fbpx
EASTMAG
Živé IT Projekty
Foto: archív oprganizátora

Živé IT Projekty oslavujú 10 rokov. Aktuálny ročník bude veľkolepý

Živé IT Projekty je výnimočný vzdelávací koncept, ktorý predstavuje novú úroveň spolupráce medzi univerzitami a praxouVýstupom sú spravidla softvérové prototypy, zahŕňajúce informačné systémy, webové stránky, mobilné aplikácie, cloudové riešenia a inteligentné rozhrania. Organizátori práve pracujú na 10. ročníku podujatia a pre súťažiacich študentov pripravili podľa vlastných slov veľkolepé finále. Aktuálne je zapojených až 33 subjektov a 329 študentov, ktorí začali pracovať na 67 projektoch. Viac nám priblížili Viktor Mitruk, Head of Operations  Košice IT Valley a Zuzana Dubajová, technicko- hospodárska pracovníčka a študijná poradkyňa na Katedre počítačov a informatiky TUKE.

Aktuálne pôjde o desiaty, teda jubilejný ročník súťaže. Čím bude výnimočný? Čo špeciálne ste si ako organizátori pripravili?

Keďže každé jubileum si zaslúži poriadnu oslavu, pripravili sme skutočne veľkolepé finále v spolupráci s Košice IT Valley. Hlavná myšlienka ostáva rovnaká, cieľom je teda, aby študenti pod vedením mentorov z IT spoločností a zadávateľov z tretieho sektora a samospráv pracovali takmer pol roka na témach, ktoré nie sú len biznisovo, ale aj rozvojovo efektívne.

Vlani mali projekty pomôcť aj 3. sektoru. Bude to tak aj tentoraz?

Áno, aj týmto spôsobom chceme podporiť tretí sektor a samosprávy. Veríme v myšlienku tohto projektu, no uvedomujeme si, že aj takéto aktivity musíme inovovať. Pridanie pomoci pre tretí sektor a samosprávy je skvelou príležitosťou, ako prepojiť študentov s regiónom prostredníctvom práce na softvérových prototypoch, ktoré môžu pomôcť viacerým.

Koľko spoločností si tento rok zaregistrovalo témy projektov?

Spolu evidujeme 33 zapojených subjektov.

Môžete ako príklad spomenúť niektoré témy?

Tento rok sú projekty veľmi zaujímavé. V tomto ročníku nájdeme napríklad inteligentné meranie spotreby elektriny cez dátový sklad mesta, aplikáciu, ktorá umožní ľuďom spoločne venčiť psov či platformu na efektívnu komunikáciu medzi občanmi a miestnymi autoritami.

Je už uzatvorený počet prihlásených študentov a projektov?

Áno, počet prihlásených študentov a projektov je už uzavretý, ak sa nestane nič nepredvídané. Máme 329 študentov a 67 projektov.

Z akých škôl a katedier budú súťažiaci študenti?

Študenti sú z Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (Katedra počítačov a informatiky, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie, Katedra technológií v elektronike, Katedra elektroniky a multimediálnych telekomunikácií – KEMT) a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (Ústav informatiky). KEMT sa zapojili tento rok prvýkrát.

Kto bude v odbornej porote?

Momentálne nemáme uzatvorený zoznam porotcov, no rovnako ako každý rok to budú zástupcovia súkromného sektora, Košice IT Valley, startupového prostredia a akademickej sféry. Je dôležité, aby porota hodnotila nielen technické prevedenie, ale aj prezentačné zručnosti, schopnosť projekt predať a, samozrejme, správne využitie vhodných technológií.

Čo by ste v tomto ročníku od študentov privítali? Na čo by sa mali zamerať?

Privítali by sme, aby študenti mysleli inovatívne. Aby sa nebáli experimentovať a hľadať nové prístupy. Spolupracujú v tíme, keďže tímová práca je kľúčová pre úspech každého projektu. Aby boli hrdí na svoju prácu a prezentovali svoje výsledky. Je dôležité, aby študenti vedeli efektívne komunikovať svoje nápady a výsledky.

Ktorý projekt Vás osobne z predošlých ročníkov najviac oslovil?

Minuloročný víťazný projekt sa mi veľmi páčil. Bol ním projekt Hand gestures/braile search engine/AI chatbot, ktorý pre ľudí s poruchami zraku alebo sluchu zjednodušuje vyhľadávanie na internete. Ku klasickému zadávaniu pomocou klávesnice bol pridaný aj spôsob vkladania textu pomocou posunkového jazyka a bežnej hovorenej reči.

Kedy a kde bude finále súťaže?

Finále súťaže sa uskutoční 4. februára 2025 v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach. Ide o verejné predstavenie najlepších prác, na ktoré sú všetci srdečne pozvaní.

Pozrite si video z predošlého ročníka:

Pridajte komentár