Pri príležitosti 50. výročia sprístupnenia prvého planetária na Slovensku v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach (STM) pripravilo múzeum výstavu Vaše oko do vesmíru. Jej cieľom je pripomenúť verejnosti historické okolnosti vzniku prvého planetária na území dnešného Slovenska, ktoré bolo slávnostne otvorené 4. decembra 1975, a najmä sprístupniť výber prístrojovej a demonštračnej techniky používanej pri pozorovaní vesmíru a vysvetľovaní astronomických javov, ktorú v zbierkovom fonde uchováva STM. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok o 16:00 hod. v budove múzea na Hlavnej 88 v Košiciach.
Prvú časť tvorí panelová výstava vo vynovených priestoroch expozície astronómie. Predstavuje archívne dokumenty a fotografie mapujúce vývoj plánov, realizáciu a prevádzku celého astronomického komplexu v STM. Myšlienka jeho vybudovania vznikla už začiatkom 50. rokov 20. storočia, pričom mimoriadne významnú úlohu v procese zohral prvý riaditeľ múzea JUDr. Štefan Butkovič.
Astronomický komplex bol navrhnutý ako nadstavba už existujúcej administratívnej budovy v sídle múzea v Košiciach. Výstavba začala v roku 1973, niekoľkoročné úsilie stalo skutočnosťou 4. decembra 1975, keď bol astronomický komplex uvedený do prevádzky a sprístupnený širokej verejnosti. Projekciu voľným okom zo Zeme viditeľných hviezd v planetáriu s kupolou o priemere 8 metrov múzeum realizovalo pomocou optického prístroja od firmy Zeiss Jena (ZKP-I) s jednou optickou hlavou.
V roku 1982 múzeum zakúpilo prístroj s dvomi projekčnými hlavami typu ZKP-II, čo umožnilo prezentáciu oblohy pozorovateľnej nielen zo severnej, ale aj južnej pologule. V súčasnosti planetárium STM, obohatené aj o možnosť projekcie planét Slnečnej sústavy, poskytuje služby vo forme pravidelných edukačných programov pre školskú mládež a popularizačných a zážitkových programov pre širokú verejnosť.
50. výročie sprístupnenia
,,Astronomický komplex múzea zahŕňal planetárium, stálu výstavu a pozorovateľňu. Expozícia Astronómia, ktorá od roku 2000 nahradila pôvodnú výstavu Slnko – svet – život, dokumentuje vývoj astronómie na Slovensku a prezentuje cenné historické prístroje vrátane ďalekohľadov z pozostalosti M. R. Štefánika. Sme radi, že pri príležitosti 50. výročia sprístupnenia astronomického komplexu verejnosti sme vlastnými silami dokázali uskutočniť čiastočnú rekonštrukciu priestorov planetária a realizovať výstavu demonštračnej a prístrojovej techniky v astronómii,“ priblížil kurátor zbierky astronómie a autor výstavy Ivan Janitor.
Druhá časť štatutárnej výstavy prezentovaná na prízemí múzea predstavuje výber prístrojovej a demonštračnej techniky, ktorá sa využívala pri výučbe astronómie a popularizácii tohto vedného odboru. Návštevníci sa tak môžu oboznámiť nielen s archívnymi dokumentami o vzniku prvého planetária na Slovensku, ale aj s originálnymi a autentickými prístrojmi používanými pri astronomických pozorovaniach, pri ozrejmovaní a popularizácii poznatkov z astronómie.
Sprievodné programy
Výstava návštevníkov prevedie históriou komplexu od prvých návrhov na jeho vybudovanie až po súčasnosť.
„Náš rešpekt a úcta ku generáciám vedcov usilujúcich o ozrejmenie tajomstiev vesmíru je jasne čitateľná nielen z tejto výstavy, ale z celej našej múzejnej práce v oblasti budovania a ochrany zbierky astronómie a kontinuálneho, už polstoročie trvajúceho prevádzkovania tzv. astronomického komplexu. Okrem príbehu nášho „múzejného“ planetária a dokumentačne hodnotného a vizuálne zaujímavého výberu prístrojovej techniky používanej v astronómii, prinášame našim návštevníkom aj nové sprievodné programy k danej téme. Náučnou i zábavnou formou v rámci múzejnej pedagogiky oslovíme a verím, že zaujmeme aj našich najmladších návštevníkov,“ dodala Zuzana Šullová, generálna riaditeľka STM.
Výstava potrvá do konca roka 2025.
Pridajte komentár