fbpx
EASTMAG
graffiti Rastislavka
Foto: Peter Dávid Photography

Oporný múr na Rastislavovej v Košiciach čerstvo zdobí jedinečné umelecké graffiti

Namiesto škaredého oporného múru umelecké dielo. Stena na Rastislavovej ulici pod Šibenou horou v Košiciach sa vďaka dvojici street art umelcov Grint.sk a Kaisy One v týchto dňoch zmenila na nepoznanie. Výsledkom je múr, ktorý zdobia výjavy dopravných prostriedkov, socha anjela s erbom mesta a ďalšie tematicky ladené motívy.

Foto: Peter Dávid Photography

Bytový podnik mesta Košice poškodený múr najprv opravil a staré zvodidlá vymenil za nové zábradlie s bezpečnostnou výplňou.

Dvojica umelcov už spolupracovala na viacerých podobných projektoch, naposledy napríklad v podchode na Komenského ulici. Vymyslieť aktuálny koncept im zabralo dva dni, no napokon ho ešte prerobili. Za 8 dní vytvorili maľbu, ktorá aj vďaka stvárneniu dobových fotografií prepája minulosť so súčasnosťou a odkazuje na históriu dopravy v Košiciach.

Foto: Peter Dávid Photography

“Pôvodne nás oslovila Správa ciest s prosbou o oživenie novej zrekonštruovanej bielej betónovej plochy podľa našej fantázie, aby sa predchádzalo vandalizmu. Na začiatku sme plánovali vytvoriť graffiti motív spojený s jednoduchou grafikou na celú stenu. Postupne sme spoločne so Správou ciest prišli s nápadom zviditeľniť a upozorniť na košickú MHD a hlavnou témou sa stala atraktivita a skultúrnenie MHD v Košiciach,” objasnil nám Dodi Grint.

Prezradil, že až postupne vznikol nápad spojiť historické fotografie MHD v Košiciach s aktuálnymi dopravnými prostriedkami.

“Dostali sme voľnú ruku na zakomponovanie našej vlastnej „graffiti tvorby”, začo sme veľmi vďační. Celý koncept steny sme poňali v „NEW RETRO” prevedení. Vznikla koláž historických fotiek dopravných prostriedkov s aktuálnymi. Dbali sme na kontrast farieb a motívov.  Pred rekonštrukciou sme okolo pravidelne prechádzali, ale stena bola v takom katastrofálnom stave, že sme si ju ani nevšimli. Zaujímavé je, že málokto vie, že kedysi po tejto ulici jazdila stará električka, ktorá je teraz vyobrazená  na stene.”

Foto: Peter Dávid Photography

Keďže nesie ulica názov Rastislavova podľa kniežaťa Rastislava, časť jeho portrétu, respektíve oko, tiež zakomponovali do pozadia.

“Košické farby sú modrá a žltá, ktoré sme tiež použili, ale zároveň sme zvolili celé farebné spektrum kontrastných farieb, aby sa stena tematicky nezhodovala s problémom na Ukrajine a zároveň na seba upozorňovala. Snažíme sa vyvarovať sa politických motívov.”

Na maľbu minuli 300 sprejov

Chlapci prezradili, že sú s výsledkom veľmi spokojní. Na maľbu spotrebovali 300 sprejov.

“Graffiti sme kontrastne spojili s retro dlažbou v pozadí, rovnako ako sa na stene objavujú kontrastné „new & retro” motívy. Reakcie sú iba a len pozitívne, za čo sme vďační a sme radi.” 

Foto: Peter Dávid Photography

Vymysleli projekt na zatraktívnenie problematických stien v Košiciach

A do čoho sa umelci pustia v najbližšej dobe?

“V budúcnosti by sme chceli nadviazať spoluprácu s viacerými mestskými časťami a predstaviť im náš projekt ´Smart Revital´, ktorý sa opiera o myšlienku zatraktívniť problematické steny v Košiciach. Účelom projektu nie je len esteticky a tematicky skrášliť problematické lokality, ale zároveň legálnou tvorbou zabrániť vandalizmu. Ľudia začínajú chápať, že graffiti umelci sa navzájom rešpektujú. Graffiti tvorbe sa venujeme viac ako 20 rokov a zasvätili sme tomu podstatnú časť nášho života. Dlhé roky sme maľovali z vlastných zdrojov, často na úkor nášho voľného času, rodiny a osobných financií. Obaja sme v tejto subkultúre dosiahli významné méty a sme rešpektovaní nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami,” naznačil Grint.  

Foto: Peter Dávid Photography

Vyzdvihol tiež, že Kaisyho príbeh a jeho cesta slúžia ako motivácia pre všetkých začínajúcich umelcov.

“Mne sa podarilo posunúť prácu so sprejom na vyšší level, pričom som realizoval trick-art galérie v Európe aj v USA. Maľovali sme a stále maľujeme v každom období, pričom cestujeme a neustále sa posúvame vpred. Zároveň sa snažíme robiť osvetu pre začínajúcich graffiti umelcov. Vzájomne si preukazujeme rešpekt, a tým pádom sme tiež rešpektovaní.”

Podchod na Komenského. Foto: A. Bercik

Touto cestou by umelci chceli zároveň poďakovať Mestu Košice, Správe ciest a Bytovému podniku za príležitosť a prejavenú dôveru.

Pridajte komentár