EASTMAG
spánok
Foto: Seesame

58 % Slovákov nespí dobre. Zotavenie po prechode na letný čas môže trvať aj tri týždne, ukázal prieskum

V nedeľu sme prepli na letný čas. Podľa marcového prieskumu spoločnosti Samsung striedanie času nevyhovuje 59 % populácie na Slovensku a globálne dáta používateľov služby Samsung Health navyše ukazujú, že zmena času spôsobuje narušenie spánkových návykov, a to najmä u mladých. Prinášame tipy, ako sa lepšie vyspať.

Cítite sa unavenejší, hneď ako sa hodiny posunú na letný čas? Nie ste sami. Potvrdzujú to hneď dva prieskumy, ktoré uskutočnila spoločnosť Samsung – jeden globálny, druhý priamo zo Slovenska.

Letný čas si vyberá daň na spánku, najviac u mladých

Aj keď sa môže zdať, že strata jednej hodiny v noci na letný čas je zanedbateľná, skúmanie spánkových návykov celosvetových používateľov služby Samsung Health z USA, Kanady a viac než 40 európskych krajín odhalilo vlnový efekt zmeny času, ktorý spôsobuje niekoľkotýždňové narušenie spánkových návykov a najviac zasahuje mladšie vekové skupiny. Používatelia zaspávali o 33 minút neskôr ako predchádzajúcu noc a prebúdzali sa o 19 minút skôr. Okrem toho bol ukazovateľ Skóre spánku – vypočítaný na základe hodnotenia celkového času spánku, doby bdenia, spánkového cyklu a fyzickej a duševnej regenerácie – najhorší niekoľko týždňov po prechode na letný čas a opäť sa ukázalo, že najviac postihnutí boli ľudia vo veku 20 rokov.

Zdroj: Seesame

Slovensko: 58 % z nás nespí dobre, striedanie času nevyhovuje 59 % populácie

Podľa prieskumu na Slovensku, ktorý v marci 2025 pre Samsung uskutočnila spoločnosť Ipso], Slováci vo všeobecnosti nemajú kvalitný spánok – 58 % opýtaných by svoj spánok oznámkovalo trojkou alebo horšie. Striedanie času potom nevyhovuje 59 % respondentom. Ženy sú zmenou času ovplyvnené viac ako muži. 37 % žien uviedlo, že sa im po zmene času spí horšie, zatiaľ čo u mužov to bolo 31 %. Podobný rozdiel je aj v hodnotení psychickej pohody, ktorú zmena času negatívne ovplyvňuje u 40,9 % žien oproti 33 % mužov. Ženy takisto hovoria, že po zmene času sú viac unavené (52,8 % žien a 45 % mužov). Ako najhorší negatívny vplyv zmeny času hodnotia Slováci rozhodenie biorytmu (37 %).

Letný čas u Slovákov jasne vedie, no rána sú drsnejšie

Až 53,8 % respondentov preferuje letný čas. Jeho najväčšou výhodou je podľa ľudí fakt, že je dlhšie svetlo a po práci si ešte môžu užiť deň – napríklad na záhrade alebo na prechádzke. Naopak, zimný čas je príjemnejší ráno, pretože sa ľahšie vstáva.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár