EASTMAG
očkovanie
Foto: pixabay.com

Zaočkovanosť detí na Slovensku opäť klesla

Z administratívnej kontroly pravidelného povinného očkovania vo všetkých ambulanciách všeobecných lekárov pre deti a dorast v SR k 31. augustu 2024 vyplynulo, že zaočkovanosť detí na celoslovenskej úrovni opäť mierne klesla, a to o 0,2 % až 1,2 % podľa jednotlivých druhov očkovania. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. Závažné infekčné ochorenia pritom najviac ohrozujú najmenších.

Požadovanú úroveň minimálne 95 %, teda úroveň zabezpečujúcej kolektívnu imunitu, nedosiahli na Slovensku nasledovné očkovania, resp. preočkovania:

REKLAMA

Pavel Šporcl
  • preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 6. roku života, kde v ročníku detí narodených v roku 2017 dosiahla úroveň 94,1 %,
  • preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 13. roku života, kde v ročníku narodenia 2010 dosiahla úroveň 94,8 %,  
  • očkovanie detí prvou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2022, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla úroveň 94,1 %,
  • očkovanie druhou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 11. roku života, kde:
    • v ročníku detí narodených v 2012 dosiahla úroveň 93,9 %,
    • v ročníku detí narodených v 2011 dosiahla úroveň 94,9 %,
  • očkovanie druhou dávkou vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 5. roku života, kde
    • v ročníku detí 2018 dosiahla úroveň 93,9 %,
    • v ročníku detí 2017 dosiahla úroveň 94,6 %,
    • v ročníku detí 2016 dosiahla úroveň 94,9 %.

Celoslovenská zaočkovanosť sa v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala na úrovni 93,9 % až 96,1 %.

Na úrovni krajov sa zaočkovanosť v kontrolovaných ročníkoch narodenia pohybovala od 90,1 % po 97,5 %, pričom najnižšiu zaočkovanosť evidujú v Trenčianskom kraji, v prípade druhej dávky očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v ročníku narodenia 2018.

Na úrovni okresov najnižšiu zaočkovanosť zaznamenali v okrese Spišská Nová Ves, kde v prípade preočkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne v 13. roku života, teda v ročníku narodenia 2010, zaočkovanosť dosiahla 77,4 %.

Foto: pixabay.com

Na dôležitosť a význam očkovania poukazuje výskyt čierneho kašľa

Na dôležitosť a význam povinného očkovania poukazuje zvýšený výskyt čierneho kašľa na Slovensku aj v okolitých krajinách za posledný rok. Čierny kašeľ je ochorenie, ktoré sa vo zvýšenej miere objavuje vo štvor- až päťročných cykloch. Zvýšený výskyt sa prejaví, keď v populácii stúpne počet vnímavých osôb. Vnímavú populáciu tvoria ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, ako aj tí, u ktorých časom významne poklesli ochranné protilátky. Na Slovensku sa práve nachádzame v období zvýšeného výskytu. V roku 2024 sme zaznamenali 7 306 prípadov čierneho kašľa, v tomto roku zaznamenávame v priemere zhruba 150 prípadov každý týždeň.

Najohrozenejšou skupinou sú najmenšie deti, ktoré ešte pre vek nemôžu byť očkované.

„V tomto roku sme práve vo vekovej skupine 0-ročných detí zaznamenali najvyšší výskyt ochorenia a, bohužiaľ, aj dve úmrtia. Najmenšie deti, ktoré pre vek alebo zdravotný stav nemôžu byť očkované, chráni práve kolektívna imunita (95 % a viac), ktorá znižuje riziko, že ak s baktériou vyvolávajúcou čierny kašeľ prídu do kontaktu, nakazia sa. V školských zariadeniach aktuálne neevidujeme epidemický výskyt čierneho kašľa, ale ochorenie sa šíri predovšetkým v rámci rodín. Predpokladáme, že ešte minimálne v prvej polovici roka 2025 budeme zaznamenávať vyššiu úroveň chorobnosti.“

Úrad verejného zdravotníctva SR v súvislosti so zvýšeným výskytom čierneho kašľa inicioval zvolanie okrúhleho stola, na ktorom odborníci budú hľadať spoločné konkrétne odborné riešenia pre zníženie chorobnosti na čierny kašeľ.

Očkovanie je na Slovensku dostupné a zadarmo

Na území Slovenskej republiky sa povinné očkovanie zaviedlo v 50. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa povinne očkuje proti 10 ochoreniam: záškrt (diftéria), tetanus, čierny kašeľ (pertussis), detská obrna (poliomyelitída), hemofilové invazívne nákazy (Hib), vírusová hepatitída B (VHB), pneumokokové invazívne ochorenia, osýpky, mumps (parotitída, príušnice), ružienka (rubeola). Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia.
Navrátenie dôvery v bezpečnosť a účinnosť očkovania a podporovanie významu očkovania v posledných rokoch vyžaduje väčšie úsilie odborníkov. Úrady verejného zdravotníctva dlhodobo komunikujú na verejnosť a médiá či už samostatne, ale aj v rámci spolupráce s pediatriami, že nezaočkované dieťa môže ochorieť na mnohé závažné infekčné choroby a je vystavené vysokému riziku poškodenia zdravia.

K téme pravidelného povinného aj odporúčaného očkovania má Úrad verejného zdravotníctva SR vytvorenú samostatnú webovú stránku www.ockovaniechrani.sk, kde má verejnosť k dispozícii overené a objektívne informácie k problematike očkovania pripravené skúsenými odborníkmi v oblasti imunizácie, lekármi, ako aj epidemiológmi, ktorí sa dlhodobo zaoberajú problematikou očkovania.

Každoročne Úrad verejného zdravotníctva organizuje kampaň priamo v pôrodniciach, kde rodičky dostávajú do rúk materiály od Úradu verejného zdravotníctva – a to aktuálny očkovací kalendár a brožúru „Chráňte svoje deti očkovaním (pdf, 4,6 MB)“.

Do ambulancií pediatrov Úrad verejného zdravotníctva SR zasiela očkovací preukaz dieťaťa, ktoré dostávajú matky s deťmi z rúk pediatrov, kde sú informácie o očkovaní a značia sa tam všetky absolvované očkovania dieťaťa.

Odborní pracovníci z oblasti epidemiológie poskytujú rodičom osobné bezplatné konzultácie v poradniach očkovania, ktoré sú zriadené pri 36 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Komunikujú aj s poverenými osobami za účelom postupného doočkovania detí v marginalizovaných komunitách.

tlačová správa

Pridajte komentár