EASTMAG
ŠFK_foto Miriama Fenciková
Foto: ŠfK/Miriama Fencíková

Košická filharmónia pozýva na finále sezóny s Brahmsom

Kedysi fiasko, dnes triumf. Premiéry Brahmsovho Koncertu pre klavír a orchester č. 1 d mol a Rachmaninovej Symfónie č. 1 d mol sprevádzal drvivý neúspech. Dnes už však hovoríme o dramaturgických šperkoch na špeciálnu príležitosť, akou je Záverečný koncert 56. sezóny Štátnej filharmónie Košice (ŠFK). Koncert Finále s Brahmsom otvorí Berliozova predohra Korzár. Jej prvé tóny zaznejú už zajtra – v stredu 14. mája o 19:00 v Dome umenia. Diriguje Olivier Ochanine, sólovo sa predstaví Alexei Volodin.

Pre náhle ochorenie došlo k zmene obsadenia stredajšieho koncertu. Dirigovať bude Olivier Ochanine, zakladajúci hudobný riaditeľ a šéfdirigent Sun Symphony Orchestra of Hanoi. Umelec je zároveň najmladším hudobným riaditeľom v histórii Philippine Philharmonic Orchestra. Za klavír sa posadí Alexei Volodin, ktorý vystúpil s BBC Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Strasbourg či Jerusalem Symphony Orchestra. Dramaturgická koncepcia vyskladaná pre finále sezóny košických filharmonikov ostala nezmenená.

REKLAMA

Pavel Šporcl
Alexander Volodin. Foto: archív umelca

Brahmsova symfonická inovácia si na úspech počkala

V predohre Korzár z roku 1844 Hector Berlioz hudbou dokonale vyjadril svoju dramatickú predstavu nebojácneho moreplavca.

„Dielo ponúka oslnivú orchestráciu a dobrodružstvo na šírom mori – započúvajte sa do dychberúcej energie a živých farieb. Brahmsov Klavírny koncert č. 1 je hlboko expresívne dielo, v ktorom klavír a orchester vedú dramatický, takmer symfonický dialóg. Obzvlášť silný je v rozsiahlej prvej časti – inak jednej z najdlhších prvých častí koncertov vôbec – a v pokojnom Adagiu,“ hovorí francúzsky dirigent Olivier Ochanine. Johannes Brahms svoju dobu absolútne presiahol smelosťou výstavby diela, ktoré prinieslo úplný rozchod s tradičným koncertantným štýlom. Na uznanie svojich kvalít si muselo počkať vyše tridsať rokov od premiéry v roku 1859.

Olivier Ochanine. Foto: archív umelca

Ďakujeme, 56. sezóna!

Premiérové fiasko neobišlo ani Symfóniu č. 1 d mol Sergeja Rachmaninova. Skladba spája dramatickú silu Čajkovského symfonizmu, inšpiruje sa hudobným materiálom staroruských obradných a cirkevných spevov a v náznakoch odkazuje na Šostakoviča.

REKLAMA

Pavel Šporcl

„Rachmaninovova prvá symfónia je temne krásna a strhujúca, plná nespútanej vášne a odvážneho orchestrálneho rukopisu. Jedným z jej najvýraznejších prvkov je použitie motívu Dies Irae, ktorý sa vinie celou symfóniou a naznačuje osud a smrteľnosť – myšlienku, ku ktorej sa Rachmaninov vracal počas celého svojho života,“ pokračuje o programe Ochanine. Podľa neho je silné uvedomiť si, že diela, ktoré si kedysi vyslúžili výsmech a nepochopenie, nakoniec ukázali svoju skutočnú emocionálnu a umeleckú hodnotu. „Je to program plný ohňa, introspekcie a nezabudnuteľných zvukových svetov,“ uzatvára dirigent na margo dramaturgickej ponuky finálového koncertu 56. sezóny ŠFK. Na budúci týždeň už návštevníkov čakajú koncerty pod hlavičkou „Košická hudobná jar“.

Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. Orchester Štátnej filharmónie Košice tvorí viac než 80 profesionálnych hudobníkov, ktorí koncertujú nielen doma, ale aj v zahraničí. Od svojho vzniku koncertoval orchester ŠFK na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. Ako prvý slovenský symfonický orchester sa predstavil v USA.

WEB | FB STRÁNKA

Pridajte komentár