Letné obdobie môže okrem príjemných zážitkov priniesť pri nedostatočnej prevencii aj nepríjemnosti spojené s rizikom zdravotných problémov. Aby bol priebeh vášho cestovania i dovolenky čo najviac pokojný a bez komplikácií, Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča riadiť sa nasledovnými základnými radami.
„Príprave na dovolenku venujte dostatočnú pozornosť a vopred sa oboznámte so situáciou v destinácii a možnými zdravotnými rizikami. Ak cestujete s deťmi, voľte krajiny s časovo prijateľnými trasami a dobrým ubytovaním, cestovnú lekárničku prispôsobte krajine a svojmu zdraviu. Na dovolenke sa vyvarujte rizikovým aktivitám a dajte si pozor na slnko, štípajúci hmyz, kvalitu stravy, vody i ubytovania a nezanedbajte ani prevenciu po návrate z dovolenky,“ uviedla doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.
1. Príprave venujte dostatočnú pozornosť
Doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR ďalej radí:
Ak máte malé deti, alebo ide o chronicky chorých pacientov či osoby so špeciálnou liečbou alebo diétou, pred cestou do zahraničia vám odporúčame kontaktovať ošetrujúceho lekára. Rovnako tak urobte v prípade, že cestujete do krajín s nízkym hygienickým štandardom, najmä do trópov a subtrópov.
Oboznámte lekára s účelom cesty, trvaním predpokladaného pobytu, typom ubytovania a spôsobom stravovania. Vzhľadom na charakter dovolenkovej destinácie vám môže poskytnúť základné informácie o:
- odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty (odporúčaný obsah lekárničky nájdete aj nižšie v texte)
- dôsledkoch cesty na zdravotný stav
- povinných alebo odporúčaných očkovaniach
- prevencii niektorých ochorení
- spôsobe obmedzenia rizík ochorení v zahraničí
Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár odošle cestujúceho na niektoré zo špecializovaných pracovísk, ktoré mu poskytnú informáciu o aktuálnom riziku infekcií v jednotlivých krajinách, o príslušnej prevencii či zabezpečia potrebného očkovania. Sú to najmä oddelenia pre cudzokrajné choroby pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a v Košiciach.
Zistite, či sú pre destináciu, do ktorej sa chystáte, odporúčané špeciálne očkovania. Získajte potrebné očkovania včas pred odchodom, to znamená, že na to treba myslieť v dostatočnom časovom predstihu.
2. Oboznámte sa so situáciou v destinácii a možnými zdravotnými rizikami
Pred zahraničnou cestou je vhodné si skontrolovať odporúčania pre návštevníkov daného štátu (či už na oficiálnej webovej stránke určenej pre návštevníkov krajiny, alebo na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR), a to napríklad aj preto, že vstup do krajiny môže byť podmienený očkovaním proti niektorému z infekčných ochorení s regionálnym výskytom.
Na spomínaných stránkach ministerstva zároveň môžete prostredníctvom podrobných profilov jednotlivých štátov získať ďalšie užitočné tipy na ochranu zdravia v lokálnych podmienkach.
„Zaujímajte sa o dostupnosť pitnej vody, fungovanie zdravotnej starostlivosti a informácie o výskyte infekčných ochorení, ako sú napríklad dengue, zika, chikungunya, západonílska horúčka, kliešťová encefalitída a malária. Zistite si, kde sa nachádzajú miestne nemocnice či lekárne. Ak užívate lieky, uistite sa, že si ich so sebou vezmete v dostatočnom množstve,” povedala doktorka Júlia Adamčíková z Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR.
Pozor na osýpky v Taliansku či Chorvátsku
Oboznámte sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii či v tranzitných krajinách a prispôsobte tomu svoje správanie počas pobytu.
„Osýpky sa vlaňajší aj tento rok vyskytli v početnejšom množstve aj v obľúbených európskych dovolenkových destináciách ako Taliansko, Francúzsko, Chorvátsko. Každá osoba cestujúca do oblasti postihnutej týmto vysoko nákazlivým ochorením, ktorá nie je kompletne očkovaná dvoma dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam si možno preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii,” informovala doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.
3. Cestovanie s dieťaťom
Radí docentka Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika so zameraním na deti a mládež
Pokračovanie na ďalšej strane.
Pridajte komentár