Na štart Karpatskej vandrovky sa postavilo 253 účastníkov, medzi nimi turisti, ultrabežci, partie kamarátov či nevidiaci vandrovníci so sprievodcami. Všetci tak prispeli na dobrú vec. Výťažok z vandrovky použije Karpatská nadácia na financovanie verejnoprospešných aktivít v regióne. Aká bola atmosféra na trase a v cieli?
V sobotu 21. septembra sa konal už 15. ročník Karpatskej vandrovky. Účastníci 50-tky štartovali o 5:00 hod. z Kúpeľov Štós, o 10:00 hod. sa k nim na Kojšovej holi pridali 25-kári. Cieľom všetkých 253 účastníkov bol areál Čičky v Košiciach.
Jediný na Slovensku?
„Na Slovensku existuje množstvo turistických pochodov, ale nie sú darcovské a veľa darcovských behov, ale tie nie sú pochody,“ hovorí riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel, ktorá pred 15 rokmi vandrovku začala organizovať. Cieľom bolo vytvoriť niečo jedinečné, dobrodružné a najmä prospešné. „Výsledkom je podujatie, na ktorom sa stretnú partie dobre naladených ľudí, spoločne prechádzajú nádhernou prírodou Karpát, v cieli si pri dobrej hudbe oddýchnu a zdieľajú zážitky z cesty, a čo je najdôležitejšie – robia dobrú vec,“ dodáva Laura Dittel.
Práve dobročinný aspekt prilákal na vandrovku aj Andreu Ninu, ktorá so svojou fenkou Aurórou prešla 25 km: „Na túru môže ísť človek kedykoľvek, ale ísť sa prejsť do prírody a pomôcť tak organizáciám na východnom Slovensku, aby mohli región rozvíjať – tak to je veľmi pekný aspekt celého tohto podujatia.“
Aké je to sprevádzať v prírode nevidiacich kamarátov?
„Keď sme pred 15 rokmi skúšali trasu vandrovky, prizvali sme na ňu aj slabozrakého človeka so sprievodom, aby sa zistilo, či ju dokáže prejsť. Výsledok bol pozitívny a sme veľmi radi, že už niekoľkokrát sa k nám mohli pridať aj nevidiaci účastníci,“ vysvetľuje Laura Dittel. Tento rok si takto 25 km dlhú trasu prešli manželia Danka a Marek s asistenciou kamarátov Žofky a Petra.
„Byť sprievodcom nevidiaceho je úžasná skúsenosť, pretože mi to zakaždým dáva možnosť vnímať celú trasu inak. Človek sa musí intenzívne sústrediť na to, kam ide a zároveň vznikajú vtipné situácie, ako keď sme zašli na vyhliadku Loreley a Danka s Marekom nás poprosili, nech opíšeme, čo vidíme. Tak sme so smiechom opakovali, že stromy a kopce. Do cieľa sme síce došli ako poslední a potme, ale to vôbec nevadí. Som hrdá na to, že sme sa nevzdali,“ hovorí Žofka.
Jej parťáčka Danka cíti trasu v nohách aj niekoľko dní po vandrovke: „Trasa nebola ani ľahká, ani príliš náročná, čiže taká akurát. Páčila sa mi tá podporujúca atmosféra nielen v našej skupine, ale medzi všetkými, ktorých sme stretli. A veľmi ma baví takto pomáhať a podporiť projekty na východe.“
50 km prebehli za 6,5 hodín
Hoci Laura Dittel hovorí, že na vandrovke sa nesúťaží, každý rok si ju v pomerne rýchlom tempe prebehne niekoľko bežcov. Ako prví do cieľa došli Matúš Bednár (6:30:43) a Tomáš Somorovský (6:30:51). Obaja sa zhodli, že to bolo pre nich veľmi výživné a užili si najmä výhľady a dokonalý východ slnka, ktorý zažili asi 5 km od štartu.
Prečo by mal niekto robiť niečo len tak, zadarmo?
„Myslím si, že je potrebné robiť veci len tak, bez toho, aby sme za to niečo chceli. V dobe, ktorú momentálne žijeme, si musíme pripomínať, že dobro treba robiť, treba ho podporovať a nie všetko musí byť za odmenu. Alebo, že to nemusí byť finančná odmena, pretože aj keď strávime pekný deň, spoznáme nových ľudí a peniaze idú na dobrý účel – je veľká odmena,“vysvetľuje dobrovoľníčka Petra Fredricks. Bez nej a ďalších 20 dobrovoľníkov by bolo veľmi náročné organizovať dobročinné podujatie a vyzbierať čo najviac peňazí.
To by bolo nemožné aj bez vandrujúcich firiem Ness Košice a U. S. Steel Košice a partnerov podujatia. Hlavným partnerom boli Potraviny Fresh. Ďalší partneri: AHA Cookies, BOSP, DIXI, Fajne Potraviny, Davaj Makaj, MTHIKER.sk, Včelobal. Mediálni partneri: Radio FM, Hiking.sk, MTHIKER.sk, Relax magazín, Turistika na Slovensku.
Viac informácií a fotografií z 15. ročníka vandrovky nájdete TU.
Projekty, ktoré sa z vandrovky podporili za 15 rokov, nájdete TU.
O Karpatskej nadácii
Karpatská nadácia pomáha jednotlivcom a organizáciám najmä na východnom Slovensku, aby mohli aktívne zlepšovať svet okolo seba, rešpektovať sa navzájom, spolupracovať a spoločne tvoriť lepšiu budúcnosť. Zároveň podporuje rôzne inovatívne vzdelávacie programy a prináša nové, pretože si uvedomuje, že kvalitné vzdelávanie a starostlivosť o deti i mládež sú kľúčové pre celú budúcnosť našej spoločnosti. Uvedomuje si tiež zraniteľnosť ľudí v núdzi a potrebu systematicky im pomáhať. Za 29 rokov podporila viac ako 1 400 projektov sumou cez 6,6 milióna eur a pomohla tak vyše 325 000 ľuďom. Viac informácií na www.karpatskanadacia.sk.
Pridajte komentár