EASTMAG
Zuzana Chalupová výstava
Foto: FB MČ Košice - Staré Mesto

Zájdite ešte do Múzea V. Löfflera na výstavu insitného umenia

Výstava „100 rokov Zuzany Chalupovej“ v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach je inštalovaná v spolupráci s Galériou insitného umenia v Kovačici a občianskym združením Regionálne centrum pre Západný Balkán pri príležitosti 100 rokov, ktoré uplynuli od narodenia insitnej maliarky Zuzany Chalupovej (1925—2001). Potrvá ešte do 25. apríla.

Korene insitného umenia v Kovačici siahajú do 30. rokov 20. storočia. Miestni obyvatelia začali zachytávať každodenný život, tradície, folklór a prírodné motívy. Miestnym výtvarným jazykom dodnes vyjadrujú silný citový vzťah k rodisku. Tvorba kovačických maliarov je charakteristická žiarivými farbami, idealizovanými postavami a bohatými detailmi, ktoré vytvárajú jedinečnú atmosféru.

REKLAMA

konferencia

Autori pracujú s kontextualitou reálií a spomienok na ne, aplikujúc plnú farebnú paletu. Využívajú prevažne olejové farby a uprednostňujú jasné odtiene. V kompozíciách plných spomienkového optimizmu zobrazujú svet svojho detstva osobitými insitnými výrazovými kategóriami. Práve tieto kategórie robia diela kovačických autorov výnimočnými v priestore svetového naivného umenia.

Foto: FB MČ Košice – Staré Mesto

Výstava „100 rokov Zuzany Chalupovej“ je oslavou stého výročia narodenia jednej z popredných kovačických insitných umelkýň, ktorej dielo prekročilo európsky kultúrny okruh a stalo sa súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Zároveň je príležitosťou predstaviť tvorbu zakladajúcej i súčasnej generácie kovačických výtvarných tvorcov. Z formálneho hľadiska predstavuje náročný kurátorský zámer. 

Prepojenie s majstrom Löfflerom


Výstava je rozdelená do štyroch častí, ktoré vzájomne významovo i obsahovo korešpondujú. Kurátorským zámerom pri tvorbe scenára výstavy bolo doplniť diela insitných umelcov o zbierku keramiky Vojtecha Löfflera, a tým vytvoriť nielen jednoduché prepojenie času a deja, ale „in situ“ načrtnúť koncepciu protoobrazu ľudovej tvorivosti a remesla, umu a ľudskej práce, z ktorých výtvarné umenie kovačickej insity pramení.

Prvú časť výstavy „…ja som Zuzana Chalupová — to, čo maľujem, to som ja“, tvorí výber dvadsiatich diel autorky, ktorej výtvarný prejav je výrazne detailný a naratívny. Jej plátna sú ako časové konzervy uchovávajúce magický pohľad dieťaťa, interpretujúci náročnú dennú rutinu prisťahovalcov v idealizujúcom kánone krásy, harmónie, čistoty a nevinnosti.


Foto: FB MČ Košice – Staré Mesto

Druhú časť výstavy „… stvoril som si len a len svoje nebo, ktoré som vyfarbil farbou slnečnice…“ predstavuje päť vybraných diel Martina Jonáša (1924—1996). Dielo autora charakterizuje kvalitná kresba, osobitý a ľahko rozpoznateľný výtvarný jazyk, ktorým kultovo zobrazoval prácu a život dolnozemských usadlíkov.

Tretia časť výstavy „od prameňa ku koreňom“ je venovaná kurátorskému výberu 15 diel autorov zakladajúcej Kovačickej výtvarnej generácie a

štvrtou časťou výstavy „od koreňov k vetvám“ je prezentovaná tvorba 9 súčasníkov, ktorí sú pokračovateľmi zakladateľskej generácie kovačických insitných umelcov: V dielach: Jána Glózika, Pavela Hajka, Nady Koreň, Anny Kotvášovej, Mariny Petrik, Pavela Povolného Juhása, Štefana Vargu, Zuzany Vereski a Jana Žolnaja poznávame posuny i spomienky na detstvo i súčasný život na Vojvodine očami súčasníkov.

tlačová správa

Pridajte komentár