fbpx
EASTMAG
ryba
Foto: pixabay.com

Čo si v zime dopriať na tanieri, aby telo netrpelo?

Vďaka nenáročným tipom si môžeme osvojiť jednoduché postupy pri príprave či servírovaní jedál, ktoré prospejú zdraviu.

Ryby 

Rybie mäso je z výživového hľadiska nízkoenergetické a bielkoviny rýb sú biologicky plnohodnotné, čiže obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny dôležité pre organizmus. Ryby sú zdrojom ďalších prospešných živín, napríklad omega-3 polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA a DHA), vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E) a minerálnych látok. Uprednostňujte čerstvé rybie mäso. Ryby rozmrazujte v chladničke, následne ich spracujte a ihneď spotrebujte. Rozmrazené mäso už nezmrazujte späť. Výživové hodnoty rybieho mäsa umocníte, ak namiesto vyprážania uprednostníte dusenie, v porovnaní s vyprážaním je vhodnejšie aj pečenie. Ak už vyprážate, dbajte na to, aby ste potraviny vypražili nie do hneda, ale do zlatista. Olej neprepaľujte.
 

Foto: pixabay.com

Med 

Kvalitný med obsahuje minerály – železo, meď, sodík, draslík, fosfor, aj množstvo vitamínov – B1, B2, B6, B12, C, rutín, A, E, K a ďalšie. Je vhodné ho konzumovať počas zimných mesiacov, pretože posilňuje imunitu. Vďaka 70- až 80-percentnému obsahu jednoduchých cukrov sa rýchlo vstrebáva z tenkého čreva do krvného obehu a dodáva organizmu okamžite energiu.
 


Foto: pixabay.com

Cesnak 

Cesnak obsahuje alicín, ktorý podporuje ochranu tráviaceho traktu pred plesňami a neželanými baktériami, priaznivo vplýva aj na hladinu cholesterolu a tukov v krvi.
 


Foto: pixabay.com

Kyslá kapusta 

Kyslá kapusta obsahuje mikroorganizmy, ktoré podporujú zdraviu prospešné baktérie v črevách a uľahčujú trávenie, vstrebávanie živín a vitamínov. Kyslá kapusta je bohatá na betakarotén, vitamín C, minerálne látky – draslík, vápnik, fosfor, zinok, horčík či železo.

    Ak už zhrešíme, tak s rozumom

    Koláčik neskoro večer nie je vhodný. Dajte si ho radšej cez deň, keď ho ešte máte šancu spáliť fyzickou aktivitou.

    Namiesto ťažkých krémových zákuskov zvoľte zdravšie druhy, napríklad ovocné či tvarohové, ideálny je ovocný šalát.

    Tradičné sladké recepty je možné pripraviť aj výmenou určitých surovín za zdravšie alternatívy. Namiesto bielej múky vyskúšajte napríklad špaldovú, pohánkovú alebo celozrnnú pšeničnú.

    Cukor môžete nahradiť medom, koláče si zdravšie osladíte prirodzene usušeným ovocím.

    Pri varení a záverečnej úprave jedál menej soľte, soľ môžete nahrádzať bylinkami, sušenou zeleninou alebo koreninami.

    Majonézu skúste v receptoch nahradiť bielym jogurtom.

    Ak sú v recepte suroviny, ktoré už v sebe obsahujú cukor (napríklad piškóty, jablká alebo čokoládovú polevu), znížte množstvo pridaného cukru v recepte.

    Keď jete sladký koláč, nezapíjajte ho sladeným nápojom. Uprednostnite radšej nesladenú kávu, čaj alebo iný nesladený nápoj.

    Jemné pečivo nepečte do hneda, stačí do zlatistého odtieňa. Do cesta pridajte surové, nie opražené orechy a semienka. Znížite tak tvorbu akrylamidu, chemickej látky, ktorá sa tvorí najmä v potravinách s obsahom škrobu pri vyšších teplotách pečenia.

    Uprednostnite orechy nepražené a nesolené.

    Mliečnu čokoládu vymeňte za kvalitnú horkú s obsahom kakaa vyšším ako 70 %.

    (Spracované podľa Úradu verejného zdravotníctva SR.)

    Pridajte komentár