EASTMAG
ŠFK a Robert Kružík_foto Miriama Fenciková
Foto: ŠfK

Svetový  Roman Patkoló sa po troch rokoch opäť predstaví v Dome umenia

Virtuóz Roman Patkoló zahrá tento štvrtok so Štátnou filharmóniou Košice (ŠFK) Divertimento concertante pre kontrabas a orchester od Nina Rotu, autora ikonickej hudobnej témy z Krstného otca. Na koncerte pod taktovkou Roberta Kružíka zaznie aj Nielsnova predohra k opere Maškaráda a Respighiho symfonické básne Rímske fontány a Rímske pínie. Koncert ROMAN PATKOLÓ: KONTRABASOVÝ MÁG sa v Dome umenia začne vo štvrtok 3. apríla o 19:00.

Roman Patkoló skúšal prvé ťahy kontrabasového sláčika ako trinásťročný chlapec. O jedenásť rokov sa stal profesorom v Nemecku. Umelecká cesta rodáka zo Žiliny mala neuveriteľnú akceleráciu: po roku hry na kontrabase ho prijali na konzervatórium, v tom istom roku začal študovať na Hochschule für Musik und Theater München, kde vo svojich 24 rokoch získal aj najvyšší akademický titul. Laureát špičkových súťaží spolupracuje s poprednými svetovými orchestrami, hosťuje na prestížnych festivaloch, premiéruje diela renomovaných skladateľov, venuje sa komornej hre a vyučuje na univerzite vo Švajčiarsku. Roman Patkoló je skutočne kontrabasový mág. A aké veľké je jeho majstrovstvo, taká veľká je aj jeho pokora.

REKLAMA

konferencia
Zdroj: ŠfK

Klasický koncert s nádychom filmového šarmu

Štvorčasťové Divertimento concertante pre kontrabas a orchester napĺňa dramatickosť, lyrika a humorná až sarkastická hudba, ktorá si miestami akoby požičala prvky od Šostakoviča a Prokofieva. A nielen to. „Nino Rota bol klasickým, ale aj filmovým skladateľom a v tomto diele cítiť prvky filmovej hudby, ale predsa je to skôr klasická skladba. Nejde však o koncert, kde kontrabas hrá sólo a orchester ho vyslovene doprevádza. Skôr o taký ‚symfonický koncert‘, kde kontrabas s orchestrom vedie dialóg,“ hovorí na margo jedného z kľúčových diel kontrabasového repertoáru Patkoló.

Foto: archív umelca

Zaznie oslava večného mesta

Návštevníci si vypočujú aj dve symfonické básne Ottorina Respighiho. V diele Rímske fontány autor vyjadruje emócie z pohľadov na štyri rímske fontány v takom svetle, v akom si najsilnejšie podmaňujú večné mesto. Kým napríklad Fontana di Trevi učarovala Respighimu počas poludnia,Fontáne di Villa Medici pristane západ slnka. Dielo Rímske pínie oslavuje storočné stromy, ktoré sa podľa skladateľa stávajú svedkami hlavných udalostí v rímskom živote. Okrem hudobného Talianska zaznie aj predohra k dánskej národnej opere Maškaráda Carla Nielsna pripomínajúca povznesenú atmosféru Mozartovej Figarovej svadby.

Koncert bude pod taktovkou jedného z najvýraznejších dirigentov českej mladej generácie. Robert Kružík aktuálne pôsobí ako šéfdirigent Filharmónie Zlín, stály hosťujúci dirigent Filharmónie Brno a stály dirigent Janáčkovej opery Národného divadla Brno, kde sa od nasledujúcej sezóny stane šéfdirigentom.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár