EASTMAG

Čakajú nás štyri skrátené pracovné týždne. Je to radosť alebo stres?

Jar prináša nielen prebúdzajúcu sa prírodu, ale aj príjemné zmeny v pracovnom kalendári. V tomto roku nás čakajú štyri týždne po sebe, v ktorých budeme pracovať len štyri dni. Dôvodom sú sviatky spojené s Veľkou nocou a tradičné štátne sviatky v máji.

Veľká noc a tradičné májové sviatky

Veľkonočné sviatky tento rok pripadajú na stred apríla. Veľký piatok (18. apríl) a Veľkonočný pondelok (21. apríl) sú dňami pracovného pokoja, veľkonočný víkend bude mať tradične štyri dni.

REKLAMA

konferencia

Prvý a druhý májový týždeň prinášajú ďalšie dva voľné dni: 1. máj (Sviatok práce) a 8. máj (Deň víťazstva nad fašizmom), ktoré v roku 2025 pripadnú na štvrtok. Pre mnohých pracujúcich bude preto lákadlom vytvoriť si predĺžený víkend alebo, ak je to možné, využiť piatok na prácu z domu.

Radosť z voľna alebo stres z nedokončenej práce?

Toto obdobie je ideálne na krátke dovolenky či víkendové výlety. Mnohé cestovné kancelárie a ubytovacie zariadenia evidujú zvýšený záujem práve v tomto jarnom období, pretože aj jeden či dva dni dovolenky môžu vďaka sviatkom vytvoriť ideálny priestor na cestovanie.

Na druhej strane by sme však mali myslieť na efektívne plánovanie práce a prerozdelenie úloh, aby skrátený pracovný čas neovplyvnil našu produktivitu či dôležité termíny. Mnohých z nás môžu dostať tieto skrátené týždne do nepríjemného stresu.

Kvetoslava Sarvašová
Kvetoslava Sarvašová

„Menej času, rovnaký objem práce, alebo nerovnováha medzi zdrojmi a požiadavkami vytvára klasický stres. Ak ho máme už dnes, stresujeme kvôli niečomu, čo ešte nenastalo, a to nám nepomáha. Ak nás čakajú kratšie týždne, je fajn nahradiť stresujúce myšlienky na nestíhanie dokonalou prípravou,“ radí lektorka a Mindfulness koučka Kvetoslava Sarvašová, ktorá si pre nás pripravila niekoľko tipov:

  • Koľko kilometrov má vaše „tudúčko“? Ujasnite si ho a hlavne nepodľahnite mýtu, že čím viac úloh odškrtáte, tým lepšie.
  • Prekopte svoj zoznam úloh: Čo je skutočne dôležité? Naliehavé? Ktoré úlohy z aktuálneho zoznamu vás najviac posúvajú k cieľu? Tie by mali dostať jasnú prioritu a vašu maximálnu pozornosť. Ak ste súčasťou tímu, je fajn ujasniť si priority aj spoločne. A ostatné môžete zaradiť do skupiny „počká“.
  • Ak sú niektoré prioritné úlohy podobné, naplánujte si ich do blokov a venujte sa im naraz, napr. emaily, videohovory, administratíva a pod.
  • Fokus a deep work sú kľúčové slová sebariadenia a produktivity. Pracujte na vašich prioritách v hlbokom sústredení, bez vyrušení, v blokoch. Odstráňte vedome to, čo vás najviac rozptyľuje. Bezhlavé skrolovanie, kontrolovanie mobilu, aplikácií, notifikácie rozbíjajú našu pozornosť. Podľa štúdie profesorky Glorie Mark z Kalifornskej univerzity v Irvine jednotlivci potrebujú v priemere približne 23 minút a 15 sekúnd na to, aby sa po vyrušení vrátili k svojej pôvodnej úlohe. Toto zistenie zdôrazňuje významný vplyv, ktorý môže mať na produktivitu aj krátke vyrušenie, napríklad kontrola mobilného telefónu.
  • V časovej tiesni sa odporúča minimalizovať alebo vynechať stretnutia, ak je to možné, ako aj všetko ostatné, čo môže počkať.
  • A nemenej dôležité pre produktivitu je postarať sa o seba. Ako? Kvalitne spať, neponocovať, hýbať sa, vyvážene sa stravovať. Ak je to možné, zresetujte sa medzi blokmi hlbokej sústredenej práce. Skvele funguje prechádzka, akákoľvek zmena polohy tela, dýchacie cvičenia, meditácia na zníženie stresu namiesto skrolovania na sociálnych sieťach alebo pitia x-tej kávy a debaty.

„Minimalizujte aj sledovanie správ, seriálov, spoločenské aktivity. Mozog si po dni intenzívnej práce omnoho lepšie oddýchne pri cvičení, chôdzi alebo v tichu bez obrazovky a najlepšie počas kvalitného spánku. Jasné priority, plánovanie v blokoch, hlboká sústredená práca a starostlivosť o seba vám pomôžu zvládnuť aj vypätejšie obdobia bez zbytočného stresu,“ uzatvára K. Sarvšová.

Jana Beerová

Projektová manažérka magazínu EastMag.

Pridajte komentár