fbpx
EASTMAG
Krútňava NDKE
Foto: archív NDKE

Slovenská opera ako krimi dráma. Košická Krútňava má svetové ambície

Po troch rokoch príprav koncom novembra vdýchne Národné divadlo Košice nový život opere Eugena Suchoňa KRÚTŇAVA. V dvoch premiérach naplánovaných na piatok 29. a sobotu 30. novembra pozýva všetkých znovu objaviť Krútňavu v netradičnej podobe. Ambicióznu košickú inscenáciu pripravil medzinárodný tím pod taktovkou uznávanej nemeckej režisérky bulharského pôvodu Very Nemirovej.

Slovenská operná klasika sa vracia na košické javisko po 28 rokoch, aby pripomenula 115. výročie Suchoňovho narodenia a 30. výročie jeho úmrtia v minulom roku a 75. výročie svetovej premiéry Krútňavy v decembri 2024.

„Naše rozhodnutie vrátiť sa k Suchoňovej Krútňave v novej inscenačnej podobe prišlo už v roku 2021, no na jej finálnu podobu sme si museli počkať, najmä pre nedostatok financií. Od začiatku sme však vedeli, že réžiu chceme vložiť do rúk európskeho režiséra, ako je Vera Nemirova, preto sme boli nesmierne radi, že so spoluprácou súhlasila,“ hovorí riaditeľ opery Roland Khern Tóth. „Jej interpretácia totiž prináša potrebný súčasný pohľad na toto naozaj jedinečné Suchoňovo dielo. Našou ambíciou je dostať Suchoňovu Krútňavu na svetové scény, tam, kde sa už dávnejšie etablovali českí hudobní skladatelia ako Janáček, Smetana či Dvořák. Veríme, že práve jej originálny režisérsky rukopis a nadhľad otvárajú dvere tomu, aby Suchoňova slovenská klasika vďaka svojmu nadčasovému príbehu rezonovala aj ďalej za našimi hranicami.“

Foto: archív NDKE

Intenzívne emócie a vizuálne inovácie

Vera Nemirova je v opernom svete uznávaná pre svoje odvážne interpretácie, ktoré pozývajú vidieť operu v novom svetle. Jej prístup k inscenovaniu, ako vidieť napríklad na jej inscenáciách Wagnerovho cyklu Prsteň Nibelungov či Čajkovského Pikovej dámy, ponúka intenzívne emócie a vizuálne inovácie. Slovenská Krútňava sa v jej režisérskom poňatí pretvára z príbehu slovenskej dediny z 20. rokov 20. storočia v univerzálny príbeh o láske, žiarlivosti, vražde a odpustení, ktorý má potenciál osloviť aj operné publikum v zahraničí.

„Práca na Krútňave bola pre mňa fascinujúcou výzvou. Vďaka spolupráci s Národným divadlom Košice som sa ponorila do príbehu, ktorý má hlboké lokálne kultúrne korene, no zároveň hovorí o základných ľudských emóciách a rozhodnutiach, ktoré sú aktuálne aj dnes,“ povedala Nemirova o dôvodoch, prečo súhlasila so spoluprácou s košickou operou. „Otázky viny, odpustenia a ľudskej krehkosti považujem za nadčasové. Inšpirovalo ma hľadať nové spôsoby, ako klasický príbeh zo slovenského vidieka sprostredkovať tak, aby zarezonoval nielen s domácim, ale aj so zahraničným publikom a aby nepôsobil ako folklórna legenda, ale ako univerzálny ľudský príbeh,“  dodala.

Vera Nemirova. Foto: archív NDKE

Pod mimoriadne pôsobivú scénu inscenácie sa podpísal renomovaný nemecký architekt Stephan Braunfels, ktorému asistoval slovenský architekt Andrej Serafin. Suchoňov tradične folklórne podávaný príbeh zachytáva vizuálne celkom netradičným rozprávaním vizuálne silnou scénografiou. Kostýmy vytvorila slovenská výtvarníčka Simona Vachálková, choreografie, ktoré zvýrazňujú psychologické vrstvy opery, sú dielom Mareka Šarišského. Dramaturgom predstavenia je Stanislav Trnovský. Hudobné naštudovanie pripravil šéfdirigent NDKE Peter Valentovič.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár