EASTMAG
ŠFK_foto Miriama Fenciková
Foto: ŠfK/Fenciková

Šostakovič a Weinberg: Koncert skladieb, ktoré vznikli pod útlakom sovietskeho režimu

Šostakovičov Koncert pre husle a orchester č. 1 a mol i Weinbergova Symfónia č. 3 h mol vznikali v tieni útlaku sovietskeho režimu. Diela spája emócia krásy, smútku, odolnosti a pomyselne aj priateľské puto skladateľov, ktorí vzájomne obdivovali tvorbu  toho druhého. Koncert ŠOSTAKOVIČ A WEINBERG: HUDBA V TIENI DOBY sa začne vo štvrtok 10. apríla o 19:00 v Dome umenia. Na doskách Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) debutujú dirigent Felix Mildenberger i huslista Dmytro Udovychenko.

Dramaturgia štvrtkového koncertu ŠFK by podráždila niekdajšiu sovietsku nomenklatúru, no Šostakovič s Weinbergom by sa pravdepodobne potešili, že zaznejú slobodne a v jednom programe. Spájalo ich totiž priateľstvo i vzájomná profesná úcta. Šostakovič považoval Weinberga za jedného z najvýznamnejších skladateľov tej doby, Weinbergove diela zasa dýchajú inšpiráciami Šostakovičovej tvorby.

REKLAMA

konferencia

„V programe považujem za mimoriadne podmanivý dialóg medzi týmito dvoma skladateľmi. Prežili ťažkosti útlaku sovietskej éry, ale našli spôsob, ako svoje skúsenosti pretaviť do hlboko dojímavej hudby. Odporúčam poslucháčom, aby venovali pozornosť základným emóciám – smútku aj odolnosti, ktoré sa v týchto dielach skrývajú,“ hovorí o kontexte programu dirigent Felix Mildenberger. Umelec pôsobí ako hlavný hosťujúci dirigent Filarmonica Teatro Regio di Torino. Po víťazstve na dirigentskej súťaži Donatella Flick LSO v roku 2018 strávil dva roky ako asistent dirigenta Londýnskeho symfonického orchestra v úzkej spolupráci so Sirom Simonom Rattlom.

Zdroj: ŠfK

Šostakovič: Podmanivé melódie a ohnivá virtuozita

Emocionálnym jadrom koncertu Dmitrija Šostakoviča je tretia časť Passacaglia s nástojčivou témou. Cítiť v nej hĺbku emócií, ktoré skladateľ v tejto dojímavej časti spracúva. „Ide o intenzívne, introspektívne dielo napísané v čase politických represií, plné podmanivých melódií a momentov ohnivej virtuozity. Od sólistu si vyžaduje nielen technickú brilantnosť, ale aj obrovskú emocionálnu hĺbku,“ prízvukuje Mildenberger. Sólovo sa v koncerte predstaví Dmytro Udovychenko. Umelec zvíťazil na Husľovej súťaži kráľovnej Alžbety v roku 2024 a jeho stúpajúcu kariéru sprevádzajú aj ďalšie prestížne ocenenia. V Košiciach mladý talent uvedie koncert, ktorý prispel k obnoveniu Šostakovičovej reputácie na Západe.

Weinberg: Skrytý hudobný poklad 20. storočia

Mieczysław Weinberg skomponoval svoju Symfóniu č. 3 h mol v rokoch 1949 až 1950, keď bola v plnom prúde sovietska „antiformalistická“ kampaň proti moderným trendom v hudbe. Napriek tomu sa mu podarilo vytvoriť čarovnú skladbu, ktorá patrí medzi skryté poklady 20. storočia.

„Weinbergova tretia symfónia je fascinujúce a menej známe dielo spájajúce prvky ľudovej hudby s výraznými orchestrálnymi farbami. Jeho hudba v sebe nesie ozveny Šostakovičovho vplyvu, ale má svoj vlastný jedinečný hlas – lyrický, dramatický a plný nečakaných zvratov,“ uzatvára Mildenberger.

S reprízou programu bude ŠFK 11. apríla hosťovať na festivale Allegretto Žilina.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár