fbpx
INDEX MAG
Poľské dni
Zdroj: insytutpolski.pl

V Prešove sa uskutoční 9. ročník festivalu Poľské dni

VÝSTAVY

Poľsko: 20 rokov využitých príležitostí
16. 10. / 14:00
Foyer Úradu Prešovského samosprávneho kraja, Námestie mieru 2
Súčasné Poľsko je zasľúbenou krajinou modernej architektúry. Nové budovy a verejné priestranstvá zmenili tvár poľských miest. Nejde pritom iba o korporátnu či súkromnú architektúru, ale predovšetkým o tú verejnú. Nájdeme medzi nimi veľké infraštruktúrne projekty – diaľnice, letiská, železničné stanice, vďaka ktorým je čoraz jednoduchšie do Poľska i po Poľsku cestovať. Ale taktiež – a to najmä – „infraštruktúru pre ducha“, teda múzeá, koncertné sály, kultúrne a kongresové centrá, vďaka ktorým sa turisti môžu oboznámiť s poľskou  kultúrou a históriou. Vďaka výstave Poľsko: 20 rokov využitých príležitostí môžete obdivovať architektúru takých budov ako Múzeum histórie poľských Židov POLIN vo Varšave, Filharmónia v Štetíne, Sliezske múzeum v Katoviciach, Hlavná stanica v Lodži, Malopoľská záhrada umenia v Krakove a mnoho ďalších!

FILMOVÝ FESTIVAL POCITY

pocityfilm.sk

Kos (Kos), r. Paweł Maślona, 2023, 124 min
12. 10. / 21:00 / Cinemax Novum, Námestie legionárov 1
Jar 1794, Poľsko sa zmieta v nepokojoch. Do krajiny sa vracia generál Tadeusz „Kos“ Kościuszko a plánuje zmobilizovať poľskú šľachtu a roľníkov, aby vyvolali povstanie proti Rusom. Sprevádza ho jeho verný priateľ a bývalý otrok Domingo. Kościuszka prenasleduje bezohľadný kapitán ruskej kavalérie Dunin, ktorý sa snaží generála zajať skôr, ako vyvolá národné povstanie.

Sedliaci (Chłopi), r. DK Welchman, Hugh Welchman, 2023, 114 min
13. 10. / 14:30 / Krajská galéria v Prešove, Hlavná 2896
Po celosvetovom úspechu filmu S láskou Vincent sa režisérska dvojica DK Welchman a Hugh Welchman zamerala na jedno z najvýznamnejších diel poľskej literatúry – na Sedliakov. W. S. Reymont získal za tento román Nobelovu cenu. Ústrednou postavou príbehu je krásna Jagna, chudobné dievča, do ktorého sa zamiluje starý a bohatý sedliak Boryna. Napriek námietkam svojej rodiny sa s ňou ožení. Jagna však stojí pred rozhodnutím, či je pre ňu dôležitejší spokojný život, alebo láska k Antekovi, synovi sedliaka Borynu. Nanešťastie sa v krajine tradícií láske prednosť nedáva.

Hranica (Zielona granica), r. Agnieszka Holland, 2023, 152 min
15. 10. / 17:30 / Cinemax Novum, Námestie legionárov 1
Psychologička Julia sa po presťahovaní do Suwalského kraja nechcene stáva svedkyňou a účastníčkou dramatických udalostí na poľsko-bieloruskej hranici. Rozhodne sa vzdať svojho pohodlného života a pridá sa ku skupine aktivistov, ktorí pomáhajú utečencom. V tom istom čase je sýrska rodina utekajúca pred občianskou vojnou spolu s učiteľkou z Afganistanu, ktorá ich sprevádza, podvedená Bielorusmi a násilím prevezená do utečeneckého tábora neďaleko hraníc s Poľskom. V snahe utiecť sa vydávajú na zúfalú a nebezpečnú cestu neznámym a nepriateľským územím.

UMELECKÝ PROGRAM V DIVADLE VIOLA

Divadlo VIOLA, Tkáčska 2, Prešov

Pocta Witoldovi Lutosławskému
5. 10. / 18:00
Koncertná pocta významnému poľskému skladateľovi Witoldovi Lutosławskému (1913 – 1994). Znieť bude PARTITA pre husle a klavír z roku 1984. Ďalší program koncertu bude zostavený výhradne z poľskej hudby pre husle a klavír: Hanna Kulenty: A Fourth Circle (1994), Krzysztof Meyer: Misterioso Op. 83 (1994), Aleksander Tansman: Fantaisie (1963). Dramaturgiu koncertu pripravili znalci kvalitnej hudby, výnimoční interpreti – huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová, ktorí prichádzajú do Divadla VIOLA už pravidelne, vždy s osobitým a interpretačne náročným hudobným programom.

Tatarské túžby
10. 10. / 17:00
Autorky dokumentu Tatarské touhy (2013) Krystyna Krauze a Petra Ležáková sa úplnou náhodou zoznámili v meste Krym s riaditeľkou Múzea krymsko-tatárskej kultúry, pani Rajmji, prostredníctvom ktorej odkrývajú osud národa krymských Tatárov na Kryme. Leitmotívom dokumentárneho filmu je pravá tatarská svadba, ktorá sa skladá z niekoľkých obradov. Medzi nimi sa zoznamujeme s obyvateľmi Starého Krymu aj s históriou ich života na polostrove. Hosťom večera bude česká režisérka poľského pôvodu Krystyna Krauze, večerom sprevádza Soňa Pariláková.

Pocta Ignacymu Janovi Paderewskému
20. 10. / 18:00
Len máloktorý hudobný skladateľ zastával v živote vysoké štátne a politické funkcie. Ignacy Jan Paderewski bol po 1. svetovej vojne poľským premiérom a ministrom zahraničných vecí. Podpísal za Poľsko Versaillskú mierovú zmluvu a na začiatku 2. svetovej vojny bol predsedom exilovej Poľskej národnej rady. Interpretoval diela Johanna Sebastiana Bacha, Frederyka Chopina či Franza Liszta a vyslúžil si veľký obdiv publika – nazývali ho kráľom klaviristov, či čarodejníkom kláves. Hudobnú poctu tomuto významnému poľskému hudobníkovi a štátnikovi zložia na koncerte Xénia Jarová (klavír) a Hana Muchová (klavír).

Pocta Jacekovi Kaczmarskému
15. 11. / 18:00
Tento rok si pripomíname 20. výročie úmrtia Jaceka Kaczmarského, jedného z najvýznamnejších umelcov v histórii poľskej piesne. Kaczmarského poézia je bohatou knižnicou tém a obsahov, ktorých interpretáciu na koncerte Kaczmarski. 20 rokov ticha prinesie poľský spevák a gitarista Kuba Blokesz. Ten okrem piesní predstaví aj krátke príbehy o živote autora, ako aj úvody do kontextu jednotlivých piesní s archívnymi fotografiami a maľbami, ktoré boli častým námetom Kaczmarského tvorby.

tlačová správa

Pridajte komentár