fbpx
EASTMAG
Poľské dni
Zdroj: insytutpolski.pl

V Prešove sa uskutoční 9. ročník festivalu Poľské dni

Cześć, Prešov! Poľské dni už deviatykrát prichádzajú do Prešova. Ich cieľom je tradične venovať pozornosť poľskej kultúre, umeniu, hudbe, filmu či cestovnému ruchu. Od 5. októbra do 15. novembra si môžete vybrať z bohatého programu podujatí, či už v PKO Prešov, v Divadle Viola alebo na Prešovskej univerzite v Prešove. Nebudú chýbať ani filmové zážitky v rámci Kina Pocity. 

PROGRAM PKO PREŠOV

Tamara Łempicka
16. 10. / 17:00
Galéria v Caraffovej väznici, Jarková 28a
Tamara Łempicka bola najslávnejšia portrétistka z prelomu 20. a 30. rokov 20. storočia a priekopníčka štýlu art déco, ktorej obrazy sa dnes na aukciách predávajú za vyše dvadsať miliónov dolárov. Portrétovala bohatých a slávnych, podnikateľov, barónov a ich manželky, kráľovné, ale aj obyčajné ženy. Vytvorila si vlastnú značku. Jej obrazy sa vyznačovali žiarivými a živými farbami, ale tiež eleganciou a zmyselnosťou modelov. Ako prvá ukázala nezávislé, silné, očarujúce, ba dokonca provokatívne ženy. Málokto však vie, že bola spätá aj s územím dnešného Slovenska, odkiaľ pochádzal jej druhý manžel. Na tomto území dokonca aj bývala. Výstava o jej živote a tvorbe bude dostupná v Galérii v Caraffovej väznici.

Podkarpatské akordeónové kvinteto Ambitus V
16. 10. / 19:00
PKO Čierny Orol, Hlavná 50
Na inauguračnom koncerte 9. Poľských dní v Prešove v rámci hudobného festivalu Prešovská hudobná jeseň sa predstaví Podkarpatské akordeónové kvinteto Ambitus V. Poľské hudobné teleso vzniklo v roku 2005 z iniciatívy pracovníkov Inštitútu hudby Rzeszowskej univerzity profesorov Mirosława Dymona a Pawła Palucha, ktorí pôsobia aj ako umeleckí vedúci súboru, pričom rozvíjajú a aranžujú skladby, ktoré kvinteto interpretuje. Ďalšími členmi súboru sú Tomasz Blicharz, absolvent Hudobnej akadémie v Katoviciach, a Michał Stefanik a Mariusz Siuśta, ktorí sú absolventmi Rzeszowskej univerzity. Ich repertoár zahŕňa pôvodné skladby napísané pre akordeónové kvinteto aj transkripcie zhotovené členmi súboru. Kvinteto nahrávalo pre TVP3 a Radio Rzeszów a s veľkým úspechom koncertovalo v Nemecku, Maďarsku a na Slovensku.

PROGRAM NA PREŠOVSKEJ UNIVERZITE V PREŠOVE

Inštitút stredoeurópskych štúdií, Filozofická fakulta PU v Prešove, Ul. 17. novembra 1
Podujatia pod záštitou dekanky FF PU v Prešove prof. Beáty Balogovej

20 rokov Poľska v EÚ
16. 10. / 9:45, FF PU, m. č. 91
Prednáška vedúceho diplomatickej misie Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave Piotra Samereka s diskusiou so študentmi Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity na tému 20 rokov Poľska v Európskej únii, ktorá otvorí program Poľských dní na Prešovskej univerzite.

Vyhnanci z vlastnej vôle
16. 10. / 11:00, foyer VŠA pri m. č. 94
Čo majú spoločné Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz a Kazimierz Wierzyński? Každý z nich bol „vyhnancom z vlastnej vôle“ a patrí medzi literárnych patrónov roku 2024. Pri tejto príležitosti vznikla na objednávku Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky panelová výstava, ktorej cieľom je popularizovať osobnosti piatich spisovateľov a básnikov na základe knižničných a múzejných zbierok Národnej knižnice Ossolineum.

Hranice jazyka, hranice identity
22. 10. / 15:55, FF PU, m. č. 89
O poetike tvorby W. Gombrowicza, Cz. Miłosza, M. Wańkowicza, K. Wierzyńského a M. Hłaska bude hovoriť na prednáške Hranice jazyka, hranice identity pracovník Inštitútu stredoeurópskych štúdií doc. Marek Mitka, a po prednáške bude nasledovať diskusia so študentmi. Prednáška nadväzuje na výstavu Vyhnanci z vlastnej vôle dostupnú na fakulte.

Beseda s redaktormi a autormi literárneho časopisu Fraza 
23. 10. / 9:45, Centrálna študovňa Univerzitnej knižnice PU
Stálou súčasťou univerzitného programu Poľských dní v Prešove je účasť poľských akademikov a literátov. Tento rok je pre študentov a záujemcov pripravená beseda s redaktormi a autormi literárneho časopisu Fraza s účasťou prof. dr hab. Janusza Pasterského, dr hab. Jana Wolského a Jana Tulika. Po besede predstaví výstavu  Známe a neznáme. Poľské emigračné spisovateľky 1939 – 1989 prof. dr hab. Jolanta Pasterska. Podujatím bude sprevádzať prof. Peter Káša.

Koncepcia Poľsko-slovenského slovníka
29. 10. / 9:45, FF PU, m. č. 234
O koncepcii Poľsko-slovenského slovníka bude hovoriť na prednáške riaditeľka Inštitútu stredoeurópskych štúdií prof. Marta Vojteková, a po prednáške bude nasledovať diskusia so študentmi.

Studená vojna
5. 11. / 15:55, FF PU, m. č. 386
Projekcia filmu Studená vojna (rež. P. Pawlikowski, 2018, 88 min.) s úvodnou prednáškou prof. Petra Kášu. V období budovania stalinského Poľska, ale tiež modernej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky – speváčky Zuly a skladateľa Wiktora. Nedokážu spolu byť, ale zároveň sa neuveriteľne priťahujú a nevedia byť ani od seba. V kulisách Varšavy, Berlína a Paríža znie jazzová a folklórna hudba a Zula s Wiktorom rozohrávajú nádhernú, ale trpkú baladu, svoju vlastnú studenú vojnu.

VÝSTAVY

Pokračovanie nájdete na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár