fbpx
EASTMAG
Bodrog
Foto: archív Agentúry na podporu reg. rozvoja

Brehy Bodrogu a Tisy budú bezpečnejšie a zelenšie vďaka FloodBOTI

V reakcii na rastúce výzvy klimatických zmien a rizík povodní spojili svoje sily dve organizácie zo Slovenska a jedna organizácia z Maďarska, a to v projekte FloodBOTI (Udržateľný manažment povodňových rizík na riekach Bodrog a Tisa). Tento ambiciózny projekt, financovaný z programu Interreg Maďarsko-Slovensko, sa zameriava na zvýšenie ochrany pred povodňami, obnovu ekosystémov a udržateľné riadenie vodných zdrojov pre miestne komunity a prírodu v okolí riek.

Projekt FloodBOTI sa usiluje posilniť ochranu pred povodňami a zmierniť dopady klimatických zmien v oblastiach riek Bodrog a Tisa. Cieľom je obnovenie prirodzených záplavových území a mokradí, ktoré podporia zadržiavanie vody, biodiverzitu a stabilitu životného prostredia na Slovensku i v Maďarsku. Projekt ponúka udržateľné riešenia na zlepšenie protipovodňovej ochrany a zároveň ochranu unikátnych ekosystémov.

Ciele projektu

Projekt FloodBOTI sa zameriava na zníženie škôd spôsobených povodňami a posilnenie odolnosti voči klimatickým zmenám. Hlavné aktivity sa sústredia na obnovu prirodzených záplavových podmienok, ktoré podporia lepšie zadržiavanie vody, zdravie ekosystémov a rozvoj biodiverzity v dotknutých oblastiach.

Hlavné opatrenia v rámci projektu:

Maďarsko: Severomaďarské vodohospodárske riaditeľstvo (ÉMVIZIG) sa zameria na obnovu pasienkov (60 ha), výsadbu pôvodných druhov stromov (20 ha), odstránenie inváznych rastlín (10 ha) a revitalizáciu mokradí na ďalších 10 hektároch v oblasti južnej Tisy.

Slovensko: Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. (SVP, š.p.) vyčistí 20 km mŕtveho ramena Bodrogu od inváznych rastlín, postaví dve nové stavidlá na Starom Bodrogu a zrekonštruuje jedno staré stavidlo, čím zabezpečí účinný prísun vody medzi Klinom nad Bodrogom a Stredou nad Bodrogom.

Vzdelávanie a osveta: Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice (ARR KE) zorganizuje dve čistenia rieky Bodrog, 15 vzdelávacích podujatí pre školy, 5 prednášok pre obce a dva verejné „eko-dni“ zamerané na ochranu životného prostredia a správny manažment odpadu.

Foto: archív Agentúry na podporu reg. rozvoja

    Benefity projektu FloodBOTI

    Projekt FloodBOTI prináša komplexné riešenia, ktoré posilnia ochranu pred povodňami a zvýšia odolnosť miestnych komunít voči klimatickým zmenám. Vďaka revitalizácii záplavových oblastí a inovatívnym opatreniam sa zníži riziko škôd spôsobených povodňami a zabezpečí lepšie zadržiavanie vody v krajine, čo je kľúčové najmä v suchých obdobiach. Obnovené mokrade a vyčistené rieky prinesú nové prostredie pre miestne druhy flóry a fauny, čím sa podporí biologická rozmanitosť a zdravie ekosystémov.

    Pokračovanie na str. 2.

    tlačová správa

    Pridajte komentár