fbpx
EAST MAG
filharmónia
Foto: archív ŠfK

Slovenský mládežnícky orchester opäť v košickej filharmónii

V nedeľu 7. júla o 19:00 si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Na pódium sa posadí generácia študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl pod hlavičkou Slovenského mládežníckeho orchestra. Povedie ich dirigent Dionysis Grammenos, sólovo sa predstaví violončelista Juraj Škoda. Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, skúsenosti hudobným nádejam odovzdávajú aj košickí filharmonici. Vstup na podujatie je voľný.

Po Košiciach aj do Carnegie Hall

Slovenský mládežnícky orchester zahrá pod taktovkou gréckeho dirigenta Dionysisa Grammenosa. Umelca pozývajú na popredné európske pódiá a magazín Die Welt ho označil za jednu z najsľubnejších hviezd zajtrajška. Má za sebou debut s London Philharmonic Orchestra, v novembri sa po prvý raz predstaví v slávnej Carnegie Hall v New Yorku.

Úvod nedeľného večera pod vedením gréckeho dirigentského talentu patrí koncertnej predohre Felixa Mendelssohna Bartholdyho Hebridy. Skladateľ pre ňu našiel inšpiráciu počas svojej návštevy Škótska, to na neho podmanivo zapôsobilo najmä veľkolepou a drsnou prírodou hebridského súostrovia. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester č. 1 C dur z pera Josepha Haydna. Sólovo sa publiku predstaví absolvent Akadémie Českej filharmónie a študent Akadémie múzických umení v Prahe Juraj Škoda. Druhá polovica koncertu sa ponesie tónmi Symfónie č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena.

Zdroj: archív ŠfK

Mentorovali aj košickí filharmonici

Nedeľné podujatie je vyvrcholením letných kurzov Slovenského mládežníckeho orchestra pod gesciou Hudobného centra. Ešte koncom júna sa v Košiciach stretlo 45 mladých hudobníkov, aby s pomocou popredných orchestrálnych hráčov pretavili tri partitúry do koncertnej podoby. Študenti pracovali aj pod vedením hráčov Štátnej filharmónie Košice. Skupinu huslistov a sláčikové nástroje zverili Marošovi Potokárovi a Róbertovi Lenártovi, violončelistov si vzala pod svoje krídla Zuzana Ďurčeková a tympanista naberal skúsenosti od Miroslava Gremana.

Slovenský mládežnícky orchester vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra. Teleso podporuje mladú generáciu hudobníkov od 16 do 28 rokov na ceste za profesionálnou praxou. Orchester okrem iného v roku 2019 účinkoval so sólistom Daliborom Karvayom pod vedením Igora Karška na medzinárodnom festivale Košická hudobná jar.

Koncert Slovenského mládežníckeho orchestra v Dome umenia v Košiciach sa začne túto nedeľu 7. júla o 19:00. Vstup na podujatie je voľný a miesta si nemusíte vopred rezervovať. Výsledok intenzívnej práce mladých hudobníkov si môžete vypočuť aj v sobotu 6. júla o 16:00 v Mestskom kultúrnom stredisku v Michalovciach.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár