Prostredie, v ktorom deti vyrastajú, ovplyvňuje ich psychický, emocionálny a fyzický vývoj. Bezpečný priestor umožňuje slobodnú hru, učenie sa a objavovanie bez rizík. Nemáme pritom na mysli len viditeľné nebezpečenstvá, ako je napríklad zakopnutie o zle priliehajúci koberec, ale tiež skryté hrozby, akou je aj elektrina.
Vyhnite sa voľne položeným či zamotaným káblom
Voľne položené alebo zamotané káble môžu spôsobiť, že sa dieťa potkne. To je však to najmenšie riziko. Deti môžu káble žuvať, ťahať alebo inak poškodzovať, čo môže viesť k úrazu elektrickým prúdom. Navyše, poškodené alebo zamotané, prehriate káble môžu spôsobiť skrat a následný požiar.
Ako teda bezpečne uložiť káble? Používajte plastové lišty, ktoré upevníte na stenu alebo podlahu a skryjete do nich káble, prípadne ich len skryte za veľký nábytok (ako sú komody alebo skrine), aby boli mimo dosahu detí.
Používajte záslepky pre elektrické zásuvky
Deti sú prirodzene zvedavé a to, čo im výslovne zakážete, ich často priťahuje ešte viac. S elektrinou však nie sú žarty! Aby deti nemohli do otvorov zásuviek dávať prsty alebo iné predmety, používajte záslepky (malé plastové krytky), alebo zvážte zásuvky s ochranným kolíkom a viečkom, napr. kvalitné ABB zásuvky.Ak viečko úplne prekryje zásuvku a pevne sa zacvakne, čím bráni manipulácii, záslepka nebude potrebná.
Bezpečné umiestnenie vypínačov
Umiestnite vypínače do výšky, ktorá je mimo dosahu malých detí, ideálne na úroveň, kde ich môžu pohodlne dosiahnuť len dospelí – štandardná výška je 120 až 140 cm od podlahy. Neumiestňujte ich blízko postele či stola,ktoré by mohli slúžiť ako pomocný prvok na dosiahnutie vypínača. Dobrou voľbou sú modely s bezskrutkovým spojom (preskúmajte napríklad ponuku ABB vypínačov), ktoré znižujú riziko uvoľnenia skrutiek a následného kontaktu s elektrickými časťami vo vnútri.
Ďalšie bezpečnostné opatrenia
Dbajte na to, aby ste nezapájali príliš veľa zariadení do jednej zásuvky. Mohlo by dôjsť k preťaženiu elektrického obvodu a potenciálnemu skratu – používajte zásuvky s prepäťovou ochranou.
Elektrické spotrebiče a lampy vždy odpojte zo zásuvky, keď sa práve nepoužívajú. Ak sú spotrebiče odpojené, nemôže dôjsť k neúmyselnému zapnutiu a prípadným nehodám. A okrem toho, aj keď sú spotrebiče vypnuté, no zostávajú zapojené v elektrickej sieti, stále môžu spotrebovávať “standby energiu”, čo môže zvyšovať náklady na elektrinu.
Pridajte komentár