EASTMAG
jana-juhaszova-cepelova-so-synom-a-docentom-dosedlom
Jana Juhászová Čepelová so synom a docentom Erikom Dosedlom. Foto: AGEL

Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej – vážna diagnóza si vyžiadala pôrod v Kardiocentre v Šaci

Na operačnú sálu Kardiocentra AGEL Košice-Šaca priviezli niekdajšiu 50. hráčku sveta Janu Juhászovú Čepelovú s diagnózou placenta previa accreta, ktorá je známa ako jedna z najzávažnejších komplikácií tehotenstva. Vďaka unikátnej spolupráci lekárov Nemocnice AGEL Košice-Šaca a Kardiocentra AGEL Košice-Šaca sa mimoriadne rizikové tehotenstvo známej slovenskej tenistky skončilo bezpečným pôrodom zdravého bábätka.

Prezradíte nám, ako prebiehalo vaše druhé tehotenstvo?

REKLAMA

Pavel Šporcl

Jana Čepelová (J.Č): Bolo bezproblémové. Nemala som žiadne ťažkosti. Počas ultrazvuku sa však zistilo, že mám nízko položenú placentu, ktorá sa do konca tehotenstva nepohla, čo predstavovalo určité riziká, a preto som musela podstúpiť náročnú operáciu. Cisársky rez mi vykonali v kardiocentre, kde bol na mňa pripravený skvelý tím lekárov. Zásluhou Kardiocentra AGEL Košice-Šaca a Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na čele s prednostom MUDr. Erikom Dosedlom, mám zdravého synčeka.

Ako ste už sama naznačili, váš druhý pôrod bol mimoriadne náročný a vyžadoval si unikátnu spoluprácu gynekológov a kardiológov, necítili ste pred takýmto komplikovaným zákrokom obavy?

J.Č.: Keď človek príde do nemocnice deň vopred, začína pociťovať stres. Keďže som mala za sebou už jeden cisársky rez, vedela som do čoho idem. Prednosta Dosedla, ktorý priviedol na svet aj moje prvé dieťa, mi všetko dopredu vysvetlil, takže som sa na to vedela pripraviť a brala som to vážne. Keď ma priviezli na sálu a videla som tam tak veľa personálu, nebolo mi všetko jedno. Na začiatku operácie sme sa s operačným tímom zoznámili a stres začal opadať. Verila som, že to zvládnu. Bola som však nervóznejšia, ako pred zápasom, pretože išlo o viac, ako v tenise. Veľká vďaka patrí aj primárovi z kardiocentra MUDr. Martinovi Bujdošovi, ktorý svoju časť zákroku zvládol super, a sestričkám. Keď ma prebudili z narkózy, presunuli ma na JIS-ku.

Ako sa teraz cítite?

J.Č.: Po pôrode sa cítim každou hodinou lepšie, regenerácia po cisárskom nie je hneď, ale verím, že o dva až tri dni to bude ideálne.

Do rúk našich gynekológov ste sa zverili už po druhýkrát. Ako vnímate rozdiel medzi prvým a druhým pôrodom?

J.Č.: Nemocnica AGEL Košice-Šaca, do ktorej som prišla na odporúčanie známych, mi bola sympatická už od prvého ultrazvuku. Videla som, že je to moderná nemocnica, ktorá poskytuje skvelé služby, mamičky majú možnosť ubytovať sa na nadštandardných izbách a otecko môže zostať aj pri pôrode. V čase môjho prvého pôrodu bola korona, takže to bolo oveľa ťažšie. Neboli povolené návštevy a aj celková situácia bola náročnejšia. S nemocnicou som však bola veľmi spokojná, aj preto som sa sem vrátila. Mohla som si vybrať pôrodníka, v apartmáne som sama a aj manžel mohol byť pri pôrode.

Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Plánujete ešte rozširovať svoju rodinu alebo návrat ku kariére?

J.Č.: Doma mám dcérku, teraz sa mi narodil chlapček, rodina je kompletná a verím, že aj zdravá a že to tak aj zostane. Chcem sa ešte raz poďakovať všetkým lekárom a sestričkám, ktoré sa o mňa aj synčeka starajú. Cítim sa tu ako v hoteli. Na túto nemocnicu budem mať len pozitívne spomienky. Ako matka dvoch detí už neplánujem návrat na tenisový okruh, ale, keď mi to zdravotný stav dovolí, začnem opäť športovať. Aspoň na tej amatérskej úrovni. 

Ako komplikovaný pôrod vnímal pôrodník?

Doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA, sa narodil v Humennom. Je prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a medicínskym riaditeľom Nemocnice AGEL Košice-Šaca, docentom na Lekárskej fakulte UPJŠ, odborníkom v oblasti perinatológie, ultrazvukovej diagnostiky a robotickej chirurgie.

Mohli by ste, prosím, čitateľom vysvetliť, prečo je diagnóza PPA nebezpečná? Aký častý je jej výskyt?

E.D.: Placenta previa accreta, ktorá je známa ako jedna z najzávažnejších komplikácií tehotenstva pre extrémne riziko život ohrozujúceho krvácania, predstavuje uloženie placenty nízko nad kŕčkom maternice s prerastaním do steny maternice alebo až okolitých orgánov. Z toho dôvodu je odlučovanie placenty po pôrode plodu sťažené až nemožné, a veľmi často sprevádzané masívnym krvácaním. V niektorých prípadoch sa tieto dve diagnózy môžu aj prelínať, čím sa riziko stavu ešte zvyšuje. Pomerne častý výskyt, asi 1 prípad na 1200 pôrodov, v súčasnosti súvisí s narastajúcim počtom operačných výkonov na maternici.

Ako sa diagnostikuje, je možná nejaká prevencia ?

E.D.: Diagnostika je založená skoro výlučne na expertnom ultrazvukovom vyšetrení v III. trimestri tehotnosti. Prevencia vzniku takéhoto uloženia placenty nie je známa, rozhodujúci je špecifický manažment gravidity, príprava na pôrod, ako aj metóda pôrodu. Táto diagnóza je absolútnou indikáciou na pôrod  cisárskym rezom.

Docent Dosedla a primár Bujdoš po výkone. Foto: AGEL

Mohli by ste čitateľom priblížiť prípravy a priebeh samotného výkonu?

 E.D.: Pred operačným výkonom bolo dôležité si s celým tímom zjednotiť postupy a naplánovať harmonogram intervencií, ktoré pacientka podstúpi. Nesprávne načasovanie pôrodníckych a angiologických intervencií by skončilo pre plod fatálne. V kritickej fáze intervenčný tím vedený primárom Bujdošom pomocou balónikov dočasne uzatvoril panvové artérie, zabránil tým masívnemu krvácaniu a nám tak umožnil bezpečne dokončiť pôrod. Intenzívny monitoring životných funkcií matky a dieťaťa počas celej procedúry zabezpečoval tím OAIM vedený primárom Blanárom, o dieťa sa po pôrode postaral neonatológ primár Kapec. Vďaka súhre celého „15-členného orchestra“ sa podarilo priviesť na svet zdravé dieťa, zabrániť masívnej strate krvi a čo je mimoriadne dôležité, zachovať maternicu pacientky, čím sa ochránilo jej reprodukčné zdravie. Celému tímu aj touto cestou ďakujem za vysokú mieru profesionalizmu.

Pokračovanie na ďalšej strane.

tlačová správa

Pridajte komentár