fbpx
EASTMAG
operácia oblička
Foto: AGEL

Urológovia v Šaci roboticky operujú už aj obličky

Len pred pár týždňami vykonali urológovia šačianskeho zdravotníckeho zariadenia úplne prvé robotické odstránenie prostaty na východe Slovenska a vo štvrtok (12. 12. 2024) spektrum roboticky asistovaných zákrokov opäť rozšírili. Najnovšie sa operatéri Nemocnice AGEL Košice-Šaca zamerali na obličky. Detaily zákroku približuje konzolový chirurg, onkourológ MUDr. Michal Kmak.

Aký konkrétny typ zákroku ste pacientovi vykonali?

Vo štvrtok sa nám podarilo vykonať dva typy operácií. Prvou bola nefrektómia, čiže odstránenie celej obličky, a druhou parciálna nefrektómia, odstránenie nádorom postihnutej časti obličky s ponechaním maximálneho zdravého tkaniva. Oba zákroky šli bez vážnejších komplikácií a zbytočných krvných strát.

Aký je najpodstatnejší rozdiel, keď sa porovnáva robotická chirurgia využívaná pri operáciách obličiek s klasickým typom operácií?

Je to veľký rozdiel, vďaka novej metóde vidíme úplné detaily, dokážeme pracovať v úzkych priestoroch a identifikovať si drobné cievy, ktoré by sme voľným okom mohli ľahko prehliadnuť. Najväčší benefit z toho má samotný pacient. Zatiaľ čo pri klasickej operácii majú pacienti veľké pooperačné bolesti, pri robotickej budú mať bolesti minimálne, v podstate na druhý deň sa môžu postaviť a chodiť a ak sa budú mať dobre, na tretí deň ich prepustíme bezpečne do domácej starostlivosti.

Keď porovnáte vašu nedávnu prvú robotickú operáciu prostaty s prvou robotickou operáciou obličiek, v čom vnímate najväčší rozdiel? Bolo to komplikovanejšie?

Je tu veľký rozdiel, každá operácia má svoje špecifiká. Každý výkon je svojím spôsobom náročný. Pri nádoroch obličiek je rozdiel, či ideme orgán odstrániť alebo ho zachovať. Ak ide o výkon šetriaci orgán,  musíme byť zvlášť opatrní pri uvoľňovaní ciev, aby sa náhodou neporanili, pretože tým by sa celá operácia pokazila. Naopak, ak ideme obličku vyberať celú pre veľký nádor, tam nemusíme byť až tak opatrní, pretože cievy idúce do obličky jednoducho prerušujeme. Taktiež tu zohráva úlohu aj časový faktor. Napríklad, pri nefrektómii alebo prostatektómii máme čas, nemusíme sa nikde ponáhľať. Pri resekcii si v určitej fáze musíme zastaviť prívod krvi do obličky, odrezať nádor a zašiť resekčnú plochu. Malo by sa to stihnúť do 30 minút, inak hrozí poškodenie obličky.

Foto: AGEL

A za aký čas sa vám to podarilo?

Teplú ischémiu (zastavenie prívodu krvi do obličky bez použitia ľadu) sme mali za 19 minút.

Nehrozí teda poškodenie obličky?

Čas sme mali, myslím si, veľmi dobrý a neočakávame teda žiadne ischemické poškodenie orgánu.

Majú pacienti záujem o robotickú operatívu?

Áno, pacienti nás vyhľadávajú sami, čo nás nesmierne teší. Nepoznám lekára, ktorý by nebol rád, ak za nim príde pacient, že sa dopočul o takej možnosti operačnej liečby a chcel by byť u nich operovaný.

Foto: AGEL

Existujú aj typy pacientov, ktorí nie sú vhodní na robotickú operáciu obličiek?

Áno, práve pred týždňom sme operovali pacienta s 13 cm tumorom obličky, to by sa roboticky jednoducho nedalo, taktiež máme naplánovaného pacienta s relatívne malým 5 cm tumorom, ale má početné zväčšené lymfatické uzliny okolo obličkových ciev. Aj tohto pacienta budeme operovať v spolupráci s našimi cievnymi chirurgmi, ale určite nie roboticky. Tiež na tento typ operácie nebudú vhodní pacienti, ktorí prekonali opakované brušné operácie, a teda očakávame početné zrasty v dutine brušnej a iné.

Koľko robotických operácií obličiek plánujete v Urocentre ročne vykonať?

To je ťažká otázka, ale myslíme si, že to nebude malé číslo.

Dostáva pacient s ochorením obličiek v Nemocnici AGEL Košice-Šaca komplexnú liečbu na jednom mieste? Od diagnostiky až po chirurgický zákrok?

Áno, na našom pracovisku  máme všetko potrebné, od zobrazovacích metód cez najmodernejšie operačné sály a dokonca už máme aj svojho klinického onkológa MUDr. Barillu.

Čo sa deje s pacientom po operácii? Aký je ďalší postup?

Operáciou obličky je pacient v podstate vyriešený a len zriedkakedy nasleduje ďalšia onkologická liečba.

Foto: AGEL

Je potrebné ďalšie sledovanie?

Áno, podľa histologického výsledku si naplánujeme sériu zobrazovacích vyšetrení v presne stanovených intervaloch.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár