fbpx
EASTMAG
defibrilátor
Foto: FB KSK

14 obcí Košického kraja dostalo defibrilátor

Automatický externý defibrilátor dokáže zachrániť ľudský život. Župa defibrilátory postupne distribuuje do zariadení sociálnych služieb a najnovšie aj do obcí.

V prípade, že srdce nie je schopné prečerpávať krv do obehu a krvný obeh zlyháva, je potrebné podľa jednoduchých inštrukcií použiť defibrilátor.

“Obyvatelia aj návštevníci Košického kraja ho na viditeľnom a dostupnom mieste nájdu už aj v obciach Slanská Huta, Herľany, Rejdová, Dlhá Ves, Zatín, Sliepkovce, Beniakovce, Krčava, Vojkovce, Poráč, Iliašovce, Smolník, Veľké Revištia a Veľké Slemence,” informoval Košický samosprávny kraj na svojom facebookovom profile.

Foto: FB KSK

Mapa so všetkými dostupnými AED defibrilátormi na celom Slovensku je spolu so všetkými informáciami o podaní prvej pomoci zverejnená na https://155.sk/mapa-aed/.

Mapa má informatívny charakter a zobrazuje pozíciu len tých AED, ktorých vlastník alebo držiteľ potvrdil súhlas so zverejnením. Neodráža všetky údaje zaregistrované v databáze OS ZZS SR, vrátane skutočného počtu prístrojov. Cieľom zverejnenia údajov je zvýšiť povedomie verejnosti o AED, aj o potrebe čo najrýchlejšieho použitia v prípade zastavenia krvného obehu. Informácie v mape nezaručujú pripravenosť AED. V prípade použitia prístroja vždy volajte linku 155.

Foto: FB KSK

Ako sa používa defibrilátor?

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR zverejnilo nasledovné informácie:

Aká je úspešnosť záchrany postihnutého pri použití AED?

Použitím AED do 5 minút dokážeme maximalizovať šancu na záchranu postihnutého až na 75 %.

Kedy sa používa AED?

Používa sa pri náhlom zastavení krvného obehu a následnej resuscitácii. Pri osobe ktorá, nereaguje a nedýcha, alebo nedýcha normálne, alebo bola u nej začatá resuscitácia alebo je potrebné u nej čo najskôr začať s resuscitáciou.

Prečo moje AED vydáva zvuky?

Ak AED vydáva zvuk pred aktiváciou (v režime Stand by), signalizuje to technický problém. V závislosti od modelu to môže signalizovať uplynutie exspirácie elektród, zníženie úrovne kapacity batérie, nepripojenie elektród, zníženie teploty prostredia, zlyhanie pravidelného testu prístroja, potrebu servisného zásahu a pod. Pre zistenie dôvodu je vhodné preštudovať návod na obsluhu.

Aký je rozdiel medzi AED a manuálnym defibrilátorom?

AED je určený do rúk tak laikom bez školenia ako aj profesionálom (napr. zdravotným sestrám, lekárom, hasičom). Manuálny defibrilátor môže použiť len lekár schopný vyhodnotiť EKG krivku a rozhodnúť o potrebnej sile výboja.

Aké sú typy AED?

AED delíme na 2 typy: poloautomatický a plnoautomatický. Pri záchrane osoby s poloautomatickým prístrojom je potrebné, aby elektrický výboj podal záchranca, ak ho k tomu vyzve prístroj prostredníctvom stlačenia tlačidla určeného na podanie elektrického výboja. Pri plnoautomatickom AED nie je potrebné podať elektrický výboj prostredníctvom tlačidla, prístroj ho po upozornení podá automaticky sám.

Pridajte komentár