EASTMAG
GirlsDay
Foto: archív organizátora

Rekordný Girl’s Day: Žiadne povinné školské výpravy. IT oddelenia navštívilo za deň 1 400 dievčat

Vyše 1 400 stredoškoláčok z celého Slovenska sa v jeden deň ocitlo priamo v centrálach IT firiem, na univerzitách či v technologických laboratóriách. Dvanásty ročník Girl’s Day, ktorý organizuje známe občianske združenie Aj Ty v IT, prekonal všetky rekordy. Cieľ? Ukázať dievčatám, že svet technológií je otvorený aj pre ne.

Girl’s Day sa konal 25. apríla pri príležitosti Medzinárodného dňa dievčat v IT (International Girls in ICT Day) a ponúkol bohatý program na 86 miestach po celom Slovensku. Do podujatia sa zapojilo 64 partnerov – technologické firmy, školy, inovačné centrá a univerzity.

REKLAMA

konferencia

,,Girl’s Day funguje formou kreatívnych workshopov, dynamických a interaktívnych prednášok, atraktívnych exkurzií, praktických ukážok a predovšetkým veľmi otvorených diskusií so skúsenými profesionálkami. Tie sa delia nielen o svoje profesijné znalosti, ale najmä osobné skúsenosti a názory,“ hovorí Lenka Krajčíková, projektová manažérka Aj Ty v IT.

Foto: archív organizátora

,,Opakovane sa potvrdzuje, že ženy sú prínosom v oblastiach, ktoré boli v minulosti vyslovene obsadzované mužmi. Oblasť IT nie je výnimka. Pritom, ženy či dievčatá dokážu v digitálnom sektore, inováciách či vede priniesť celkom nové pohľady na riešenia. Som presvedčený, že aj my im dokážeme vytvoriť podmienky na ich úspešné uplatnenie sa, a že potom aj záujem z ich strany porastie. Som pripravený byť v tom aj osobne nápomocný,“ dodáva Samuel Migaľ, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Prečo na tom záleží?

V čase, keď Slovensko aj celý svet čelí nedostatku IT odborníkov a zároveň bojuje s pretrvávajúcimi rodovými nerovnosťami, predstavuje Girl’s Day konkrétnu odpoveď na obe výzvy. Namiesto teórií ponúka reálny zážitok, ktorý dokáže ovplyvniť kariérne rozhodnutia dievčat ešte pred maturitou. Aj preto má podujatie silný dopad nielen na jednotlivé účastníčky, ale aj na celé odvetvie – a spoločnosť.

„Dievčatá si samy vyberali workshopy a exkurzie cez stránku girlsday.sk. Žiadne povinné školské výpravy – prišli tie, ktoré naozaj chceli. O to viac nás teší rekordná účasť,“ vysvetľuje Petra Kotuliaková, výkonná riaditeľka Aj Ty v IT.

Foto: archív organizátora

IT nie je len kód – ale aj zmena a nápady

Počas Girl’s Day si účastníčky mohli vyskúšať, že práca v IT nie je len o programovaní a kódovaní, ale čo znamená naozaj. Nechýbali ani stretnutia so ženami, ktoré sa vo svete technológií úspešne presadili.

„Girl’s Day nie je len o skúšaní si nových vecí. Je to príležitosť zažiť inšpiratívne stretnutia a uvedomiť si, že technológie dávno nie sú len mužská doména. Dievčatá majú obrovský potenciál uspieť v technológiách, ale často im chýba povzbudenie a vzory. Girl’s Day im ukazuje, že informatika nie je len o kódovaní, ale najmä o riešení problémov, kreativite a snahe zmeniť svet na lepší. Mnohé dievčatá o nás odchádzajú s novou víziou svojej budúcnosti,“ dopĺňa Lenka Krajčíková.

Program je šitý na mieru dievčatám vo veku 15 až 19 rokov a kladie dôraz na osobný kontakt a praktické zážitky. Neformálna atmosféra a otvorené diskusie s profesionálkami z IT sektora sú jedným z najcennejších prvkov celého dňa.

Foto: archív organizátora

Dievčatá o Girl’s Day:

„Predstavili nám ženy úspešné v rôznych oblastiach IT. Rozšírilo mi to obzory o možnostiach, ktoré existujú.“

Patrícia, študentka SSOŠ, Bratislava

„Zistila som, že nemusím byť najlepšia v programovaní, aby som sa v IT uplatnila.“

Viktória, študentka obchodnej akadémie, Žilina

„Najviac sa mi páčila myšlienka, že stereotypy sú len stereotypy – a netreba sa báť ísť si za svojím.“

Magdaléna, študentka gymnázia, Nitra


Partneri a podpora:

Girl’s Day 2025 sa konal pod záštitou UNESCO, s podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) ako generálneho partnera a spoločnosti SAP ako hlavného partnera. Projekt podporila aj Slovak Business Agency (SBA).
Viac info o verejných vzdelávacích kurzoch, seminároch, workshopoch na školách a ďalších projektoch pre ženy a dievčatá: www.ajtyvit.sk

Aj Ty v IT

Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v oblasti informačných technológií. Zámerom združenia, vyjadrenom tiež mottom „Technology has no gender“, je budovať technologicky rovnú spoločnosť a dosiahnuť, aby ženy nezostali na okraji, ale stali sa priamou súčasťou technologickej budúcnosti. Združenie svojimi aktivitami búra spoločenské stereotypy o pôsobení žien v IT, venuje sa budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov, cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené pre dospelé ženy. Spolupracuje tiež s IT fakultami vysokých škôl. Za necelých deväť rokov činnosti prešlo jeho workshopmi, kurzami a akadémia takmer 25 tisíc dievčat a žien vo viac ako 30 slovenských mestách. V roku 2020 združenie získalo nomináciu na prestížnu cenu UNESCO Prize for Girls’ and Women’s Education.

Pridajte komentár