fbpx
EASTMAG
Milan Kolcun v Dóme
Foto: A. Bercik

Na Potulkách venovaných stredovekej časti Dómu objavíte svetový unikát i stredoveký komiks. Ešte do nedele

Stredoveké časti Dómu sv. Alžbety je aktuálna téma obľúbených Potuliek, ktoré si môžete užiť od dnešného dňa do nedele 3. novembra. Okrem toho, že si vychutnáte množstva nádhery, sa dozviete, kto bol v stredoveku trendsetterkou charity, ako vyzerá stredoveký komiks a čo je v Dóme svetovým unikátom.

Dóm sv. Alžbety sa skladá z 2 častí – pôvodný starý stredoveký kostol začali stavať v 14. storočí a skončili v roku 1506, a druhá časť je neogotická a je výsledkom prestavby z 19. storočia. V tej dobe mal kostol vážne statické problémy, preto bol rekonštruovaný, o čom sa viac dozviete na Potulke v decembri.

Čo všetko je v Dóme sv. Alžbety stredoveké?

V prvom rade je stredoveký hlavný oltár.

“V strede v oltárnej skrini je Panna Mária s Ježiškom, naľavo je sv. Alžbeta, ktorá má v ruke knihu – Bibliu. Je to matka sv. Jána Krstiteľa, ktorá žila pred 2000 rokmi, ale nie jej je zasvätený kostol. Vpravo je sv. Alžbeta Durínska alebo Uhorská, uhorská princezná, ktorá žila na hrade Wartburg v 13. storočí a nosievala jedlo chudobným z hradu do mesta. Bola trendsetterkou dámskej charity a celý jej život je stvárnený na oltárnych obrazoch,” prezradil v rámci Potulky Milan Kolcun.

Vľavo dole je pôrod sv. Alžbety v roku 1207, o 4 roky neskôr ju ako 4-ročnú dávajú do výchovy do rodiny jej budúceho manžela. On síce zomrie ale na rad príde jeho brat. Sv. Alžbeta sa vydáva v 14-ich. Vyššie sa sv. Alžbeta modlí, kňaz slúži sv. omšu a len ona jediná vidí obláčik, na ktorom je 12 apoštolov a Ježiš. “To je ukážka toho, že hocikedy môže byť ktokoľvek vyzdvihnutý k Bohu len tak, z vôle Božej. Nik iný, ani cirkevný hodnostár, nevidí čo ona, nemá to zjavenie.”

Napravo je posteľ s Ježišom a krížom a práve z neho sňali rúcho. “O poschodie vyššie vidíme protokolárny problém – je tam cisárska hostina a sv. Alžbeta si nemá čo obliecť, lebo všetko rozdala núdznym. Anjeli však zleteli a zaodeli ju krásnym rúchom. Následne sa lúči s mužom v zlatom brnení, manžel jej odchádza na Križiacku výpravu, cestou do Svätej zeme ochorie a zomrie a končí sa lepšia časť života sv. Alžbety,” objasnil M. Kolcun.

Napravo vidíme, ako je sv. Alžbeta vyhnaná aj s deťmi z hradu Wartburg, keďže manžel zomrel, nemá sa jej kto zastať a jeho rodina ju neznáša. Ešte ju aj posotí žobráčka, ktorej pomohla. “Človek by si z toho odniesol, že za dobré dobré nečakaj a prestal by pomáhať, ona si to však vyhodnotila, že sa musí snažiť ešte viac,” objasnil M. Kolcun.

Na ďalších vyobrazeniach je zobrazené, ako založila nemocnicu a sama v nej niekoho umýva, strihá. “Ako 24-ročná zomiera a o 4 roky neskôr už je exhumovaná, aby bola vyhlásená za svätú. Je to expresná kanonizácia.”

Autora nepoznáme, pravdepodobne bol oltár dovezený z Nemecka

Oltár neukazuje všetko, keď sa zavrie, ukáže sa ďalších 24 obrazov o živote Ježiša Krista a po zavretí ešte 12 obrazov o živote Panny Márie. “Takýto oltár s 3 rôznymi polohami na svojom mieste a zachovaný je veľmi vzácny.” Jeho štít však už nie je stredoveký, bol dodaný v 19. storočí. “Nevieme presne, kto bol majster, predpokladá sa, že oltár bol privezený z Nemecka. Ak by bol z Talianska, bol by už renesančný.”

Foto: A. Bercik

Foto: A. Bercik

Kamenársky šperk v podobe pastofória

Stredoveké pastofórium pochádza z roku 1477, má 16 metrov a nachádzajú sa na ňom asi všetky gotické ozdoby, ktoré v tom čase boli známe. Je od majstra Štefana. “Aj takto chceli dokázať, že toto je najdôležitejšie miesto kostola, že tu prebýva Ježiš v podobe sviatosti oltárnej. Za zlatými dvierkami sa odkladali posvätené hostie, viedli tam schodíky, ktoré v 19. storočí odstránili. Ale už v 16. storočí sa pastofórium nepoužívalo, lebo koncil nariadil odkladanie sviatosti oltárnej do bočných oltárov a mnohé kostoly ho potom zbúrali. Tu sa to našťastie zachovalo ako kamenársky šperk.”

Foto: A. Bercik

Stredoveký komiks

Oltár navštívenia Panny Márie z roku 1516 obsahuje aj “stredoveký komiks” zvestovanie zobrazené na páske. V strede sa nachádzajú Alžbeta Biblická a Panna Mária. “Obe ženy sú tehotné. Nádherne sú do dreva vyrezané ich plášte, akoby povievali v jemnom vánku. Na oltári vidíme aj zachytené narodenie Ježiška a klaňanie sa troch kráľov, ako aj útek do Egypta. Horná časť je už z iného oltára dorobená, preto tam len vykukujú hlavy. Ale je to tiež 16. storočie – sú tam stvárnené 3 manželstvá sv. Anny, mamy Panny Márie a babičky Ježiška. Stredný výjav je jej vyobrazenie s Joachimom, otcom Panny Márie. Táto legenda však nebola nikdy potvrdená a koncil ju zakázal šíriť a toto je jediný oltár, ktorý ju ešte zachytil a existuje.”

Foto: A. Bercik
Foto: A. Bercik

Samotný oltár sa počas 2. sv. vojny pri evakuácii rozdrobil na stovky častí, keď sa všetko presúvalo do Hejce, do letného sídla košických biskupov a zle to bolo skladované. Český reštaurátor to však dal dokopy

Množstvo stredovekých značiek

V Dóme môžeme objaviť aj stredoveké značky – kamenári mali kamenárske značky, ktoré tu vieme nájsť.

Foto: A. Bercik

Vzácnosťou je tiež najstaršia krstiteľnica, jediná z predchádzajúceho kostola

Foto: A. Bercik

Farebné fresky sú pôvodné, lebo kostol bol pôvodne oveľa farebnejší.

Foto: A. Bercik

Svetová rarita

Unikátom najstarším na svete je dvojité točité schodisko. “Je to svetová rarita. Nedá sa ísť odrazu hore i dole. Dve špirály sa zídu a rozídu 5-krát. V Rumunsku sú dve, jedno v Prahe a jedno v Grazi. My však máme najstaršie na svete.”

Foto: A. Bercik

Oveľa viac sa však dozviete, ak osobne zavítate na Potulku. Presný rozpis turnusov nájdete tu.

Pridajte komentár