre siedmakov a ôsmakov si pripravili letné aktivity, počas ktorých im odovzdajú vedomosti a zručnosti z oblasti elektrotechniky aj gastronómie. Účastníci letných škôl budú programovať satelit, spájkovať, pripravovať miešané nápoje a spoznávať svet strojárstva.

Siedmaci a ôsmaci dostali začiatkom júla možnosť nahliadnuť za brány niektorých stredných škôl PSK. Konkrétne stredné školy v Prešove, Hornom Smokovci a v Poprade si pre nich pripravili workshopy zamerané na predstavenie ponuky svojej činnosti a odborov. Letné školy resp. tábory a aktivity odštartovali v pondelok 1. júla a potrvajú niekoľko najbližších dní.

Druhý ročník inteligentného herného tábora pre 7. a 8. ročník ZŠ realizuje Spojená škola, Ľ Podjavorinskej v Prešove. Prebieha od pondelka do štvrtka (1. – 4.júla), pričom každý z jeho štyroch dní ponúka účastníkom dve aktivity so zábavným a zároveň vzdelávacím charakterom. Deti si ozrejmia základy elektroniky prostredníctvom jednoduchých a zábavných experimentov. Navrhnú si a vytlačia vlastné 3D modely, naučia sa základné princípy satelitnej komunikácie a naprogramujú si satelit.

Foto: archív PSK

Čaká na nich aj skúška ovládania dronov, worshopy zamerané na priblíženie základov pneumatiky či na praktické pokusy s elektrickými obvodmi a na meranie napätia. Siedmaci a ôsmaci budú tiež experimentovať s elektromagnetizmom a objavovať jeho rôznorodé využitie. Naučia sa i základy programovania pomocou vizuálneho programovacieho jazyka Scratch.

Varenie, pečenie i miešanie drinkov

Svoju tradičnú gastro školu aj toto leto otvorila SOŠ hotelová v Hornom Smokovci situovaná pod Tatrami. Jej v poradí 5. ročník trvajúci od pondelka do stredy (1. – 3. júla) sa zameral na slovenskú kuchyňu. Základniaci zo 7. a 8. ročníka sa počas týchto dní oboznamujú s prípravou slovenských jedál, ale aj dezertov a cez ukážky barmanských zručností tiež miešaných drinkov. Predstavená je im i technika aromatizovania ovocia, tzv. flambovanie. Zároveň absolvujú viacero športových aktivít.

A napokon ôsmaci zo Spiša sa môžu tešiť na nahliadnutie do sveta elektrotechniky, strojárstva a mechatroniky vďaka Dňom techniky, ktoré realizuje SOŠ elektrotechnická v Poprade Matejovciach. V pondelok a utorok (1. a 2. júla) si tu konkrétne vyskúšajú praktické činnosti a demonštračné aktivity na moderných pracoviskách.

tlačová správa

Pridajte komentár