fbpx
INDEX MAG
Autičkári
Foto: FB Košický samosprávny kraj

Premiéra filmu o zlodejoch áut v Košiciach – nechýbal červený koberec, kukláči ani množstvo osobností

Červený koberec, množstvo pozvaných hostí a možnosť vidieť celovečerný dokumentárny film o autičkárskej mafii v spolupráci s HBO v svetovej premiére. To boli silné argumenty, ktoré pritiahli v sobotu do Kunsthalle mnohých milovníkov filmu, medzi ktorými sme stretli viaceré známe osobnosti. Režisér, košický rodák Dominik Bari, predstavil prítomným výsledok svojho viacročného úsilia – film Autičkári. Okrem neho sa na snímke podieľalo približne 100 tvorcov. Ďalšia príležitosť vidieť film bude 5. októbra v kine Úsmev.

Autičkári držia primát ako prvý slovenský takzvaný  true crime film. Pri jeho tvorbe pomáhalo viacero súkromných detektívov, natáčalo sa aj v reálnom ústave na výkon trestu, konkrétne v Brne. Zvuk je tiež premiérový. Pri pozeraní lokálpatriotov potešia zábery na množstvo košických zákutí. Nechýbajú autentické výpovede páchateľov, účinkujú aj príslušníci ozbrojených a policajných zložiek i profesionálni herci. “Kukláči” boli dokonca aj medzi pozvanými hosťami.

Foto: A. Bercik

Hlavného “hrdinu” v týchto dňoch chytil Interpol

Prítomní sa počas večera dozvedeli, že skutočného hlavného „hrdinu“ filmu dostal pred pár dňami v Taliansku Interpol.  

Samotný D. Bari priznal, že film dokončil sotva pár hodín pred premiérou. „Dokopy práce trvali približne 30 natáčacích dní, postprodukcia asi 200 dní. Bol to náročný projekt. Všetkým veľmi pekne ďakujem, aj ľuďom, ktorí v titulkoch nie sú uvedení. Najmä mame, ktorá funguje ako moja predĺžená pravá ruka a otcovi, ktorý mi veľmi pomáhal, ale, bohužiaľ, sa už premiéry nedožil . Verím, že si s ním raz film hore pozriem.“

Film sa bude premietať aj na 40 slovenských školách ako nástroj prevencie kriminality.

V hľadisku bol aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „V našom Košickom kraji sa už točilo vyše 50 filmov na 80 miestach. Tieto filmové lokácie len dokazujú, že sú naozaj zaujímavé pre produkciu slovenskú i zahraničnú. A za našu krajskú filmovú kanceláriu môžem povedať, že sa nám stále viac ozývajú aj producenti zo zahraničia, čo prospieva ekonomike i turizmu.

Režisér Dominik Bari a predseda KSK Rastislav Trnka. Foto: FB Košický samosprávny kraj
Foto: A. Bercik

Producentka z HBO: “S týmto tímom by sme veľmi radi ďalej spolupracovali”

Premiéry sa zúčastnila aj Hanka Kastelicová, výkonná producentka dokumentárnych filmov pre HBO Europe.

„Pozerala som sa, kedy sme o filme Autičkári začali komunikovať, a bol to rok 2019. Prešlo teda 5 rokov, čo je obvyklá doba produkcie tých najlepších filmov v európskych zemiach. Gratulujem, je to výnimočná práca, čisto slovenský príbeh, takže to bude pre nás všetkých obohatením. Budeme ho vysielať v 23 krajinách Európy.  A keď bude mať Dominik takú dobrú tému, ako to bolo v tomto prípade a príde s takými kvalitnými materiálmi ako teraz, má u nás dvere otvorené dokorán. Veľmi radi by sme s týmto tímom ďalej spolupracovali.“

Foto: A. Bercik

Herečka Beáta Drotárová: Dominika si pamätám ako chlapca, ktorý nechcel pobozkať Snehulienku

Medzi hosťami sme zastihli aj herečku Národného divadla Košice Beátu Drotárovú. Prezradila nám, že Dominika pozná ešte od detských čias.

„Som šokovaná z toho, že tento chlapec bol kedysi v mojom Divadielku pod vežou, ktoré som viedla a vtedy som ho považovala ešte za dieťa. Spomínam si, keď hral princa v Snehulienke a nútili sme ho, aby tú Snehulienku pobozkal, lebo nebude koniec predstavenia. (Smiech.)  Naozaj som vtedy nemala ani v päte, že sa raz prídem pozrieť na takýto kvalitný film, ktorý bude režírovať práve Dominik. Vždy som však verila, že má v sebe úžasný potenciál, i keď na herectvo to veľmi nebolo. Chvála Pánu Bohu, že sa dal na réžiu, že si našiel svoju parketu a myslím si, že nás ešte veľakrát úžasne prekvapí,“ netajila nadšenie sympatická rodáčka z Gelnice, ktorú si môžete pamätať aj z kultového filmu Nevera po slovensky.  

A čo si myslí o samotnom filme? „Je šokujúci. To spracovanie – pútavé a originálne, to ako sa Dominik nebál témy a poňal ju s takou istotou… Naposledy som videla film Miki a trošku to k tomu pripodobním, lebo tiež je to podobne pálčivé. Výborné to bolo, veľmi sa teším na ďalší film.“

Herečka Beáta Drotárová – druhá sprava, vedľa nej režisér Dominik Bari. Foto: A. Bercik

Marcelovi Forgáčovi v minulosti ukradli auto, o to silnejšie ho film zasiahol

Večer moderoval Marcel Forgáč. Film ho oslovil o to viac, že má sám osobnú skúsenosť s niečím podobným.

„V minulosti mi ukradli zánovné auto a každý, kto to prežil, to vníma o to intenzívnejšie. Film vnímam ako  neuveriteľný pohľad do šokujúcej súčasnosti slovenského podsvetia. Je šokujúci a najviac jeho vyvrcholenie. Nechcem spoilerovať, nech si to diváci pozrú.  Na slovenské pomery je fantasticky remeselne urobený. Osobne milujem dokumentárne filmy, najmä na HBO a Netflixe, lebo tam je záruka istej stvárňovacej kvality,“ prezradil pre EastMag.

Moderátor Marcel Forgáč. Foto: A. Bercik

Milan Kolcun si už pre istotu drahé auto nekúpi

Obľúbený sprievodca Milan Kolcun len nedávno smútil, že mu ukradli ikonický bicykel. „Jeho hodnota však bola skôr symbolická. Mám z toho však poučenie mať najlacnejšie auto a nemeniť ho stále za nové,“  povedal nám a na adresu filmu sa vyjadril nasledovne: „Bolo to veľmi realisticky podané a zdalo sa mi, že ten realizmus nám navráva, že máme zle nastavený trestný zákon, čo marí celé nastavenie spoločnosti ,vrátane práce polície a vrátane toho, že je vymožiteľná spravodlivosť.“

Bývalý staromestský starosta Ľubomír Grega odchádzal s pocitom, že to bol veľmi smutný film. „Smutné je, že sa to v našej spoločnosti deje a najmä to, že vychádza nazmar mravenčia práca, keď niekoho polícia roky sleduje a napokon to dopadne tak, že je trest len symbolický. Je to doslova návod, aby to niekto začal robiť.“  O auto sa neobáva, väčšinou aj tak parkuje na svojej chalupe.

Pokiaľ si film túžite pozrieť, najbližšie to bude možné 5. októbra v košickom kine Úsmev.

Bývalý staromestský starosta Ľ. Grega. Foto: A. Bercik

Oficiálny trailer filmu:

Pridajte komentár